04 مهر 1400 ساعت 20:40

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

همان‌طور که رعایت اصول بهداشت و سلامت در تغذیه از جهات مادی در شخصیت خود ما و در شکل‌گیری شخصیت فرزندانمان و نسل آینده تأثیرگذار است همین‌طور قوانین اخلاقی و فقهی که بشر به‌تنهایی نمی‌فهمد اما شریعت بر آن انگشت تأکید گذاشته است تأثیرگذار است.

خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا ثم الصلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین  و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا عمه ولی الله السلام علیک یا بنت موسی بن جعفر و رحمه الله و برکاته

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[1]عِبَادَ اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا عباد اللَّهُ فَقَدْ نُودِیَ فِیکُمْ بِالرَّحِیلِ[2] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[3]

همه شما برادران ارجمند و خواهران نمازگزار و خودم را در این روز شریف به تقوای الهی، پرهیزگاری و پارسایی و عمل به فرمان‌های خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم. خداوندا به همه توفیق کسب تقوا و رعایت آن در سراسر زندگی عنایت و کرامت بفرما.

بحث ما در تربیت فرزند و نوجوان به اینجا انجامید که اسلام یک فصل مهمی در باب تربیت به‌عنوان زمینه‌سازی‌های تربیتی و تمهیدات تربیت فرزند مدنظر قرار داده است.

تغذیه حلال و طیب مؤثر در خودسازی و دگرسازی

سومین محوری که در مقدمه‌چینی‌ها و زمینه‌های تربیت و هم خودسازی در اسلام مورد تأکید قرار گرفته است عبارت بود از تغذیه درست و حلال. غذای درست و حلال که منطبق بر شریعت باشد هم در خودسازی ما و هم در تربیت آینده فرزندان ما تأثیر بسیار بالایی دارد. عرض کردیم همان‌طور که رعایت اصول بهداشت و سلامت در تغذیه از جهات مادی در شخصیت خود ما و در شکل‌گیری شخصیت فرزندانمان و نسل آینده تأثیرگذار است همین‌طور قوانین اخلاقی و فقهی که بشر به‌تنهایی نمی‌فهمد اما شریعت بر آن انگشت تأکید گذاشته است تأثیرگذار است.

الف) لزوم پرهیز از غذاها و اموال حرام

در اسلام یک سلسله غذا در آیات شریفه قرآن و در روایات ما تحریم شده است و باید از آن‌ها پرهیز شود، مانند میته و مردار، خوک، سگ، حیوانات محرم و دیگر غذاهایی مثل مسکرات با یک منطق دقیقی حرام شده است.

در کنار این‌ها اموالی که از غصب و تعدی به حقوق عامه یا حقوق افراد حقیقی به دست بیاید حرام شمرده شده است. بنابراین تعدادی از غذاها به‌صورت خاص تحریم شده است و در کنار آن‌ها هم غصب چه از حقوق بیت‌المال و چه از حقوق اشخاص مورد تحریم قرار گرفته است. اسلام می‌فرماید اگر این محرمات وارد سیستم و ارگانیزم بدن شد تبعات منفی دنیوی و اخروی به دنبال دارد. ممکن است برخی را بفهمیم و ممکن است برخی را هم نفهمیم ولی شرع و آیات و روایات آن‌ها را برای ما تبیین کرده‌اند. همان‌طور که وقتی ویروس و میکروبی وارد غذا و سیستم بدن شد موجب مریضی و آسیب‌های جسمی می‌شود همین‌طور اسلام می‌فرماید اگر میکروب غصب و حرام و گناه وارد غذای شما شد و دستگاه جسم و بدن شما با آن شکل گرفت هم می‌تواند آثار زیان‌بار مادی داشته باشد و هم به دلیل ارتباط جسم و روح، آثار منفی اخلاقی و روحی باقی بگذارد. اصل مهم در اسلام است که غصب و حرام اگر در کسب شما آمد و در نتیجه وارد غذای شما شد این غذا تأثیرات منفی دنیوی و اخروی به دنبال دارد. هم برای خود شخص در خودسازی و تزکیه و تهذیب نفس پیامد منفی دارد. قصه‌های فراوانی وجود دارد که اشخاص به خاطر وارد کردن غذای شبهه‌ناک در زندگی‌شان تمام حیثیت ایمانی و گاهی سوابق خوب خود را از دست داده‌اند. اصحاب بزرگی در خدمت پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (ص) بودند اما به خاطر اینکه در تصرف در اموال بیت‌المال مراقبت نکردند، احتیاط نکردند و زندگی‌شان به حرام آلوده شد و غذاهای ناپاک و شبهه‌ناک آمد آن‌ها را از اوج به حضیض فروکاست.

ب) آثار غذای حرام

باید با غذای حلال، طیب و پاک خود و فرزندان را تربیت کنند وگرنه آثار زیان‌بار آن را باید به انتظار بنشینند. در این فرصت کوتاه مروری به شمارش آثار زیان‌بار و مخرب غذای حرام در روایات شریفه می‌کنم:

1. قساوت قلب و تاریکی روح

اولین اثر غذای حرام به‌عنوان میکروب معنوی در زندگی، قساوت قلب و تاریکی روح است. این‌ها یک واقعیت بوده مجاز و تعارف نیست. وقتی غذای حرام آمد غذایی که خمس آن را نداده‌ایم آمد، غذایی که در اثر غل و غش در معامله به دست آمد، در اثر تعدی به اموال دیگران آمد اولین اثرش این است که قلب از آن پاکی و شفافیت و زلال بودن ساقط می‌شود. آرام‌آرام غذای حرام در جسم و روح انسان اثر می‌گذارد. مگر نشنیده‌ایم که امام و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به آن جماعتی که به‌ظاهر مسلمان بودند اما صف به صف ایستاده بودند تا به حریم آل الله تعدی کنند خطاب به سپاه عبیدالله و یزید و شمری که برخی سوابق اسلامی داشتند به جماعتی که با کمال کور باطنی تمام ارزش‌های الهی را زیر پا گذاشتند و شانه‌به‌شانه در برابر فرزند رسول خدا (ص) قد علم کردند آن جمله نورانی در خطابه حماسی عاشورا را فرمودند که: «فَقَدْ مُلِئَتْ‏ بُطُونُكُمْ‏ مِنَ‏ الْحَرَامِ‏ وَ طُبِعَ عَلَى قُلُوبِكُمْ»[4] شما جماعتی هستید که شهادتین می‌گویید و برخی از ظواهر اسلام را رعایت می‌کنید اما یک جای کارتان می‌لنگد و آن این است که شکمهای شما از حرام پر شده است. این غذاهای حرام و مشتبه آمده و شماها را مسخ کرده و هویت ایمانی و اسلامی شما را سلب کرده است و از موضع دفاع از اسلام به موضع قیام در برابر اسلام کشانده است. غذای حرام که بیاید خیلی از زیبایی‌های معنوی را از دست می‌دهند.

2. برگرداندن نظر لطف الهی

 غذای حرام حجابی می‌شود که نظر لطف خدا را از انسان برمی‌گرداند. ما الآن نمی‌فهمیم این یعنی چی؟ ولی حقیقت دین این حجاب را تبیین کرده است. در آن روایتی که از رسول خدا حضرت محمد مصطفی (ص) آمده است دقت کنید. طبق این نقل: «وَ مَا دَامَتِ‏ اللُّقْمَةُ فِي‏ جَوْفِهِ‏ لَا يَنْظُرُ اللَّهُ إِلَيْهِ وَ مَنْ أَكَلَ اللُّقْمَةَ مِنَ الْحَرَامِ‏ فَقَدْ باءَ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّه‏»[5]  کسی که بافت بدنی او از این حرام شکل گرفته است خدا نگاه لطف به او نمی‌افکند. و در ادامه دارد یک لقمه حرام خریدن غضب و خشم خداست. آیا می‌ارزد؟!!! لقمه حرام دل را تاریک و پرده‌ای افکنده می‌شود و آن نگاه رحمت الهی از انسان برداشته می‌شود.

3. ملعون ملائک قرار گرفتن

دستگاه آفرینش و کارگزاران عالم خلقت یعنی ملائکه خدا با او قطع رابطه می‌کنند و او را نفرین می‌کنند: «إِذَا وَقَعَتِ اللُّقْمَةُ مِنْ حَرَامٍ فِي جَوْفِ الْعَبْدِ لَعَنَهُ كُلُّ مَلَكٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَ فِي الْأَرْضِ»[6] همه ملائکه آسمان و زمین و همه این کارگزاران نظام خلقت این انسان حرام‌خوار را لعنت می‌کنند. اگر روزی لقمه حرام برداشته شود همه نظامات زندگی ما درست می‌شود. عرض کردیم مکاسب محرمه و کسب‌های حرام ده‌ها نمونه دارد اگر بخواهیم لقمه ما پاک شود کسب حرام باید از بازار مسلمین برچیده شود حقوق عمومی و اشخاص حقیقی لحاظ شود و الا همه ملائکه او را نفرین می‌کنند.

4. مانع قبولی اعمال

چهارم مانع قبولی اعمال می‌شود. قلب تاریک، رابطه با خدا قطع، ملائکه نفرین می‌کنند و در نتیجه همه اعمال ما قبولی‌اش در گرو غذای پاک و حلال و زندگی طیب است. اگر این لقمه‌های شبهه‌ناک و حرام آمد و زندگی ما را ملوّث و آلوده کرد نتیجه‌اش این می‌شود که پیامبر خدا فرمودند: «مَنْ أَكَلَ لُقْمَةَ حَرَامٍ لَمْ‏ تُقْبَلْ‏ لَهُ‏ صَلَاةٌ أَرْبَعِينَ‏ لَيْلَة»[7]

به خاطر یک لقمه حرام چهل شبانه‌روز نماز آن فرد مقبول نخواهد بود. و در روایت دیگر آمده است که «مَنِ‏ اكْتَسَبَ‏ مَالًا حَرَاماً لَمْ يَقْبَلِ اللَّهُ مِنْهُ صَدَقَةً وَ لَا عِتْقاً وَ لَا حَجّاً وَ لَا اعْتِمَاراً»[8] اگر لقمه حرام آمد خدا صدقه، عتق، حج و عمره او را قبول نمی‌کند. یعنی تمام اعمال صالح انسان مبدل به ضد خود می‌شود. با حرام‌خواری که گاهی کم و گاهی زیاد می‌شود در بعض روایات وارد شده است که: «إِذَا اكْتَسَبَ الرَّجُلُ مَالًا مِنْ غَيْرِ حِلِّهِ ثُمَّ حَجَّ فَلَبَّى نُودِيَ لَا لَبَّيْكَ‏ وَ لَا سَعْدَيْكَ‏ وَ إِنْ كَانَ مِنْ حِلِّهِ فَلَبَّى نُودِيَ لَبَّيْكَ وَ سَعْدَيْكَ»[9] یک قدم برای حرام بردارد تمام اعمال او حبط و ضایع می‌شود و می‌فرماید اگر حاجی بود و گفت لبیک و سعدیک جواب خداوند این است که لالبیک و لاسعدیک من به تو که حق همسایه و مشتری و بیت‌المال را خوردی و در اموال بیت‌المال در بانک و جای دیگر بود تعدی کردی زندگی خود را آلوده به این میکروب خطرناک کردی جواب من این است که هر گز مورد موافقت قرار نمی‌گیرد.

موارد دیگری هم است که در خطبه‌های دیگر عرض می‌کنیم.

خدایا زندگی ما را پاک بگردان و زندگی ما را از غذای حرام و ناپاک مصون بدار.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ[10]

 

 

 

خطبه دوم

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»[11]عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل[12] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی[13]

همه شما نمازگزاران گرامی و خودم را به تقوا توصیه می‌کنم. در روایات فرمودند کلمه تقوا یعنی تمام دین و حقیقت دین و توصیه به تقوا یعنی توصیه به تلاش برای اینکه دین بر همه شئون زندگانی شما حاکمیت پیدا کند ازجمله در کسب‌وکار و دست آوردهای زندگی باید تقوا را رعایت کنید.

مناسبت‌ها

مناسبت‌ها و موضوعاتی را به‌اختصار عرض می‌کنم:

1. تبریک موالید ذی‌القعده

دهه کرامت و موالید خجسته حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله علیها)، حضرت احمد بن موسی (س) و حضرت امام رضا (علیه آلاف التحیه و الثنا) را به شما تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. هجرت بزرگ امام رضا (ع) و هجرت فاطمه معصومه (س) دو شهر تمدنی و قطب در عالم اسلام پدید آورد. مشهد شد قطب نورافشان معارف الهی با آن هجرت بزرگ و قم با هجرت فاطمه معصومه شد مرکز علم و دانش. به همه شما همه این موالید را تبریک می‌گویم.

2. گرامیداشت شهدا و ارتحال آیت‌الله شاهرودی

یاد و خاطره امام شهدا، مراجع درگذشته، شهدای عالی‌مقام دفاع مقدس، مدافع حرم و شهدای گمنامی که اخیراً تشییع شدند را گرامی می‌داریم و همین‌طور ارتحال آیت‌الله سید محمد شاهرودی را هم تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و تقدیم می‌کنیم به ارواح همه این پاکان و بزرگان و ذوی الحقوق از این جمع صلواتی بر محمد و آل محمد.

3. مقوله عفاف و حجاب نیازمند توجه بیشتر

هفته عفاف و حجاب را گرامی می‌داریم. امیدواریم سندی که در شورای عالی انقلاب مطرح است سریع‌تر تصویب شود. همین‌طور امیدواریم سندهای قبلی که تصویب شده است هم توسط مسئولان و دستگاه‌ها موردتوجه قرار گیرد و هم مردم عزیز و شریف ما خود نگهبانان طهارت جامعه از این آسیب‌های روحی و اخلاقی باشیم. زیر پا گذاشتن ارزش‌های عفاف و حجاب از سوی زنان و مردان نقطه آغاز فروپاشی یک جامعه اسلامی و ایمانی است. نباید این نمازهای ارزشی و اخلاقی را دست‌کم بگیریم. کسانی نمادها را کوچک می‌شمارند. این‌چنین نیست مرزهای فکری و اخلاقی  جامعه اسلامی با همین عفاف و حجاب مصون خواهد ماند.

الف) فرهنگ‌سازی وظیفه عموم جامعه

فرهنگ‌سازی و زمینه‌سازی فرهنگی وظیفه عموم جامعه است جوانان و همه اقشار جامعه باید به آن اهتمام بورزند.

ب) لزوم برخورد دستگاه‌های مسئول با ناهنجاری‌ها

آنجا که از مرزهای قانون عبور می‌کند دستگاه‌های مسئول موظف هستند به نحو قانونی برخورد کنند؛

ج) مردم حافظ امنیت عفاف

مردم با سخن و زبان خود باید حافظ امنیت اخلاقی و حجاب و عفاف باشند.

د) لزوم رعایت قوانین متعالی اسلام در ادارات

در ادارات و دستگاه‌های دولتی باید شاهد رعایت این قوانین متعالی اسلام باشیم؛

ه) قم نماد عفاف و حجاب

قم به‌عنوان مرکز فکر و اندیشه و معرفت اسلامی و به‌عنوان یک شهری با دیرینه درخشان و پرفروغ باید برای ایران و جهان نماد اخلاق و ادب و عفاف و حجاب باشد و این به شما مردم و جوانان و زنان و مردان عزیز برمی‌گردد. قم ما جایی که قوانین زیر پا گذاشته می‌شود باید برخورد شود و باید همه ما با تمام وجود از این ارزش‌های الهی حمایت و دفاع کنیم.

راهپیمایی دیروز در حمایت از حجاب و عفاف که بانوان عزیز ما و حامیان حجاب و عفاف و برادرانمان برگزار کردند درخور تحسین است. امیدواریم این موج حجاب و عفاف با همت خود مردم طنین‌افکن بوده رعایت شود.

4. نکوداشت هفته بهزیستی

هفته بهزیستی و تأمین اجتماعی را گرامی می‌داریم و از خدمات این نهادها تشکر می‌کنیم. نهادهای حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد به‌ویژه در شرایط سخت زندگی مردم، گرانی‌ها و مشکلات وظایف سنگین‌تری دارند که باید به آن اقدام کنند. هم تشکر می‌کنیم و هم تأکید می‌کنیم که همه ما باید در این شرایط سخت یار و یاور محرومان و نیازمندان و مستمندان باشیم تا موردعنایت قرار بگیرند.

5. لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی

همین‌طور دوستان مالیات گزارشی دادند. ما در باب مالیات از سویی باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم. همه همکاری کنیم تا اقتصاد بدون نفت با صنعت پیشرو با کشاورزی قوی در وصول مالیات‌ها به نحو صحیح تحقق پیدا کنند. باید از تحریم استفاده کنیم و اقتصاد بدون نفت را پایه ریز کنیم و از این وابستگی‌ها خارج شویم. دستگاه مالیات هم باید رعایت حقوق متوسطین و اقشار متوسط رو به پایین را بنماید. از عزیزانمان تشکر می‌کنیم و برای ایشان آرزوی توفیق را داریم.

6. محکومیت توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط انگلیس

تعرض زشت دولت بدسابقه و زشت‌کردار انگلیس را به کشتی ایرانی محکوم می‌کنیم. انگلیسی‌ها بدانند شما زمانی یکه تازه منطقه بودید و زمانی تنها دزد سر گردنه‌ها و آبراه‌های جهان بودید. روزی شما نظام ارباب‌ورعیتی داشتید و هزاران مظلمه در پرونده شما ثبت شده است. اما انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها بدانید که آن دوران تمام شده است و مستضعفان و ملت ایران هر جا شما دست جنایتی باز کنید همان‌جا دست‌های جنایت شما را به فضل خدا قطع خواهد کرد. (تکبیر)

7. ناکامی آمریکایی‌های عهدشکن در قبال ایران

آمریکایی‌های عهدشکن هم در این چند روز اخیر با پیمان‌شکن‌های بدسابقه تاریخی شورای حکام را تشکیل دادند و سرشان به سنگ خورد. تمام وجدان‌های بیدار، حق را به ایران و مردم ایران می‌دهند. شما فکر کردید همیشه در بر همان پاشنه قدیم خواهد چرخید؟!!! هرگز چنین تصور نکنید. امروز جهان در برابر مظالم شما مقاومت خواهد کرد. و این شکست‌ها پی‌درپی متوجه شما خواهد شد و شما راه به‌جایی نمی‌برید.

شما عهد را شکستید، تحریم و تهدید را روزانه افزایش می‌دهید و باز هم‌سخن از مذاکره می‌دهید. شما خیلی نادان هستید. خیلی از منطق بشری انسانی و الهی دور هستید. قطعاً جبهه مقاومت در برابر شما خواهد ایستاد. یاوه‌های اسرائیل و بعض مزدورها هم که ارزشی ندارد. بعضی از مزدورهای منطقه هم امروز احساس شکست می‌کنند پشت‌صحنه پیام می‌دهند که بیایید جوری مسائل را حل‌وفصل کنیم. شما بی‌شرم‌ها در یمن آن فجایع را آفریدید! در بحرین آن خیانت‌ها انجام دادید، در سراسر منطقه آتش افروختید. امروز هم می‌خواهید نجات پیدا کنید؟!!! شعله‌های امت اسلامی همه شما خیانت‌کاران را در بر خواهد گرفت و در کام خود فرو خواهد برد. (تکبیر)

8. امت اسلامی نگران وضعیت شیخ زکزاکی

موضوع بسیار مهم دیگر خطر جانی متوجه روحانی عزیز و جلیل‌القدر ما جناب آقای زکزاکی در زندان‌های نیجریه است. همین‌جا عرض می‌کنیم که حوزه‌های علمیه، مراجع بزرگ، ملت بزرگ و رشید ایران نگران حال شیخ عزیزمان زکزاکی و همین‌طور زندانیان سعودی و بحرینی و دیگر نقاط در جهان هستند. امت اسلام نگران هستند. (تکبیر: زکزاکی زکزاکی آزاد باید گردد) این صدای رسای مردم قم و طلاب عزیز افریقا و نیجریه است که امروز در این نماز حضور دارند. این صدای حوزه‌های علمیه است. عواقب هر خطری که متوجه این عالم بزرگ شود متوجه ارتش و دولت نیجریه است. ما خیرخواهانه نصیحت می‌کنیم. شرایط ایشان، شرایط سختی است. مزاج ایشان در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد. امیدواریم به آن توجه کنند و انتظار می‌رود که دستگاه دیپلماسی ما این موضوع را به جد دنبال کنند.

9. عدم تضاد نظام سیاسی و اجتماعی با انقلاب

اما نکته اخیر سی چهل محور در خصوص بیانیه گام دوم به‌تدریج  عرض خواهیم کرد. اولین محور پارادوکس نظام و انقلاب است. از فردای پیروزی انقلاب سه نظریه در رابطه با نظام و انقلاب پیدا شد. بعضی در اوایل می‌گفتند که ما در انقلاب هستیم و قانون لازم نیست که امام آن را نفی کردند. نظام لازم است و قوانین باید باشد.

نظریه دومی که خیلی‌ها آن را ناصواب دنبال کردند و دنبال می‌کنند این است که چون نظام شکل گرفت انقلاب و روحیه و فرهنگ انقلابی تمام شد که این دومی هم غلط است.

نظریه سوم را رهبری تأکید کردند و فرمودند که میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد نیست. ما نباید فکر کنیم با شکل‌گیری جمهوری اسلامی و نظام اسلامی عصر انقلاب به پایان رسید. هرگز نباید تصور کنیم که این تمدن مسیطر غربی که انحرافی است همه عالم را گرفته است. تمام شیوه‌های زندگی ما در پرتو افکار غیر صحیحی شکل‌گرفته است. باید روح انقلابی، پیدا کردن روش‌های نوین و شکافتن همه بن‌بست‌ها در جامعه زنده باشد. اگر روزی نظام اسلامی، روح انقلابی را از دست دهد حتماً سقوط خواهد کرد. این شرایطی که امروز در عالم است و پیش‌بینی می‌شود نیازمند روح جهادی و مقاومت است. این روح و فرهنگ باید در دستگاه‌های اداری ما و در شراشر برنامه‌ریزی‌های ما حضور داشته باشد. پس همان‌طور که تصور اینکه انقلاب جای نظام را می‌گیرد غلط بود تصور اینکه نظام قانونی نیازمند روح انقلابی نیست تصور غلطی است. عده‌ای پایشان در اینجا لغزید و ارزش‌های متعالی انقلاب را کنار گذاشتند. انحراف‌هایی در جریان‌های مختلف کشور شاهد بودیم. اما نظر درست این است که نظام و قانون لازم است. همین ایام که ایام تأسیس شورای نگهبان است که باید تقدیر و تشکر کنیم و جایگاه آن را بزرگ بشماریم. قانونمندی امر لازم اما روح انقلابی باید مصون بماند. ما نیازمند به این هستیم. یک محور در نظریه گام دوم نظریه جمع بین نظام و انقلاب است.

 استمرار روح و فرهنگ انقلابی باید در همه قانون‌گذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات و فعالیت‌های ما باشد. انقلابی بودن یعنی شجاع  و نترسیدن، بن‌بست‌ها را شکستن و گام‌ها را استوار به‌سوی مقاصد بلند برداشتن. امیدواریم که این محور و همه محورهای بیانیه موردعنایت همه ملت‌های محروم، ملت ایران، دولتمردان و مسئولان قرار گیرد.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله و أیّد حماة  الدّین، اللهم اغفر المومنین و المومنات والمسلمسن و المسلمات، الاحیا و الاموات. خدایا تو را به اولیایت سوگند می‌دهیم که به ما قدرت ایستادگی و مقابله با دشمنان عنایت بفرما؛ خدایا به ما توفیق بیشتر از برکات قرآن و دعا عنایت بفرما؛ خدایا باران رحمتت را بر ما نازل بفرما، خدایا ما را به رسیدگی به مستمندان، همراهی با محرومان، عبادت، دعا و نیایش، زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مسجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را در انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان به مردم آشنا و موفق بدار، مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، مراجع و علمای درگذشته، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. به مسئولان توفیق خدمت به مردم شریف عنایت بفرما، ما را از گناهان در همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما، سلام ما را به امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما، در فرج او تعجیل بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ[14]

 

 

 

[1] - سوره آل عمران، آیه 102

[2]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.

[3] ـ سوره بقره، آیه 197.

[4] - علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 45، ص 8

[5] - طبرسی، مکارم الاخلاق، ص 150

[6] - همان

[7] - علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 63، ص 314

[8] - ابن بابویه، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص 283

[9] - مرحوم کلینی، الکافی، ج 5، ص 124

[10]- سوره کوثر

[11] - سوره توبه، آیه 119

[12]- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321

[13] ـ سوره بقره، آیه 197.

[14]- سوره اخلاص

© طراحی :

Template Design:Dima Group