02 مهر 1400 ساعت 22:50

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

خطیب جمعه قم:
خطیب جمعه قم به تشریح معامله ننگین قرن پرداخت و بیان کرد: معامله قرن با اقدام قاطع امت‌های اسلامی محقق نخواهد شد.

به گزارش میبد آدینه به نقل از خبرنگار «حوزه» آیت‌الله اعرافی امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم در مصلای قدس که با حضور خیل گسترده حاضران در راهپیمایی روز جهانی قدس همراه بود گفت: نفی معامله قرن و محکومیت این معامله و ایستادگی همه امت اسلام در این خصوص پیام بزرگ روز قدس امسال است.

وی افزود: معامله قرن هنوز به شکل رسمی بیان‌نشده ولی بخش‌های آن رونمایی شده است؛ رسمیت شناسی کامل اسراییل و توسعه قلمرو آن و تضعیف فلسطین حتی کمتر از قطعنامه‌های بین‌المللی پیشین، عادی‌سازی روابط با اسراییل، لغو حق بازگشت فلسطینیان به فلسطین که مقوله بسیار خطرناکی است ( امروزه بیش از 6 میلیون فلسطینی آواره داریم که ملیت آنها لغو خواهد شد)، الحاق نیمی از کرانه باختری به اسراییل، الحاق بلندی‌های جولان از سوریه به اسراییل، انتقال پایتخت اسراییل به بیت‌المقدس، ممنوعیت ارتش برای همان فلسطین کوچک ضعیف، حذف مقاومت و مهار این جبهه در عالم اسلام و قطع همه حمایت‌ها از جریان مقاومت بخش‌های ده‌گانه معامله قرن است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: این شروط باهدف بازگشت همان شرایط قبلی و شکست امت اسلام، اشغال جهان اسلام، تقویت مزدوران در جهان اسلام و مهار انقلاب اسلامی طرح‌ریزی‌شده است.

خطیب جمعه قم عنوان کرد: امروز مردم ما در راهپیمایی بزرگ روز قدس در مقابل این طرح شیطانی قد علم کرده‌اند؛ راه‌حل مسأله فلسطین، تأکید بر قطع روابط اسلامی همه دولت‌های اسلامی، قطع همه حمایت‌ها و روابط اقتصادی با اسراییل، تأکید بر اینکه همه فلسطین برای فلسطینیان است، نفی همه اجرای معامله قرن، حمایت از جبهه مقاومت و غزه، تأکید بر این دکترین رهبری که فرمودند که 8 میلیون فلسطینی با انتخابات سرنوشت خود را تعیین کنند، ازجمله راهبردهای مهم پیروزی بر دشمنان است؛ آنها یا باید به آن تن بدهند یا با مقاومت جهانی امت اسلامی در سراسر جهان خواهند.

وی گفت: همراهی با فلسطین محروم در همه مجامع بین‌المللی، ایستادگی در برابر اشغال و غارت منطقه از دیگر تکالیف مهم مسلمانان در این روزها است؛ تکلیف دولت‌های مزدور مشخص است ولی مسلمانان باید به این راهکارهای دست بزنند تا به توفیق برسند.

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: ملت‌های مسلمان باید این امور را مطالبه کنند؛ ملت‌های اسلامی باید از دولتمردان و نخبگان خود باید بخواهند که همین بندها انجام شود که قطعاً بدون جنگ اسراییل از بین خواهد رفت.

وی گفت: به صهیونیست‌ها و دولت ترامپ و دولت‌های آمریکایی که در هشتاد سال، یک‌صد جنگ ایجاد کردند باید بگوییم این زبان روزه‌داران و منطق مردان خدا و شیران روز و عبادت گران رمضانی است که در 1000 شهر ایران بر خواسته است و طبق گزارش‌ها چندین درصد این حضور افزایش‌یافته است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: امروزه مردم قم در خیابان‌های اطراف مصلی روی زمین نشسته‌اند؛ امروز از 100 ملیت جهان در راهپیمایی قم حضور یافتند و این سپاه رسول خدا به دولت‌های غارت‌گر می‌گویند که ما ایستاده‌ایم و در این مسیر هرگز کوتاه نخواهیم آمد.

وی گفت: شما تحریم و تهدید کردید و بار سنگین مشکلات را بر ما تحمیل کردید ولی ملت ما از راه و مسیر خود کوتاه نمی‌آید؛ درست است که امروز از مواضع خود عقب‌نشینی کردید شما گرگ‌های مخملی هستید که از یک‌سو چماق نشان می‌دهید و از سوی دیگر درخواست مذاکره می‌کنید.

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: منطق مذاکره با کسانی است که عهدشکن و جنایت‌کار و دروغ‌گو و توطئه‌گر و تهید کننده و تحریم گر نباشند؛ ما در مقابل تحریم و عهده شکنی شما خواهند ایستاد و این ملت گام دوم را پایه‌گذاری خواهد کرد و دشمن را به عقب خواهند نشاند و این جوانان و این ملت بزرگ در این مسیر باشکوه و عزتمند خواهند ماند.

وی گفت: مردم ما در یک صحنه بزرگ آزمایش الهی حضوری بزرگ و حماسی داشتند؛ آفرین بر ملت بزرگ ایران که این‌چنین در راه حق ثابت‌قدم هستند.

خطیب جمعه قم با اشاره به سالروز رحلت امام راحل و شهدای 15 خرداد و مدافعان حرم بیان کرد: 30 سال رهبری فرزانه انقلاب را گرامی می‌داریم و امروز نیز در این راهپیمایی آمده‌ایم با رهبری بزرگ و آرمان‌های امام کبیر خود پیمان ببندیم.

امام‌جمعه قم گفت: 15 خرداد از آن مردم قم است؛ مردم غیور قم و حوزه و دانشگاه آن حماسه‌های چهل‌ساله را به وجود آوردند و امروز نیز در حماسه‌ای عظیم حضور یافتند؛ امروز ملل اسلامی در یک صحنه آزمایش الهی حضور یافتند و به ندای الهی و رسول خدا و امام و رهبر عزیز ما پاسخ درخور دادند.

وی با اشاره به شهادت حجت‌الاسلام محمد عطیه (عربستان) شهید حجت‌الاسلام غازی (تاجیکستان)، شهید روحانی همدانی و شهید حجت‌الاسلام خرسند امام‌جمعه کازرون بیان کرد: روحانیت اسلام و شیعه و حوزه‌های علمیه در کنار مردم خواهند بود و برای اسلام و آرمان‌های بزرگ الهی مقاومت خواهند کرد و هرگز این فشارها و تهدیدات ما را از راه دفاع از اسلام و صیانت از اسلام و عظمت کشور عقب نخواهد راند.

استاد حوزه علمیه با تبریک پیشاپیش عید فطر بیان کرد: پیشاپیش این عید سعید را گرامی می‌داریم که امیدواریم با حضور در نماز عید و زکات فطر عید باشکوهی داشته باشیم؛ از قم انتظار می‌رود که آسیب‌های مخرب را از خود دور کند، فضای قم باید منطبق بر ارزش‌های الهی باشد.

آیت‌الله اعرافی عنوان کرد: مناجات امام سجاد (ع) در خصوص وداع با رمضان بر همه مؤمنان توصیه می‌شود؛ مطالعه این دعا و مناجات فرهنگ اصیل رمضانی و تقوای آسمانی را آموزش می‌دهد؛ امیدواریم این ماه رمضان، ماه پیروزی بر شیاطین درون و پیروزی امت اسلامی بر دشمنانی برونی باشد.

خطیب جمعه قم در خطبه اول بیان کرد: خانواده هسته اصلی تربیت نسلی پاک و سالم و رشید است؛ امروز خانواده ما در معرض انواع تهاجمات و خطرها است.

وی افزود: افزایش سن ازدواج، افزایش طلاق و کاهش ازدواج و آسیب‌های اخلاقی تا عمق خانواده‌ها در حال افزایش است؛ اگر همه ما به اصالت خانواده برنگردیم و نقشی که خانواده در پرورش انسان‌های بزرگ و سلامت جامعه‌ایفا می‌کند برنگردیم آینده سخت و نابهنجاری خواهیم داشت.

امام‌جمعه قم تصریح کرد: زنگ‌های خطر فروپاشی نهاد بزرگ خانواده به صدا درآمده است؛ وجود چند میلیون جوانی که از سن ازدواج گذر کرده‌اند و نفوذ آسیب‌های اخلاقی در عمق خانواده‌ها، جامعه ما را تهدید می‌کند.

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: زیبنده نظام اسلامی نیست که با این‌همه آسیب در فضای خانواده مواجه باشد؛ فرهنگ ناپسند غربی تا عمق خانه‌های ما نفوذ کرده است؛ اگر جامعه‌ای سالم و مقتدر و قوی و نیرومند می‌خواهیم و اگر می‌خواهیم در مسیر رمضان و قرآن و عزت اسلامی قدم برداریم، مرحله اولیه آن در خانواده‌های ما است.

خطیب جمعه قم یادآور شد: حضور اندیشه الهی و نظریه تربیت اسلامی در متن خانه‌ها، وظیفه مهم ما است؛ اسلام برای روابط همسران، دستورالعمل جامعه به ما داده است؛ همچنین نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان مهم شمرده است؛ نقش والدین در تربیت امروز و فردای نسل جوان بسیار مهم است؛ وظیفه والدین فراتر از امرونهی و روش‌های ظاهری است بلکه پدر و مادر باید زمینه‌سازی تربیت فرزندان سالم را داشته باشند.

وی افزود: زمینه‌سازی به این معنی است که روابط فرزندان روی آینده فرزندان اثرگذار است؛ غذای حلال، نام نیک، حضور قرآن و نماز در فضای خانه، از پیش از تولد روی تربیت کودک اثرگذار است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: رعایت روابط خوب میان همسران از دیگر اصول زمینه‌سازی تربیتی فرزندان است؛ اگر این روابط روی اصول اخلاقی اسلامی بنا شود، پایه تربیت فرزندان را فراهم می‌کند.

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: غذای حلال در آینده فرزندان ما مؤثر است؛ امام صادق (ع) فرمودند، اگر لقمه حرام در زندگی وارد شد در آینده فرزندان و نسل‌های شما مؤثر خواهد بود؛ اگر لقمه حرام به زندگی وارد شد، ملائک خداوند انسان را لعن می‌کند و اعمال انسان نیز تا مدت‌ها موردقبول نخواهد بود.

وی گفت: باید به اصلاح خانواده بیاندیشیم و از اصول اسلام صیانت کنیم؛ انتخاب همسر، محیط خانوادگی، مراقبت‌های معنوی و سلسله اصول تربیتی باید موردعنایت قرار گیرد.

© طراحی :

Template Design:Dima Group