02 مهر 1400 ساعت 22:51

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

بحث ما در مسائل مربوط به خانواده سالم، ایمانی و اسلامی به محور سوم رسید. در محور اول روابط میان همسران موردبحث قرار گرفت، در محور دوم شرایط تشکیل خانواده و انتخاب همسر مورد بررسی قرار گرفت و محور سوم اصول و ضوابطی است که در ارتباط والدین با فرزندان مطرح هست و قواعدی که برای پرورش فرزندان سالم و تربیت نسل خوب، ایمانی و اسلامی باید رعایت شود.

خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد الله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما نمازگزاران گرامی، برادران و خواهران ارجمند و خودم را به پرهیزگاری و دوری از گناهان و آلودگی‌های روحی، اخلاقی و رفتاری و عمل به فرمان‌های خداوند در همه شئون و احوال زندگی سفارش و دعوت می‌کنم. خداوندا به همه ما توفیق کسب تقوا و رعایت آن در تمام شئون زندگی عنایت و کرامت بفرما.

بازخوانی مباحث پیشین

بحث ما در مسائل مربوط به خانواده سالم، ایمانی و اسلامی به محور سوم رسید. در محور اول روابط میان همسران موردبحث قرار گرفت، در محور دوم شرایط تشکیل خانواده و انتخاب همسر مورد بررسی قرار گرفت و محور سوم اصول و ضوابطی است که در ارتباط والدین با فرزندان مطرح هست و قواعدی که برای پرورش فرزندان سالم و تربیت نسل خوب، ایمانی و اسلامی باید رعایت شود.

تعالیم و اصول تربیتی اسلام

عرض کردیم آنچه در نظام تربیت اسلام موردتوجه قرار گرفته است دو دسته از تعالیم و اصول تربیتی است:

1. اصول تربیتی به معنای خاص

       یعنی اقداماتی که مربی و پدر و مادر در شرایط پیدایش فرزند و آگاهی او انجام می‌دهند. اقداماتی از قبیل تشویق و تنبیه و تعلیم و امثال این‌ها در رابطه میان متعلم و معلم و متربی و مربی که دارای آگاهی است و دستگاه فاهمه و شعور لازم برای دریافت آن تعالیم دارد به معنای تربیت به معنای خاص است و اصول و ضوابطی در این زمینه وجود دارد.

2. تربیت به معنای عام

       اما نوع دومی از فعالیت‌های تربیتی وجود دارد که تربیت به معنای عام آن را در برمی‌گیرد و به آن، عنوان تمهیدات تربیتی داده‌اند. زمینه‌سازی‌ها و مقدمه‌چینی‌هایی که متربی یا فرزند و شاگرد یا اصلاً هنوز حیاتی ندارد یا اگر در حیات است در شرایطی نیست که بفهمد و دریافت کند یا غافل از این مسئله است. اقداماتی که در تنظیم محیط و سایر شرایط زمینه‌سازی انجام می‌شود اقدامات تمهیدی و مقدماتی به شمار می‌آید. در اسلام روی تمهیدات و مقدمه‌چینی‌های تربیت تأکید فراوانی وجود دارد و گاهی هم به ضوابط و اصولی اشاره می‌شود که عقل عادی بشر و انسان متعارف به آن دسترسی ندارد. در این موارد باید تعبد را پیشه کرد یعنی قواعد و ضوابطی است که علم و دانش بشر امروز و فردا یا لااقل امروز به آن دسترسی پیدا نکرده است اما اسلام آن را کشف کرده و بر آن انگشت گذاشته است و والدین و مربیان را به رعایت آن فراخوانده است.

عرض کردیم در خصوص این مورد دوم زمینه‌سازی‌ها و مقدمه‌چینی‌ها برای تربیت یک سلسله اصول و ضوابطی داریم که:

2-1. انتخاب صحیح همسر

اولین اصل عبارت بود از انتخاب درست همسر و تشکیل صحیح خانواده بر اساس ضوابط ایمانی، اخلاقی و اسلامی.

2-2. روابط مناسب میان همسران

رعایت آن رابطه خوب و مناسب در فضای خانه میان همسران بر اساس همان اصول سی‌گانه‌ای که قبلاً آن را بحث کردیم. رعایت ضوابط در روابط همسران فضای سالم برای رشد و پرورش فرزندان را فراهم می‌آورد.

2-3. تغذیه مناسب و سالم

نکته سوم و اصل سوم عبارت بود از تغذیه و غذای سالم و درست. اصل تأثیر غذای درست و سالم در تربیت شخصیت فرزندان و انسان‌ها موردقبول همه متفکران است.

الف) غذای سالم و رعایت بهداشت

این‌که رعایت بهداشت، غذای سالم و سنجیده و حساب‌شده در رشد جسمانی و پرورش درست شخصیت افراد مؤثر است در همه قواعد تعلیم و تربیت در دنیای امروز هم موردتوجه و تأکید است. جسم سالم و خوب و رشد درست جسمانی در گرو یک سلسله علل و عوامل است که یکی از آن‌ها غذای سالم و تغذیه درست است که از وظایف پدر و مادر به شمار می‌آید. جسم سالم بستر و زمینه‌ای است برای اینکه شخصیت فرد از لحاظ هوش، استعداد، عقل، دانش و ابعاد دیگر شخصیت رشد خوبی داشته باشد. این یک بخش آشکار مسئله تغذیه و پرورش درست از راه رعایت اصول تغذیه سالم است. این مقدار از تغذیه در حد جسمانی و ظاهری آن موردقبول همه است. اینکه همسر در دوره بارداری و شیردهی و بعد در ادوار دیگر والدین یک رزیم غذایی سالم و درست را رعایت کنند حتماً در رشد خوب و درست فرزندان مؤثر است مقبول همگان است. در این زمینه هم اگر به اخبار و روایات و احادیث مراجعه کنیم خواهیم دید یک دستورات ویژه‌ای در باب تغذیه سالم در منابع دینی وجود دارد که ما نمی‌خواهیم در این مباحث خیلی به آن بحث بپردازیم. اشاره وار باید عرض کنیم از وظایف پدر و مادر و خانواده چه در دوره بارداری و چه در دوره شیردهی و چه در ادوار دیگر این است که در حد وسعشان به نفقه بپردازند و در نفقه باید رعایت تغذیه سالم و درست انجام شود. این تأکیدی است که وجود دارد و پیرامون این نمی‌خواهیم صحبت کنیم.

ب) غذای حلال و طیب

اما در اسلام فراتر از مکاتب تربیتی موجود امروز یک زاویه دیگری در وظایف تغذیه‌ای پدر و مادر چه قبل از تولد و انعقاد نطفه و بعد از بارداری و در دوره شیردهی و ادوار بعد باز شده است. آن زاویه جدیدی که در مکاتب الهی و در اسلام عزیز بر آن انگشت گذاشته شده است فراتر از امر اول یعنی تغذیه طبیعی و سالم است و آن عبارت از این است که غذایی که انسان‌ها مصرف می‌کنند باید غذای حلال باشد، از راه مشروع به دست آمده باشد و اگر معاذ الله غذای پدر و مادر قبل از انعقاد نطفه، در انعقاد نطفه و در دوره شیردهی و رضاع و دوره‌های دیگر آلوده به کسب‌های حلال راه‌های نامشروع باشد این غذای حرام علاوه بر این‌که یک بازتاب وسیع زیان‌بار و مخرب در شخصیت خود فرد دارد - از لحاظ فردی او را دچار انواع زیان‌ها و آسیب‌ها می‌کند - این غذای حرام و نامشروع و مال حرام که در زندگی خانوادگی آمد و فرزند را مبتلا کرد این موجی در روح و روان این فرزند ایجاد می‌کند و در آینده او و در اجتماع و خانه موجی وسیع‌تر خواهد داشت.

این امتداد غذای حرام که باید پدر و مادر از آن پرهیز کنند فصل ویژه‌ای در نظام اخلاقی و تربیتی اسلام دارد. ما آنگاه که به فقه غنی، عمیق و عظیم اسلامی سر بزنیم خواهیم دید که بخش عظیم فقه ما و ابعاد متعدد آن درباره کسب حلال و حرام، ضوابط و قواعد معامله و داد و ستد و انواع آن‌ها است.

یک بخشی در فقه ما به نام مکاسب محرمه نامیده شده است که یک فصل مشبع و بخش بزرگی از فقه ما را تشکیل می‌دهد و مرحوم شیخ انصاری در باب مکاسب محرمه گام‌های بزرگی به پیش برداشته‌اند و این باب فقه را توسعه داده‌اند و هنوز هم جای توسعه بیشتر هست و بعضی از معاصرین در توسعه آن کوشیده‌اند و جای کارهای بیشتر هم وجود دارد.

مکاسب محرمه، داد و ستدهای حرام و راه‌های نامشروع در کسب مال موردتوجه فقه ما در ابواب مختلف است. این غذای حرامی که از راه ربا آمد، از راه رشوه آمد، از راه دزدی آمد، از راه اختلاس در بیت‌المال آمد، از راه کم‌کاری در اداره و محل کار و کارخانه آمد و انواع مکاسب محرمه که در بافت شخص قرار گرفت و در سیستم بدن او جا افتاد آسیب‌ها و نکاتی وجود دارد که علم امروز هنوز به آن دست نیافته است اما وحی از آن اسرار نهان پرده برداشته است. وحی می‌گوید: وقتی شما غیبت مؤمن انجام می‌دهید در حال خوردن گوشت او هستید این واقعیتی است که علم آن را نمی‌فهمد و دین از آن پرده برداشته است. آیات و روایات در رابطه با غذای حرام یک پرده‌برداری بسیار عجیبی دارد که ای آقا و خانم! این غذای حرام و لقمه ناپاک که وارد دستگاه جسمانی و جسد شما شد آن یک امر ساده‌ای نیست بلکه یک موج عظیمی ضد اخلاقی ایجاد می‌کند در سه بخش: اولاً در درون خود و شخصی که آکل حرام است، دوم پیرامون او در خانواده و نسل او و سوم در همه جامعه اثرگذار است.

آثار فردی، اجتماعی و خانوادگی عظیمی در خوردن مال حرام وجود دارد، امنیت اخلاقی و شخصیتی فرد را در دنیا و قیامت و آخرت تخریب می‌کند و همین‌طور خانه و نسل او را زیان‌دیده می‌کند و سپس جامعه را دستخوش انواع بلایا و مصیبت‌ها می‌کند. بکوشید و بکوشیم لقمه‌هایمان پاک شود، زندگی‌مان از مکاسب محرمه و اموال نامشروع منزه گردد وگرنه وحی پرده‌ها را کنار زده می‌گوید که این همه آسیب‌ها وجود دارد. حال آنچه که بنده در این یادداشت‌ها به استناد آیات و روایات شریفه یادداشت کرده‌ام بیش از ده اثر زیان‌بار از لقمه حرام است در ارتباط با خود شخص، در ارتباط با نسل او از سوی دیگر و در ارتباط با جامعه از سوی سوم.

یک بخش از آسیب‌هایی که علم بشری محدود به آن دسترسی ندارد اما وحی آن را برای ما مشخص کرده است مربوط به خانواده است:

یک خطی شیطان دارد که در آیه 64 سوره اسراء تصویر شده است: «وَ اسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ وَ أَجْلِبْ عَلَيْهِمْ بِخَيْلِكَ وَ رَجِلِكَ وَ شارِكْهُمْ فِي الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ وَ عِدْهُمْ وَ ما يَعِدُهُمُ الشَّيْطانُ إِلاَّ غُرُوراً»[4]

در مجموعه آن خطوط شیطانی چهار خط در این آیه ذکر شده است یک خط آن این است که «شارِكْهُمْ فِي الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ» حال امام صادق ذیل این آیه تفصیلش را بیان کرده‌اند که در خطبه‌های دیگر بیان خواهیم داشت.

اللهم صل علی محمد و آل محمد اللهم اغفر للمومنین و المومنات و اصلح کل فاسد من امور المسلیمن.

 

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[5]

 

 

 

 

 

 

خطبه دوم

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمد الله نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[6] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏[7] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[8]

پیشوای پارسایان و امیر مؤمنان در خطبه 198 با ما چنین سخن گفته‌اند: «فَإِنَّ تَقْوَى اللَّهِ دَوَاءُ دَاءِ قُلُوبِكُمْ وَ بَصَرُ عَمَى أَفْئِدَتِكُمْ وَ شِفَاءُ مَرَضِ أَجْسَادِكُمْ وَ صَلَاحُ فَسَادِ صُدُورِكُمْ وَ طُهُورُ دَنَسِ أَنْفُسِكُمْ وَ جِلَاءُ [غِشَاءِ] عَشَا أَبْصَارِكُمْ‏ وَ أَمْنُ فَزَعِ جَأْشِكُمْ وَ ضِيَاءُ سَوَادِ ظُلْمَتِكُم‏»[9] تقوای خدا که هر هفته ما به آن فرامی‌خوانیم و همه ما به آن فراخوانده می‌شویم درمان دردهای قلب و جان و شفای دردهای درون ما و شماست. تقوا بینایی چشم‌های دل شما بلکه تقوا شفای مرض‌های جسم شما است. تقوا اصلاح‌گر فسادهای درونی است، تقوا شوینده چرک‌های دل و قلب است. این همه آلودگی‌های اخلاقی و معاصی چرک آور است و ما را آلوده می‌کند. بازگشت به تقوا شوینده این چرک‌های درونی است. اضطراب‌های دل شما و ناامنی‌های قلبی شما باتقوا به امنیت و آرامش مبدل می‌شود. این تقوا روشنگر ظلمت‌های نهان شماست. تقوا درمانگر و راهنما و اصلاح‌گر است. تقوا بینایی و هدایت‌گر و روشنایی افزا است. خدایا به ما توفیق کسب تقوا در همه شئون و احوال زندگی عنایت و کرامت بفرما.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها و موضوعاتی را به‌اختصار عرض می‌کنم:

1. تسلیت به مناسبت ارتحال آیت‌الله محقق کابلی

ارتحال مرحوم آیت‌الله محقق کابلی از مراجع تقلید و علمای بزرگ حوزه و از کشور عزیز افغانستان و همین‌طور شهادت شهید چمران آن استاد بزرگ اخلاق و عرفان و شهادت شهدای مدافع حرم و شهید مؤمنی روحانی عزیز مدافع حرم که اخیراً تشییع شد را تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و به روان این بزرگان و همه شهدا و امام شهدا و ذوی الحقوق و مراجع درگذشته درود می‌فرستیم با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد.

2. گرامیداشت روز بسیج اساتید

روز بسیج اساتید را که به مناسبت شهادت شهید چمران به این عنوان نام‌گذاری شده است را گرامی می‌داریم و به همه استادان بسیجی در حوزه و دانشگاه تبریک و خسته نباشید عرض می‌کنیم.

3. نکوداشت روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی

روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی را داریم. این روز که به مناسبت تأسیس سازمان تبلیغات به فرمان امام راحل نام‌گذاری شده است را گرامی می‌داریم و چند نکته را یادآوری می‌کنم:

3-1. لزوم نوسازی و بازسازی تبلیغ دینی

تبلیغ دینی همواره باید نوسازی و بازسازی شود و با تبلیغ درست دینی جامعه ما مسیر درست و سلامت را بپیماید.

3-2. مردم عهده‌دار تبلیغ دینی

تبلیغ دینی بیش از همه بر عهده خود مردم است. شما مردم عزیز در سراسر کشور پیشگام زمینه‌سازی و مقدمات تبلیغ دینی باشید. از قدیم در سنت ما این بوده است که روحانی وابسته به مردم بوده است. مبلغان دین از مردم الهام می‌گرفتند و از آنجا همه امورشان تأمین می‌شده است. امروز هم، بار اصلی تبلیغ دین و فعالیت‌های فرهنگی و دینی بر دوش خود شما مردم عزیز می‌باشد همان‌طور که تاکنون بوده است.

3-3. مسئولیت سنگین حوزه و دستگاه‌های فرهنگی در زمینه تبلیغ دینی

حوزه و دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه مسئولیت سنگینی دارند. ما در پرورش مبلغان برجسته در همه قلمروها علی‌رغم سرمایه‌های بزرگی که داریم اقدام نکرده‌ایم. وظیفه ما دستگاه‌های حوزوی و تبلیغی هم سنگین است.

3-4. وظیفه‌مندی دولت در قبال دین و دنیای جامعه

نظام رسمی و دستگاه دولت هم در حوزه تبلیغ دین و زمینه‌سازی و فراهم آوردن مقدمات وظیفه‌مند است. دولت اسلامی دولت رفاه و فقط تأمین نیازهای مادی نیست چنین دولت در منطق غرب است. دولت در منطق اسلام هم مسئول معیشت جامعه و مردم است و هم در قبال آخرت و سعادت آن‌ها وظیفه‌مند است. این تعبیر که ما به‌عنوان دولت در قبال سعادت و بهشت و جهنم مردم مسئولیت نداریم به هیچ نحو با ادبیات و منطق دینی سازگار نیست. دولتمردان و مسئولان ما با رعایت دقت و مواظبت نسبت به فرهنگ و اصول و امور دینی وظیفه‌مند هستند و باید به وظایف خودشان اقدام کنند. البته تبلیغ دین کار حوزه‌های علمیه و نهادهای دینی است و بار آن هم بر دوش شما مردم عزیز است که باید انجام پذیرد اما دستگاه‌های رسمی کشور هم مسئول هستند. مسئولیت دولتمردان طراحی برنامه‌های جامع و راهبردی است که در آن به فرهنگ و معارف دین توجه شود.

3-5. لزوم فعال‌تر شدن شورای انقلاب فرهنگی

انتظار جامعه در این زمینه آن است که شورای انقلاب فرهنگی فعال‌تر شود، جلسات آن به‌درستی برگزار شود، مصوبات آن ابلاغ شود و اجرای آن‌ها پیگیری شود. ما در این زمینه خللی را شاهد هستیم که انتظار می‌رود یک تحولی در این زمینه رخ دهد و مسئولان توجه کنند.

4. نقش مهم اصناف در تنظیم بازار و مقابله با تحریم‌ها

روز اصناف را داریم که به اصناف تبریک می‌گوییم و از خدمات اصناف در سراسر کشور تشکر می‌کنیم. همین‌جا هم باید بگوییم کسب و تجارت باید در جامعه اسلامی بر اصول اخلاقی دینی و فقهی استوار باشد این انتظاری است که از اصناف می‌رود.

ثانیاً در شرایط تحریم و دشواری‌های کشور شما بازاریان و اصناف گوناگون در سلامت بازار و کنترل نرخ‌ها نقش مهمی دارید. دولتمردان وظایف سنگینی دارند، اما خود اصناف در این زمینه مسئول‌اند، به‌ویژه در این شرایط کشور ما باید از این بحران‌ها عبور کند و به فضل خدا بر دشمنان فائق آید یک رکن مهم آن شما مردم و اصناف هستید.

5. مؤلفه‌های قوه قضائیه تراز انقلاب

موضوع دیگر هفته قوه قضائیه است که آن را گرامی می‌داریم و به همه دست‌اندرکاران آن خسته نباشید می‌گوییم. عدالت با قوه قضائیه تأمین می‌شود. انتظار جامعه ایمانی و اسلامی ما و محورهای مهمی که در بیانیه گام دوم آمده است به شرح زیر است:

قوه قضائیه در تراز انقلاب اسلامی قوه‌ای است که

الف) سالم باشد در درون خود؛

ب) عدالت‌پرور باشد؛

ج) دارای سرعت و شتاب باشد؛

د) علمی و فنی و کارشناسی و ارتقاء در این جهات؛

ه) کاهش پرونده‌ها؛

و) پیشگیری از مفاسد با همکاری دستگاه‌های دیگر نظام؛

ز) نهایتاً مبارزه قاطع و بی‌امان با مفاسد اقتصادی و اجتماعی و اداری در کشور

این قوه قضائیه تراز در انقلاب اسلامی است که ان‌شاءالله در برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است دوستان عزیز ما موفق باشند و به این سمت حرکت کنند.

6. ایران طلایه‌دار مبارزه با مواد مخدر

مناسبت دیگر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است که باید عرض کنیم کشور ما در چهل سال گذشته سد استواری بوده است که جلوی مواد مخدر را در جهان گرفته است. مع الاسف سازمان‌های بین‌المللی، اروپایی‌ها و کشورهای غربی به نقش مهم و سازنده ایران در مهار مواد مخدر توجه نکردند. باید از ستاد مبارزه با مواد مخدر، نیروی انتظامی عزیز و تمام نهادهایی که در مقابله با این معضل مشارکت می‌کنند تشکر کنیم.

خدماتی که در کشور و در استان قم انجام شده است جای تقدیر دارد انشالله این حرکت شتاب پیدا کند و ما شاهد کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر باشیم با تهدیدهای زیانباری که مستحضر هستید.

7. گرامیداشت فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای

روز 17 شوال روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای است. همگانی شدن ورزش، توجه به ارزش‌های فرهنگی و بومی، افزایش زیرساختارهای ورزش برای جوانان خصوصاً برای دختران و بانوانمان با رعایت اصول اسلامی باید موردتوجه قرار گیرد. اقداماتی که در این زمینه شد ه است خوب است اما برای رسیدن به وضعیت مناسب در ورزش سالم و همگانی و در دسترس مردم بودن هنوز باید گام‌های جدی‌تری برداشته شود.

8. نیاز به همت والای مردم و مسئولان در تهذیب مسائل فرهنگی قم

موضوع دیگر مسائل فرهنگی قم است. انتظاری که از قم می‌رود این است که این شهر نماد اخلاق، دین، معرفت همبستگی، آگاهی و منزه از مظاهر بی‌بندوباری‌ها و مفاسد اخلاقی باشد. بحمد الله هنوز هم قم از این آسیب‌های شهری و اجتماعی به شکل خوبی منزه است اما اندک آن قابل‌قبول نیست.مسئولیت اول با شما اصناف و طبقات گوناگون مردم شریف و مجاهد قم است. مسئولیت دیگری هم که دستگاه نیروی انتظامی و دستگاه‌های فرهنگی هم دارند مسئولیت‌های مهمی است. هم تشکر می‌کنیم از اقداماتی که دستگاه‌های انتظامی و امنیتی انجام داده‌اند و هم تأکید می‌کنیم که زیرساخت فرهنگ سالم و شهر انقلابی و پیش رو دست شما مردم عزیز است. البته این به معنای این نیست که مسئولین خود را کنار بگیرند آن‌ها هم وظیفه سنگینی دارند.

9. افتخار به دیپلماسی عزتمندانه و انقلابی رهبر انقلاب

یکبار دیگر باید همه ما افتخار کنیم به حماسه بزرگی که در اتاق کوچک رهبر بزرگ انقلاب در گفتگو با نخست‌وزیر ژاپن رقم خورد. آن لحظه کوتاه در آن اتاق کوچک و بی‌پیرایه با آن سادگی و صراحت و شجاعت به‌اندازه یک قرن و تاریخی عظمت داشت. ما خدا را بر این نعمت بزرگ شاکریم. این دیپلماسی نماد دیپلماسی عزتمندانه، خردمندانه، مستقل و انقلابی در برابر دشمنان ملت بود. دیپلماسی ما باید نقطه هدفش را این اصولی ببیند که در گفتگوی رهبر معظم انقلاب با نخست‌وزیر ژاپن تجلی کرد. این نماد یک دیپلماسی مؤثر و انقلابی است. خدا را بر این نعمت شاکر هستیم و همه دولتمردان و دستگاه‌های ما باید از این عزت و اقتدار، از این خرد و عقلانیت و از این شجاعت و صراحت الهام بگیرند و انشاء الله دشمن با زبونی و پستی به عقب خواهد رفت.

10. دو اقدام مهم و انقلابی دستگاه‌های امنیتی و نظامی

در این هفته‌های اخیر دستگاه‌های امنیتی و نظامی ما دو اقدام مهم انجام دادند که باید از آن‌ها تشکر کرد.

الف) انهدام شبکه جاسوسی امریکا نشانه پیشرفت و بیداری ایران اسلامی

کشف و انهدام شبکه جاسوسی و پیچیده امریکا در فضای سایبری و مجازی کار بزرگی بود که دستگاه امنیتی ما و سربازان گمنام ما انجام دادند. بسیاری از این دستگاه‌های جاسوسی دنیا از این پیشرفت فن‌آوری و نفوذ در دستگاه‌های سایبری امریکا تعجب کردند و یک کار عظیمی انجام شد و شر بزرگی از سر کشور و مستضعفان عالم دفع شد و قدرت علمی و فن‌آوری کشور به رخ دشمنان و مستکبران کشیده شد.

ب) گوشمالی به امریکا با سرنگونی پهباد فوق پیشرفته

اقدام دوم هدف‌گیری شجاعانه پهباد فوق پیشرفته و سری امریکا بود. سپاه غیور و شجاع ما با کمال شجاعت از مرزهای امنیتی شما ملت و ایران عزیز دفاع کرد ونشان داد که در برابر حتی سلاح‌های فوق پیشرفته و سری آمادگی لازم دارد و برخلاف تصور همه این قلدرهای عالم نشان داد که ما از یک سیستم پیشرفته‌ای برخوردار هستیم و به یاری خدا هر تهاجمی به ایران اسلامی و انقلاب اسلامی را با قدرت و شجاعت دفع خواهیم کرد. (تکبیر)

سیاست و رویکرد ایران مقتدر و ملت بزرگ و رهبر عظیم الشان ما آن است که در برابر تهاجم می‌ایستیم. ما اهل جنگ نیستیم اما مدافعان قوی و نیرومندی هستیم و در برابر هر تهاجمی آمادگی داریم. شما مهاجم هستید و ایران مدافع بوده است و هست. امروز هم ما جنگ‌طلب نیستیم و در موضع دفاع هستیم و در برابر تروریسم اقتصادی، اطلاعاتی، نظامی و امنیتی شما ما و جبهه مقاومت خواهند ایستاد و آماده همه نوع فداکاری هستیم و برخلاف تصور شما امروز به خاطر عهدشکنی، پیمان‌شکنی، رذالت و خباثت شما همچنان همه امت اسلام و ملت ایران فریادشان خاموش نشده است. فریاد رسای اسلام و انقلاب و ملت ایران همچنان طنین‌افکن است که (مرگ بر امریکا)

11.  لزوم توجه به مناطق سیل‌زده و ادامه کمک‌رسانی

در پایان یک تذکر و یادآوری به نیروهای جهادی، مردم و همین‌طور دستگاه‌های مسئول راجع به رسیدگی به سیل‌زدگان داده شود. گزارش‌هایی که از مناطق سیل‌زده می‌آید گویای آن است که حضور مردمی و کمک‌های مردمی کاهش پیدا کرده است در حالی که مردم عزیز ما در رنج فراوانی در این استان‌ها مخصوصاً در خوزستان و لرستان هستند و همین‌طور به وعده‌های داده شده به‌موقع و به‌درستی عمل نشده است که ان‌شاءالله همه توجه کنند.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و أیّد حماة الدّین، اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایا قدم‌های ما را در مسیر انقلاب و اسلام عزیز استوار بدار، شر اسرائیل و امریکا و اذنابشان را به خودشان برگردان، فلسطین و سرزمین‌های اسلامی را آزاد بفرما، به مسلمانان قوت روزافزون کرامت بفرما، به مسئولان ما توفیق خدمت روزافزون و گره‌گشایی از این ملت بزرگ را عنایت بفرما، به مسئولان ما شجاعت، حمیت، قدرت و قوت روزافزون کرامت بفرما، خدایا همه مفاسد را از جامعه ما و از این قم عزیز دور بدار، ما را به انجام وظایفمان موفق بدار، ارواح تابناک شهیدان، شهدای اخیر، شهدای مقاومت و فلسطین و شهیدان عزیز روحانی‌مان در ایران و سایر کشورها و شهدای این جمع و قم و درگذشتگان از این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما، خدایا تو را به اولیایت سوگند می‌دهیم که به ما قدرت ایستادگی و مقابله با دشمنان عنایت بفرما؛ خدایا باران رحمتت را فرستادی با تمام وجود از تو شاکریم باز باران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار، مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[10]

 

 

 

 

[1]- سوره حشر، آیه 18.

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3] ـ سوره بقره، آیه 197.

[4] - سوره اسراء، آیه 64: و از ايشان هر كه را توانستى با آواى خود تحريك كن و با سواران و پيادگانت بر آنان بتاز و با آنها در اموال و اولاد شركت كن و به ايشان وعده بده، و شيطان جز فريب به آنها وعده‏اى نمى‏دهد.

[5]- سوره کوثر

[6] - سوره توبه، آیه 119

[7]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[8] ـ سوره بقره، آیه 197.

[9] - سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 198، ص 312 و 313

[10]- سوره اخلاص

© طراحی :

Template Design:Dima Group