02 مهر 1400 ساعت 21:07

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

اعتقاد به انبیاء گذشته و سلسله رسولان و پیامبران و نبوت عامه یک رکن اساسی در اعتقادات مسلمین است و به همین خاطر وقتی به سراغ آیات برویم یک بخش حدود یک‌چهارم یا یک‌پنجم از آیات الهی در رابطه با انبیاء پیشین و پیامبران گذشته وارد شده است

خطبه اول

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبی قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم « یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران نمازگزار، روزه‌دار و خودم را در این ماه شریف و این روز عزیز و ایام و لیالی قدر به بهره‌گیری بیشتر از فرصت‌های ماه مبارک رمضان و کسب تقوا در همه شئون زندگی توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند ما را آماده نیل به فضیلت‌ها و فیوضات عظیم شب‌های قدر و شب‌ها و روزهای در پیش رو بفرماید.

بحثی که در خطبه قبل عرض شد پیرامون انبیاء و پیامبران در قرآن و روایات بود. عرض شد مسئله پیامبران و سلسله انبیاء در طول تاریخ یک حقیقت بسیار مهم تاریخی و اعتقادی است که بخش بزرگی از آیات قرآن را به خود اختصاص داده است. اعتقاد به انبیاء گذشته و سلسله رسولان و پیامبران و نبوت عامه یک رکن اساسی در اعتقادات مسلمین است و به همین خاطر وقتی به سراغ آیات برویم یک بخش حدود یک‌چهارم یا یک‌پنجم از آیات الهی در رابطه با انبیاء پیشین و پیامبران گذشته وارد شده است و چندین جلد از مجلدات بحارالانوار شامل مباحثی در مورد انبیاء گذشته است و انبوهی و شاید هزاران حدیث و روایت در باب انبیاء پیشین و پیامبران گذشته وارد شده است. با توجه به اینکه قرآن به آن اندازه به تاریخ آن‌ها توجه کرده است ما هم عرض کردیم در این خطبه یک مروری به مهم‌ترین مسائل پیرامون انبیاء گذشته خواهیم داشت.

یادآوری نکات پیشین

نکاتی که در هفته قبل عرض شد آن بود که شمار انبیاء و رسولان مورد یک بحث کوتاهی قرار گرفت و در عام‌ترین مفهوم از پیامبر، رسول و نبی 124 هزار نفر عددی است که در روایات وارد شده است. اعداد دیگری است که توضیح مختصری هفته قبل عرض شد. بنابراین عدد پیامبران در قرون متمادی در سطوح متعدد یک عدد بالا و مهمی است که اشاره شد.

عرض کردیم که نام 27 تا 30 پیامبر از مجموعه این انبیاء در قرآن کریم آمده است. اختلاف هم به خاطر یکی دو نفر همانند حضرت عزیر و ذوالقرنین و انبیاء دیگر بود.

عرض کردیم قصه پیامبری و وجود پیامبران و مبشران رحمت خدا یک قصه اصیل تاریخی است و زمین هیچ‌گاه از حجت خالی نبوده است. مفهوم آن موردبحث زیادی قرار گرفته است اما روایات معتبر می‌فرماید هیچ‌گاه کره ارض و زمین از حجت الهی و منادیان حق خالی نبوده است.

بیان شد که انبیاء دارای درجات و مراتب متعدد هستند. ضمن این‌که این سلسله انبیاء همه دارای یک پیام و خط واحد هستند و بشارت‌دهنده به رحمت خدا و بیم دهنده به عذاب خدا بوده‌اند اما طبقات این بزرگواران متعدد است. یعنی این 300 و اندی از پیامبران بزرگ تا 40 هزار، 80 هزار تا 124 هزار نفر هر کدام را که بگوییم در یک رتبه نیستند بلکه دارای درجات هستند: «وَ لَقَدْ فَضَّلْنا بَعْضَ النَّبِيِّينَ عَلى‏ بَعْضٍ»[4]

یا «تِلْكَ الرُّسُلُ فَضَّلْنا بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ مِنْهُمْ مَنْ كَلَّمَ اللَّهُ وَ رَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجاتٍ»[5] پیامبران در یک سطح و طبقه نیستند. سلسله‌مراتب انبیاء واقعیتی است که آیات قرآن به آن اشاره کرده است و این برمی‌گردد به این‌که درجات علم و دانش و نوع اتصال به عالم غیب و وحی اینان با هم متفاوت است همان‌طور که دامنه و شعاع نبوت و رسالتشان متفاوت بوده است و آن طوری که از روایات معتبر به دست می‌آید آن پنج پیامبر اولوالعزم هستند و در قله همه آن‌ها پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی (ص) قرار گرفته است. بنابراین با اینکه همه نور واحد و پیام  مشترک برای نجات بشریت هستند و هیچ‌گاه زمین از آن‌ها خالی نبوده است اما مراتب و درجات آن‌ها با هم متفاوت است.

پیامبر خاتم در قله است و اول مخلوق در سلسله مخلوقات عالم است و همه انبیاء در سایه‌سار این وجود شریف قرار می‌گیرند؛ گرچه پیامبر اسلام به لحاظ زمانی در پایان این سلسله قرار دارد اما به لحاظ رتبه و منزلت و جایگاه در عالم خلقت در رتبه بالا و اول است و همه شاگردان مکتب او هستند. به‌عبارت‌دیگر کتاب‌ها، صحیفه‌ها، الواح، پیام‌ها، وحی‌های پیشین و تعالیم و دستورات گذشتگان همه بخشی از آن کتاب و رسالت جامع پیامبر (ص) به شمارمی آیند و این سلسله‌مراتب و درجات مقوله دیگری در قرآن گریم پیرامون پیامبران است.

همین‌طور عرض کردیم که چند سوره در قرآن به نام انبیاء است و سوره‌هایی با شکل‌های دیگر بر نام انبیاء تطبیق داده شده است و مطالبی از این قبیل که عرض شد.

7. مصدق انبیاء سابق و بشارت‌دهنده انبیاء آینده

نکته هفتم در این بحث آن است که این خط واحد که جزء اعتقادات ما به شمار می‌آید یعنی کمال اعتقادات ما به این است که همان‌طور که به رسالت پیامبر خاتم معتقد هستیم هم‌زمان نیز باید به همه انبیاء پیشین اعتقاد داشته باشیم یا به‌تفصیل آن مقداری که به‌صراحت در آیات و روایات آمده است ـ به‌ویژه پیامبری همانند حضرت موسی که نام وی بیشترین تکرار را در قرآن به خود اختصاص داده است بعد حضرت ابراهیم تا می‌رسد به حضرت عیسی که نام‌های اینان بیشتر در قرآن برده شده است. گفتیم که حضرت موسی، ابراهیم، نوح، لوط، یوسف و عیسی پرکاربردترین نام‌های انبیاء در قرآن است ـ یا به‌صورت اجمال که به مجموع پیام‌آوران اعتقاد پیدا می‌کنیم.

وقتی به این سلسله می‌نگریم نکته‌ای که قرآن به آن اشاره می‌کند این است که همه پیامبران در هر مقطعی که آمده‌اند:

اولاً تصدیق‌کننده خط پیشین و انبیاء گذشته بودند و به‌صراحت یا با اشاره از آنان نام می‌بردند و خود را امتداد آن خط نورانی می‌دانستند و به اعتقاد آنان تصریح می‌کردند؛

 ثانیاً پیامبران به امتداد این خط در آینده تاریخ بشارت و مژده می‌دادند و مردم را به ایمان به این خط دعوت و سفارش می‌کردند. یعنی در این خط 124 هزار هر نقطه‌ای را انتخاب کنید آن پیامبر خود را امتداد خط پیشین و مبشر دهنده به امتداد آن در آینده می‌دانسته است. به‌عبارت‌دیگر مصدق قبل و مبشر لاحق بودند. ازاین‌رو است که بشارت به پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به دلیل اینکه به لحاظ زمانی در پایان خط رسالت و نبوت قرار گرفته است جزء رسالت همه رسولان بوده است.

8. ویژگی‌های انبیاء الهی در منطق قرآن

نکته هشتم این است که این پیامبران در منطق قرآن دارای ویژگی‌هایی هستند. این هم یک بحث مفصلی است که به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنم. قرآن می‌فرماید این سلسله نورانی، این هادیان خلق و این انسان‌های فرزانه و برجسته و دستگیر بشریت ویژگی‌هایی دارند:

الف) برخوردار از علم لدنی

انبیاء الهی برخوردار از دانش، علم و معرفتی نه از قبیل دانش‌های مادی بلکه از قبیل دانشی که با اتصال به عالم قدس به دست می‌آید بودند. به‌اصطلاح علم لدنی و غیر اکتسابی در مقابل علمی که در مدرسه و کلاس و در یک فرایند تعلیم و تعلم به دست می‌آید را صاحب بودند. دانش عموم بشر در فرایند دانش‌آموزی متعارف به دست می‌آید، اما انبیاء علمی دیگر دارند که اساس آن‌ها الهام و وحی است با درجاتی که در این وحی است. چون این وحی گاهی من وراء حجاب است و گاهی مستقیم است، گاهی به‌واسطه ملائکه عادی و متعارف است و گاهی به‌واسطه ملائکه بزرگ مثل جبرئیل و احیاناً روح است اگر بگوییم که روح فوق جبرئیل است و گاهی هم آن قدر پیامبری به اوج می‌رسد مثل رسول خدا که وحی را مستقیم از خداوند دریافت می‌کند. بنابراین دانش پیامبران از نوع علم و نبوغ نیست. بعضی از این مستشرقان گفته‌اند که علم انبیاء نوعی نبوغ بوده است.

هرگز! ما علم و دانش لدنی و وحی را از مقوله‌ای کاملاً متفاوت از دانش متعارف حتی نبوغ می‌دانیم. پیامبران ابوعلی سینا و نوابغ بزرگ بشر نیستند بلکه برای برخورداری از دانش انبیاء یک مجرا، راه و کانال مستقیمی به عالم قدس گشوده می‌شود. البته ما معتقدیم که همه علم بشر از عالم فوق می‌آید و افاضات خدا است.

ب) عصمت انبیاء

انبیاء دارای عصمت هستند و حداقل قطعی آن این است که در دریافت پیام از خداوند و در ابلاغ آن به بشر کاملاً مصون از خطا هستند. دست غیبی اینان را صیانت از گناه و خطا در دریافت و ابلاغ قرار داده است. البته در غیر از این مورد، ما به‌عنوان شیعه معتقد به عصمتی فراتر از این هستیم، اما لااقل در این حدود که در دریافت و ابلاغ و گناه عمد در شرایط تکلیف این‌ها مصون است این سه بخش مورد اتفاق همه فرق همه مسلمانان است. دریافت وحی، ابلاغ وحی و اجتناب از گناه عمد در زندگی این تقریبا سه رکن اصلی عصمت و مورد اتفاق همه فرق هستند. ما معتقد به عصمت در دایره‌های بیشتری هستیم که طرح آن مجال دیگری می‌طلبد.

ج) معجزه

انبیاء دارای معجزه بودند. کلمه معجزه زیاد در قرآن نیامده است بلکه در آن، کلمه آیه آمده است.

معانی آیه در قرآن

آیه در قرآن حداقل سه معنا دارد:

یک: همه عالم تکوین و خلقت آیات خدا هست؛

 دو: آیه به معنای وحی و کلمات نازله از خدا که آیات تشریع است. یعنی خود قرآن و ابعاد و ابعاض آن؛

سوم: آیه معنای خاصی دارد یعنی آن اقدام و عملی که پیامبری برای اثبات پیامبری خود به‌طور فرا عادی و فرا مادی ارائه می‌دهد. آنچه موسی و عیسی و پیامبر ما و دیگر پیامبران داشتند آیات الهی است یعنی معجزات که فراتر از حاکمیت قوانین فیزیک و شیمی و علوم دیگر است. البته در دایره معجزه اختلافات زیادی است قدر متیقن آن یعنی اقدام و عملی که از شمول قوانین عالم طبیعت خارج است و نشان می‌دهد که بر این عالم قوانینی فراتر از قوانین طبیعت و این جهان مادی سیطره دارد و آن می‌شود وسیله‌ای برای پذیرش دیگران.

د) پیامبران انسان‌های فرزانه

شخصیت پیامبران از نگاه قرآن شخصیت انسانی است. علی‌رغم این‌که دارای علم لدنی، عصمت ربوبی  و دارای معجزه هستند در عین حال بشر و انسان هستند و با اختیار خود به قله‌های بلند علم و معرفت و طهارت نائل شده‌اند و همه انبیاء از این قبیل بودند «وَ ما أَرْسَلْنا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلينَ إِلاَّ إِنَّهُمْ لَيَأْكُلُونَ الطَّعامَ وَ يَمْشُونَ فِي الْأَسْواقِ وَ جَعَلْنا بَعْضَكُمْ لِبَعْضٍ فِتْنَةً أَ تَصْبِرُونَ وَ كانَ رَبُّكَ بَصيراً»[6] پیامبران راهنمایان شما در میانتان بودند می‌خوردند و می‌آشامیدند در میان کوچه و بازار با مردم همراه بودند و از جنس ملائکه و فرا انسانی نبودند. همان‌طور که آن‌ها خدا و رب نیستند کاملاً واسطه هستند. آنان از جنس بشر اما یک بشر فرزانه و وصل به عالم غیب و دارای مقامات و مدارج والا هستند.

ه) مکلف در مدار شریعت

از همه انبیاء میثاق گرفته شده است و مسئول هستند. آنان انسان فرا تکلیف و قانون نیستند بلکه همه انبیاء در مدار قانون شریعت عمل می‌کنند: «فَلَنَسْئَلَنَّ الَّذينَ أُرْسِلَ إِلَيْهِمْ وَ لَنَسْئَلَنَّ الْمُرْسَلين‏»[7] و «وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ ميثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ وَ إِبْراهيمَ وَ مُوسى‏ وَ عيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَ أَخَذْنا مِنْهُمْ ميثاقاً غَليظاً»[8] می‌فرماید از همه انبیاء میثاق گرفتیم، همه آنان به تکالیف بزرگی مکلف هستند و دارای تکلیف و در مدار تکلیف عمل می‌کنند.

و) برخوردار از لسان قوم

 از منطقی برخوردار بودند که بتوانند با جامعه رابطه برقرار کنند و سخن و ابلاغ خدا را به‌درستی تبلیغ کنند. «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ لِيُبَيِّنَ لَهُمْ»[9] ما پیامبری نفرستادیم مگر با زبان قوم خود تا  آیات ما را برای آن‌ها تبیین کند.

ز) صبر و توکل در راه خدا

که در قرآن کریم می‌فرماید: «فَاصْبِرْ كَما صَبَرَ أُولُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ»[10] همانند پیامبران اولوالعزم صبر پیشه نما.

این هم بخشی از این ویژگی‌هایی بود که مابقی را باید در فرصت دیگری عرض کنیم.

یادآوری می‌کنم عرض ما در این دو خطبه پیرامون این بود که قرآن ما را به انبیاء گره می‌زند و داستان آنان را برای ما بیان کرده است هم به خاطر این‌که انبیاء جزء اعتقادات و اصول دین ما هستند و هم در این داستان‌ها درس‌های بزرگی برای امروز و همه روزهای بشر وجود دارد.

خدایا ما را از پیروان راستین پیامبران الهی و پیامبر خاتم قرار بده و ما را مشمول عنایات و الطاف خودت در این ماه شریف مقرر بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[11]

 

 

 

 

 

 

 

خطبه دوم

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین بارئ الخلائق أجمعین ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[12] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[13] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[14]

همه شما و خودم را در این روزها و ایام شریف و در این ماه مبارک و عزیز به تقوای خدا که تمام هویت و پیام ماه مبارک رمضان است سفارش و دعوت می‌کنم. برادران گرامی خواهران ارجمند ما بیش از نیمی از ماه بندگی و تقوا را پشت سر گذاشتیم. بارها عرض کرده‌ایم وقتی به فرصت‌های پرفروغ عبادت و نیایش و دعا و مناجات و استغفار مانند ماه مبارک می‌رسیم دو نگاه باید داشته باشیم:

 یک: این‌که شاید دیگر این فرصت برای ما تکرار نشود. این شاید و احتمال برای همه ما وجود دارد و باید هر عمل عبادی و هر فرصت مناسب عبادی را چنین فرض بگیریم که آخرین فرصت است. این همان چیزی است که در  روایت آمده است که «إِذَا صَلَّيْتَ فَصَلِ‏ صَلَاةَ مُوَدِّعٍ‏»[15] عرض شده است که مقصود نماز نیست هر عملی که انجام می‌دهی به‌گونه‌ای انجام بده که در پایان خط عمر داری. این نگاه پایان خط بودن و نقطه پایان زندگی بودن به عمل انسان یک روح و صفای دیگر می‌بخشد. این شاید و احتمال زندگی‌بخش و الهام‌بخش است. این‌که شاید دیگر رمضانی و قدری و فرصت مناسبی مثل ماه مبارک رمضان به دستم نیاید. این شاید باید همیشه راهنمای ما باشد.

دو: نکته دوم این است که اگر هم ماه رمضان و فرصت‌های دیگر باشد آن‌ها جای خود دارد این فرصت دیگر تکرار نمی‌شود. این یک نگاه عمیق‌تری است. فرض بگیریم که ما مطمئنیم یک سال دیگر هم زنده خواهیم بود اما وقتی برویم عالم برزخ و عالم ماورای طبیعت خواهیم دید که رمضان سال 98 شمسی و 1440 قمری فقط جای خود را داشته است. این ماه رمضان دیگر تکرار نمی‌شود. بنابراین فرصت باقیمانده از ماه مبارک رمضان شب‌های قدر و قله‌های قدر مهم‌ترین فرصت‌ها هستند.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. مختصات شب قدر

برادران و خواهران! اگر به ما می‌گفتند که در پیش روی شما یک فرصت مادی بسیار مهم است چطور با همه همت برای استفاده از آن فرصت مال و مقام و هر چیز دیگری که باشد استفاده می‌کنیم. برادران و خواهران یک فرصت بی‌بدیل و بی‌نظیر پیش رو و چند قدمی ما است که از امشب آغاز می‌شود که فرصت لیله القدر است.

1-1. شب قدر ظرف نزول قرآن

لیله القدر آن قدر ظرف شفاف و زلالی دارد که در آن عالی‌ترین پیام خدا و قرآن نازل شده است. همین یکی کافی است آن‌قدر باید آینه یک زمان زلال و شفاف باشد که به اتفاق همه مسلمانان و به‌صراحت قرآن عالی‌ترین کتاب خدا در آن نازل شود. ظرف نزول قرآن سراسر نور و برکت است.

2-1. نزول همیشگی ملائک در شب قدر

 ملائکه برای همیشه در شب قدر به‌صورت ویژه‌ای نازل می‌شوند. البته کارگزاران خداوند در این عالم ملائکه هستند با نزول و تصرف آنان این عالم روی پای خود ایستاده است. ملائک کارگزاران و میخ‌های پایه عالم هستند اما در شب قدر جور دیگری نازل می‌شوند. نزول خاص ملائکه در شب قدر و روح که فوق ملائکه طبق برخی از نقل‌ها در شب قدر اتفاق می‌افتد.

3-1. تعیین سرنوشت

 شب قدر شب تعیین سرنوشت است با همان تفصیل‌ها و جزئیاتی که دارد و این بر عظمت آن می‌افزاید.

4-1. احاطه پرفروغ‌تر حضرت حجت (ع) در این شب

شب قدر شب امام عصر حضرت حجت ابن الحسن (صلوات‌الله‌علیه) است. این ارتباط با امام عصر و توجه خاص امام عصر و قلب عالم امکان به عالم طبیعت و انسان‌ها یک فرصت دیگر و ظرفیت بالاتری است که در شب قدر وجود دارد. همیشه امام عصر با قلب وسیع و مبارکشان بر ما احاطه و اشراف دارند. اما در شب قدر این احاطه قوی‌تر است. این اتصال پرفروغ‌تر است و سرنوشت‌ها به دست مبارک ایشان سپرده می‌شود.

5-1. ارزش مضاعف اعمال

 ارزش مضاعف اعمال در شب قدر است. «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرِ»[16] امام باقر (ع) در روایتی فرمودند: «فرمود: عمل شايسته در آن از نماز و زكات و اقسام خيرات بهتر است از عمل در هزار ماه كه داراى شب قدر نباشد»[17] ارزش مضاعف اعمال اقتضا می‌کند که لحظه‌ای از شب قدر را بدون توجه به خدا، دعا، نیایش، قرآن، توجه به دیگران و سپری کردن به خودسازی و مسائل معنوی نپردازیم. از تمام دقایق و ثانیه‌های آن بهره ببریم.

6-1. میثاق با قرآن

از دقائق شب قدر میثاق با قرآن است. این شب با همه این فضیلت پیش روی ما است.

 خدایا به ما توفیق بده در هر جا که هستیم شب قدر را صحنه مسابقه به خیرات و دعا و نیایش و مناجات و قرآن قرار دهیم.

2. تسلیت به مناسبت شهادت امیرالمؤمنین (ع)

موضوع دوم شهادت امیرالمؤمنین (ع) است که تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. با تقویم قمری امسال 1400 سال از شهادت امیرالمؤمنین (ع) می گذرد. چهره نورانی و بزرگی که بالاترین انسان پس از رسول خدا بود و مظلوم‌ترین انسان در عالم بود. به مظلومیت علی و مولا امیرالمؤمنین انسانی در عالم سراغ نداریم. با آن سابقه و عظمت و شکوه و آن همه علم و معرفت و مقامات آن چنان مورد بی‌توجهی قرار بگیرد تا جایی که به خانه او حمله کنند. این مظلومیت بزرگ است لحظه‌ای که در مسجد کوفه بلند شد که «تَهَدَّمَتْ‏ وَ اللَّهِ أَرْكَانُ‏ الْهُدَى‏»[18] لحظه‌ای که شمشیر فرق نورانی امیر مؤمنان را شکافت لحظه بسیار تلخی برای بشریت است، بشریتی که نتوانست علی را بفهمد و درک کند. امروز هم ما نیازمند هستیم که نهج‌البلاغه و پیام و سخن آن امام همام در زندگی ما رواج پیدا کنید یکی از مهم‌ترین مواریث علی نهج‌البلاغه است. برادران و خواهران نهج‌البلاغه را در خانه به‌عنوان یک کتاب انسان‌ساز و زندگی ساز در همه شئون زندگی مطرح کرده موردتوجه قرار دهیم.

3. نمونه‌هایی از شهدای مظلوم بین‌الملل

ما در میان شهدای مدافع حرم، شهدای مقاومت و شهدای مقاومت شهدایی هم داریم که خیلی مظلومانه به شهادت رسیده‌اند و کمتر به آن‌ها توجه شده است. من از میان این سلسله نورانی شهدای بین‌الملل اسلام به دو نمونه مهم اشاره خواهم کرد:

الف) شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمد عبدالغنی عطیه

 مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمد عبدالغنی عطیه از علمای بسیار مهم و بزرگ عربستان بود که همراه با آن 37 نفر در زندان گردن زده شد و به شهادت رسید. ایشان را من می‌شناختم سال‌هایی در قم بود. یک چهره فاضل، درس‌خوانده، بسیار هم متعادل و اهل تقریب بین مذاهب اسلامی بود. خیلی عجیب است بسیار انسان عاقل، سنجیده، باسواد و شجاع و پای‌کار و اهل تقریب مذاهب اسلامی که هم زمان تحصیلات حوزوی و تحصیلات دانشگاهی داشت و در دانشگاه جده تدریس می‌کرد. یک چهره بسیار حکیم، فرزانه، شجاع و بسیار دوست‌داشتنی که من بارها با ایشان ملاقات و به ایشان ارادت داشتم. ایشان هفت هشت سال در زندان و بعد با بهانه‌های واهی همراه آن 37 نفر با وضع فجیع به شهادت رسید. تقدیم می‌کنیم به روح شهدای همراه ایشان و همه شهدای انقلاب اسلامی صلواتی بر محمد و آل محمد

ب) علامه قیام الدین قاضی

نمونه دوم در تاجیکستان است. عالم بسیار فرزانه علامه قیام الدین قاضی از علمایی بود که ایشان هم چند سالی در ایران بود. از محبان اهل‌بیت بود. از انسان‌های باسواد، با فضل، آگاه و از دوره کمونیست‌ها و حاکمیت کمونیسم بر شوروی سابق خود و پدرش همراه با عالمان زیادی از اهل سنت و محبان اهل‌بیت در مقابل کمونیسم و دولت‌ها و جریان‌های فاسد ایستاد و ایشان هم چند شب قبل با یک درگیری ساختگی در زندان به شهادت رسید. قضیه‌اش هم این بود که در یک درگیری ساختگی در زندان بعضی از این داعشی‌ها به جان ایشان افتادند و ایشان را به همراه جمع دیگری از مسلمانان و محبان اهل‌بیت به وضع بسیار فجیعی به شهادت رساندند. طبعاً دولت تاجیکستان در این زمینه مسئول است و برای ایشان و همه شهدای آن منطقه طلب علو درجات داریم و صلواتی به روح مطهر آنان تقدیم می‌کنیم.

4. تبیین اهداف شوم معامله بزرگ قرن

موضوع چهارم هم معامله بزرگ قرن است که ترامپ و دار و دسته هتاک او دنبال می‌کنند. این‌ها دنبال نقشه‌ای هستند که در آن:

 1. اسرائیل امن می‌شود و امت اسلام مرعوب قدرت اسرائیل می‌شود؛
 2. منابع امت اسلامی به غارت می‌رود؛
 3. سبک زندگی و سیطره سیاسی امریکا بر عالم اسلام حاکمیت پیدا می‌کند. این روح معامله قرن است.
 4. در این معامله قرن بیت‌المقدس به اسرائیل تعلق پیدا می‌کند؛
 5. سفارتخانه دولت‌ها به آنجا منتقل می‌شود؛
 6. پایتخت اسرائیل به آنجا منتقل می‌شود؛
 7. صحرای جولان به سرزمین اسرائیل ملحق می‌شود؛
 8. دولت‌های مزدور با اسرائیل صلح می‌کنند؛
 9. جریان‌های مقاومت در غزه و کرانه باختری محکوم و مطرود می‌شوند؛
 10. دنیای اسلام دست سازش به دشمن خون‌خوارش می‌دهد. این است معامله قرن که در پی آن هستند؛
 11. برای این معامله قرن باید جبهه مقاومت از میان برداشته شود؛
 12. برای این معامله قرن شکوه و اقتدار ایران باید شکسته شود.

 این‌ها اجزائی از یک نقشه اهریمنی و استکباری است. ملت ایران، جوانان عزیز، امت اسلام و همه مردمی که قلب‌های شما به عشق رسول خدا (ص) و ائمه خدا (ع) و اصحاب پیامبر خدا می‌تپد این معامله بزرگ و زشت قرن است که همه شیاطین عالم پشت سر آن قرار گرفته‌اند. تحریم ایران جزئی از آن معامله زشت قرن است. مع الاسف دولت‌های حقیر و پستی با آن همراه شده‌اند.

اما روز قدس هفته آینده با حضور باشکوه شما زنان، مردان، دانش آموزان و دانشجویان، اقشار و طبقات گوناگون مردم میعادگاه بزرگ الهی است، وقت بیعت با آرمان‌های بزرگ رسول خدا است.هفته آینده روز بسیار بزرگی است، روز امتحان عظیم شما ملت از همه گروه‌ها و طبقات و اقشار است. به فضل خدا در هفته آینده ملت غیور و بزرگ ایران و جبهه مقاومت و مسلمانان عالم در برابر معامله قرن خواهند ایستاد و تمام آرزوهای ترامپ و اسرائیل و مزدوران کوچک او را به فضل خدا نقش بر آب خواهند کرد.(تکبیر)

ممکن است  که خودم هفته آینده خدمتتان نباشم اما انتظار می‌رود که مدارس، دانشجویان، روحانیون، مساجد، کارخانه‌ها، صنایع، طبقات، بازاریان و همه قشرها باشکوه همیشگی خود در برابر دشمن حضور پیدا کنند. ما در لحظه‌های حساس تاریخ قرار داریم و باید دیو تحریم با حضور شجاعانه شما شکسته شود. باید عظمت و اقتدار ملت ایران به جهانیان نشان داده شود و روز قدس روز موعد ما و شما در صحنه بزرگ راهپیمایی است.

5. لزوم همت والای همگان در مقابله با تهاجم فرهنگی

برادران  و خواهران! ما و شما شهر و استانی هستیم که سابقه تمدنی و فرهنگی بسیار جذابی داشتیم. ما جایی هستیم که روزگاری اگر کسی می‌خواست یک پرونده دزدی، طلاق، اختلاف، فساد و اعتیاد را بیاورد به‌سختی می‌توانست پیدا کند. یزد، میبد، شهرهای مهم یزد، همه روستاها و مناطق این‌طور بودند. یزد، اردکان، میبد و شهرهای مختلف و روستاها ضرب‌المثل و نمونه طهارت و پاکی و فرهنگ دوستی و صمیمیت و معنویت قرآن و خانواده‌های سالم بودند. برای ما زشت است کم این‌ها هم برای ما جانکاه است. برادران عزیز، خواهران گرامی، خانواده‌های بزرگ و فرزندان عزیز ما! فرهنگ قویم و تاریخی ما در همه ابعاد در معرض تهاجم است. فقط ما و شما می‌توانیم آن را حفظ کنیم. طلاق رو به افزایش است، اعتیاد رو به افزایش است، سن ازدواج بالا رفته است، جمعیت و تولیدمثل جمعیت کم، بی‌توجهی به ارزش‌های حجاب و موازین ارزشی رو به افزایش است. این‌ها ننگ برای ما هست.

معالجه این آسیب‌ها در این فضای بازی که امروز وجود دارد و آتشی که به جان خانواده‌ها و نسل عزیز ما انداخته‌اند جز با همت ما و شما خاموش نمی‌شود. مسئولان وظیفه دارند و باید در جای خود قاطعانه انجام شود. نباید مسئولان ما از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند. 200 مسجد با 50 شصت هزار نمازگزار باید فرهنگ جامعه را نورانی کنند و نور رمضان باید تمام این آسیب‌ها را بشوید و کنار بریزد. رمضان این مکتبی است که این نور را دارد. تلاش کنید این نور را تقویت کنید و این پایه‌های فرهنگ بومی، اصیل، معنوی، اخلاقی، طهارت و پاکی را پایدارتر و قوی‌تر کنیم. این وظیفه رمضانی همه ما و شما است.

6. خیرمقدم به امام‌جمعه محترم اردکان و دانش آموزان حاضر

خدمت امام‌جمعه ارزشمند و عزیز اردکان که اینجا تشریف دارند خیرمقدم عرض می‌کنم به دانش آموزان عزیز هم که در اینجا حضور دارند و طبقات مختلف و دیگر دوستان و عزیزانی که حضور دارند خیرمقدم عرض می‌کنم.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ...  یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله، خدایا دل‌های ما را به انوار رمضان روشن بفرما، آسیب‌ها و مشکلات را به برکت ماه مبارک رمضان دور بساز، به ما توفیق خدمت به خلق خدا و جامعه و انقلاب و جامعه عنایت بفرما، دو نونهال عزیزی که در حادثه سیل جان خود از دست دادند و دو شهیدی که نام بردیم و امام امت و شهدای انقلاب را با اولیای خودت محشور بفرما، دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار، مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهان ‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، این عید را برای عمه امت اسلامی مبارک و میمون بفرما، ملت ما را برای یک آزمایش درخشان در ورز قدس هفته آینده و عید فطر و همه مراسم اخلاقی و دینی و معنوی موفق و مؤید بدار. سلام ما را به محضر امیرالمؤمنین، امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[19]

 

 

 

 

 

 

 

 

[1]. سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3] ـ سوره بقره، آیه 197.

[4] - سوره اسراء، آیه 55: به تحقیق ما بعضی از پیامبران را بر دیگری فضیلت دادیم.

[5] - سوره بقره، آیه 253

[6] - سوره فرقان، آیه 20

[7] - سوره اعراف؛ آیه 6

[8] - سوره احزاب، آیه 7

[9] - سوره ابراهم، آیه 4

[10] - سوره احقاف، آیه 35

[11]- سوره کوثر

[12] - سوره آل عمران، آیه 102

[13]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[14] ـ سوره مائده، آیه 35.

[15] - مرحوم بحارالانوار، ج 66، ص 408

[16] - سوره قدر، آیه 3

[17] - محمد بن علی بن بابویه، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال (ترجمه غفاری)، ص 156

[18] - علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 42، ص 282

[19]- سوره اخلاص

© طراحی :

Template Design:Dima Group