04 مهر 1400 ساعت 20:54

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت الله اعرافی:
مدیر حوزه های علمیه با تاکید بر ساماندهی مساجد از لحاظ کمی و کیفی گفت: حوزه علمیه دنبال طراحی سند جامع کلی برای فعّال کردن ۷۰ هزار مسجد در افق ۱۴۱۴ است.

به گزارش میبد آدینه به نقل از خبرنگارخبرگزاری«حوزه»، آیت الله اعرافی پیش ظهر امروز در دیدار مسئولان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور که در ساختمان مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم برگزار شد،  با اشاره به طرح های پیش رو در مدیریت حوزه های علمیه گفت: از جمله طرح ها در حوزه، کار ویژه روحانیت، آمایش و مجموعه ای از طرح هایی است که آماده شده و هدف رسیدن به افق 1414 است.  

مدیر حوزه های علمیه افزود: از میان 200 کار ویژه،  30 کار ویژه به عنوان اولویت که حوزه باید در آن عرصه ها نیرو تربیت کند، در دست طراحی است.

وی افزود: در همین رابطه با 30 نهاد همفکری شده است و دنبال تفاهم هستیم که از جمله آن آموزش و پرورش، صدا وسیما و... است و  قرار است با انجام تفاهم نامه ها، به سمتی برویم که اهداف دینی محقق شود.

امام جمعه قم با بیان این که فاصله با مسجد ایده آل به لحاظ کمی و کیفی فاصله زیاد است، اظهارداشت: به لحاظ کمی، حداقلی که در طرح آمایش طراحی شده است، باید  در حدود  70 هزار مسجد فعال داشته باشیم. معتقدیم مسجد مهمترین جایگاه برای تربیت نیرو برای انقلاب، نظام و کشور است.

آیت الله اعرافی افزود: از نظر کیفی هم نیازمند به 20  شاخص مانند فعال بودن برای انجام سه وعده نماز، فعال بودن کانون و... است.اگر به 20 شاخص  توجه کنیم، اوضاع به مراتب بدتر خواهد بود و فکر کنم در این مورد 3 الی 4هزار مسجد فعال هم نداشته باشیم. این اوضاع مسجد از نظر کمی و کیفی است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: در این رابطه  ازسوی نهادهای فرهنگی، حوزه و...  کوتاهی هایی صورت گرفته است. باید کمک کرد تا مسجد به ترازی مطلوب برسد تا عهده دار نقش اساسی مانند سیاسی، اجتماعی، تربیتی و ... شود و این نیازمند به هم فکری است. باید کمک کرد تا ازاین اوضاع  نامطلوب عبور کرد.

امام جمعه قم ادامه داد: مسئله بعدی این است باید دستگاه ها فعال تر باشند، ولی این گونه نیست. باید مسجد سامان جدیدی پیدا کند، نگاه مردمی باشد. مردم همه کاره باشند و نهادها تنها برنامه ریزی و نظارت کنند. این نگاه ضروری است و نیازمند به هدف معین است و در حوزه هم دنبال طراحی سند جامع کلی برای فعال کردن 70 هزار مسجد در افق 1414 می باشیم.

وی بیان داشت: معتقدیم مقوله مسجد به عنوان قطب فرهنگی و تربیتی نیازمند به بازسازی در مسائل فرهنگی، کیفی و کمی است و این مسئله به مسائلی مانند طراحی اهداف، برنامه ریزی و ... وابسته است. اگر این اهداف محقق شود، نقش اساسی مسجد که تربیت نیروهای فرهنگی و ... است، محقق می شود. این کار نیازمند اقدامات راهبردی کلان است و باید همت ها مضاعف شود.

مدیر حوزه های علمیه افزود: اما موضوع دوم برگزاری مسابقه «مدهامتان» است.  اگر چه در عرصه رشته ها و بین الملل، حفاظ و قاریان و... دستاوردهای قرآنی بسیار خوبی داشته ایم، اما هنوز به وضع مطلوب قرآنی نرسیده ایم. حداقل این است در مورد قرائت و تجوید قرآن به وضع مطلوب برسیم. در این بحث هنوز مشکلاتی است. باید ابتدا این عرصه جدی گرفته شود تا به سایر مباحث مانند حفظ برسیم. باید برای رفع این مشکل نگاه علمی شود، تحقیقات صورت گیرد تا نهایتا به برنامه جامعه در مساجد و کانون ها برسیم.

وی افزود: موضوع سوم، مسئله جوان است. در بیانیه پنجم به این موضوع تأکید شده است و نگرانی ها و خطر اصلی آن عدم ارتباط با جوانان است. معتقدیم نسل جوان در معرض خطرات بسیار زیادی است، اگر چه در مقایسه با نسل های زمان انقلاب با وجودهمه هجمه ها بهتر است، ولی هنر این است رابطه خوب فکری و فرهنگی ایجاد شود. باید ارتباط و شناخت برقرار شود. اما با وضع مطلوب فاصله زیاد است.

امام جمعه قم اظهار داشت: تأکید ما بر روی بین الملل است. نگاه بین الملل سازنده است. باید برای پیشرفت از مرزهای بین الملل گذشت. حوزه در موارد گفته شده آماده هرنوع همکاری است.

© طراحی :

Template Design:Dima Group