02 مهر 1400 ساعت 21:29

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت الله اعرافی:
حضرت آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه میبد در نشست خوشه زیلو که در حوزه علمیه برادران این شهرستان برگزار شد؛ گام‌های بلند در جهانی‌شدن زیلو را ستود و افزود: برای تحقق اهداف بلند در توسعه و رونق هنر صنعت زیلو باید به سمت مطالعات ارزشمند در حوزه زیلو رفت و سندهای بلندمدت ۱۰ تا ۲۰ ساله را تدوین کرد.

به گزارش میبد آدینه ، مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اذعان به پیشی گرفتن صنعت ماشینی در زندگی مردم تصریح کرد: اما بامطالعه می‌توان رویکردی بین صنعت و صنایع‌دستی که همیشه جایگاه خاص خود را خواهد داشت؛ ماشینی کردن زیلو را برگزید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر رویکرد آموزشی و مهارتی در ماشینی کردن زیلو، توجه به بیمه زیلوبافان و تسهیلات و تسهیل دسترسی به مواد اولیه مرغوب و قیمت تمام‌شده را خواستار شد.

آیت‌الله اعرافی همچنین بسته‌بندی مناسب زیلو و قرار دادن آن در سبد مراودات مسئولان کشوری را هم در رونق بازار اقتصادی این هنر صنعت مهم خواند.

محمدرضا دهقانی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان هم در این نشست گفت: ما در راستای بهبود فرآیند تولید زیلو به دنبال آشنا کردن زیلوبافان باهم و ایجاد شبکه‌هایی شغلی از زیلوبافان هستیم تا در زیرمجموعه هم قرار گیرند.

دهقانی عدم ایمنی و استاندارد نبودن دارهای زیلو و کندی در تولید را از ضعف‌های این هنر صنعت در میبد برشمرد و گفت: برای تولید انبوه و باکیفیت هنر صنعت زیلو و تنوع در آن نیاز به طرح جامع داریم که این طرح در جهاد دانشگاهی با اولویت آموزش، ارتباط با دانشگاه‌های همسو با زیلو، راه‌اندازی بانک اطلاعاتی زیلوبافان، بهره‌گیری از رسانه و ابزارهای تبلیغاتی و ارزیابی بازارهای صادرات آن دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشه زیلو، طرحی است که با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی و جهاد‌ دانشگاهی استان یزد در حال اجراست و طی سه تا پنج سال توسعه کسب‌وکار زیلو را دنبال می‌کند.

© طراحی :

Template Design:Dima Group