02 مهر 1400 ساعت 22:03

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت الله اعرافی:
مدیر حوزه های علمیه، عدالت اجتماعی را از مهمترین ارکان گام دوم انقلاب اسلامی دانست که باید در همه ارکان نظام نیز محقق شود.

به گزارش میبد آدینه به نقل از خبرگزاری «حوزه»، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز در نخستین نشست سراسری مدیران کمیته امداد در سال ۹۸ که در شهر مقدس قم برگزار شد، گفت: مساله عدالت یکی از مهمترین مباحثی است که در انقلاب ما اثر گذار است.

وی با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری در زمینه گام دوم انقلاب گفت:ایشان نگاه ویژه‌ای بر موضوع عدالت اجتماعی دارند و همه ارکان نظام باید در تحقق این اصل اساسی تلاش مضاعف کنند.

امام جمعه قم، با تقدیر از عملکرد کمیته امداد در رفع فقر و محرومیت از جامعه در چهار دهه گذشته از انقلاب، اضافه کرد: کمیته امداد و امدادگران این نهاد در سراسر کشور، همواره پیشگام در ارائه خدمت به محرومان و مستضعفان بوده اند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به تاریخچه وقوع انقلاب در جوامع مختلف خاطرنشان کرد: از میان همه ملت‌هایی که زیر ستم بودند و انقلاب کردند، بسیاری از آنها پس از مدتی از مسیر خود منحرف شدند اما انقلاب اسلامی توانسته است در ۴ دهه گذشته با وجود همه کشاکش‌ها به مسیر راستین خود ادامه دهد.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به موفقیت‌های کشور در مسیر تحقق عدالت در جامعه گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید دارند که دستاوردهای نظام اسلامی، کفه عدالت را در کشور سنگین تر کرده است و این از جلوه‌های امیدبخش انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه پیشرفت و توسعه کشور با تمامی ارزش‌های نظام اسلامی درآمیخته و عجین است، ادامه داد: به طور قطع کمیته امداد از ارکان اصلی نظام برای رسیدن به عدالت است و مقوله عدالت در گام دوم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در این راستا کمیته امداد از اضلاع مهم تحقق عدالت در نظام اسلامی است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور به تبیین فلسفه اسلام در یاری‌رسانی و دستگیری از محرومان پرداخت و افزود: ارائه خدمت به نیازمندان و محرومان، یک اصل انسانی است و براساس حکم عقل سلیم و فطرت پاک بشری است.

آیت‌الله اعرافی امدادگری با اشاره به تفاوت‌های منطق اسلام در موضوع امدادرسانی با دیگر مکاتب، گفت: امدادگری در منطق اسلام آداب و سبک فرهنگی ویژه‌ای دارد. در منطق اسلام امدادرسانی در عین حال که متاثر از احساسات و عواطف بشری است اما در سطح متعالی خود با نیت الهی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در اسلام و فقه شیعه احادیث و روایاتی در اهمیت یاری‌رسانی به محرومان بیان شده است، تاکید کرد: تنها در بحث زکات به عنوان یکی از ارکان تحقق عدالت، بیش از ۲ هزار حدیث وجود دارد و حجم وسیعی از فقه ما به زیرساخت‌های تامین عدالت و امدادرسانی در سطح واجب و مستحب است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تاکید بر اینکه امداد و هرگونه اقدام در مسیر عدالت باید از شائبه منت دور باشد، اضافه کرد: شخصیت فرد در امدادرسانی باید رعایت شود و این از همه واجب‌تر است. در اسلام شخصیت و کرامت فرد دریافت کننده کمک و ارتقای روحی امدادگر در راس برنامه‌ها است.

آیت‌الله اعرافی زمان‌بندی و سرعت در ارائه خدمات را از ارکان مهم امدادگری دانست و اظهار کرد: نظام امداد باید به موقع و سریع دستگیری از نیازمندان را انجام دهد و تعجیل در خیر و معروف بسیار توصیه شده است.

وی عملکرد تعاملی، خانواده محوری و روحیه جهادی را از دیگر ضرورت‌های کار در حوزه امداد دانست و افزود: کار امداد فراتر از فعالیت‌های معمول اداری است که با مزد و مال قابل مقایسه نیست و ضرورت دارد امدادگران همواره این موضوع را در نظر داشته باشند که امدادگری کار در مسیر الهی و معامله با خداست.

© طراحی :

Template Design:Dima Group