02 مهر 1400 ساعت 22:33

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

حضرت آیت‌الله اعرافی:
امام‌جمعه میبد دفاع مقدس را سرمایه عقلی و گنج نهان و ودیعه الهی خواندند و گفتند: دفاع مقدس سرآغاز استقلال کشور و ارتقاء توان دفاعی و نظامی و صنعت نظامی ما بود.

به گزارش میبد آدینه ، امام‌جمعه میبد در آخرین جمعه شهریورماه و در خطبه‌های نماز جمعه این هفته آغاز سال تحصیلی جدید آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را به اساتید و معلمان و مربیان و مدیران و دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب تبریک گفتند.

حضرت آیت‌الله اعرافی گفتند: ما دستاوردهای بزرگی در قلمروهای مختلف و نهادهای علمی و فرهنگی و آموزش‌وپرورش و بخش‌های دیگر داریم که قابل‌تحسین است.

تا ۱۴۰۰، یک‌صد مدرسه باید در میبد ساخته شود

خطیب جمعه میبد افزودند: در عرصه‌های فناوری و علمی و قلمروهای معرفتی و دانشی، دانشگاه‌ها و حوزه‌های ما آثار و برکات و نتایج بزرگی داشته‌اند.

ایشان بابیان اینکه امسال بیش از بیست‌ودو هزار دانش‌آموز در بیش از ۱۵۰ آموزشگاه در شهرستان میبد حضور پیدا می‌کنند گفت: این آمار رکورد چند دهه را در شهرستان میبد شکست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: همان‌طور که در بخش دانشجویی علیرغم کاهش دانشجو در دانشگاه‌ها، همچنان ما در شهرستان چندین هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی داریم.

آیت‌الله اعرافی وضعیت دانشگاه‌های میبد را هم علیرغم کاهش آمار دانشجویی در سطح کشور مطلوب خواندند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در ادامه چند نکته مهم در حوزه آموزش‌وپرورش را متذکر شدند.

  • تأمین زیرساخت آموزش‌وپرورش در مدرسه‌سازی.

امام‌جمعه میبد گفتند: بر اساس آینده‌نگری در چهار سال پیش بر مبنای افزایش هزار نفر دانش‌آموز، شهرستان میبد هرسال به ۱۰ مدرسه جدید نیاز داشت که دولت به‌تنهایی نمی‌توانست این زیرساخت‌ها را تأمین کند اما به همت مردم و خیرین در چهار سال گذشته ۴۰ مدرسه احداث شد.

ایشان افزودند: در ۶ سال آینده همین‌طور باید سالی ۱۰ مدرسه در میبد احداث شود تا مدارس به شیفت بندی کشیده نشود.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه ۴۰ مدرسه بیش از ۵۰ سال ساخت در شهرستان میبد وجود دارد که به لحاظ استحکام برای دانش‌آموزان موجب نگرانی است، افزودند: بنابراین علاوه بر آن ۶۰ مدرسه‌ای که در ۶ سال آینده باید بسازیم و ۱۰۰ مدرسه را در ۱۰ سال تکمیل کنیم؛ باید ۴۰ مدرسه که وضع ساختمانی آن نگران‌کننده است را تخریب و از نو بسازیم.

  • آموزش‌وپرورش غیر از بحث ساخت‌وساز، یک معماری فرهنگی معنوی و اخلاقی و انقلابی لازم دارد و باید مردم کمک کنند و مسئولان به‌شدت تلاش کنند بدون هیچ ملاحظه‌ای با نگاه علمی در همه حوزه‌ها آموزش‌وپرورش تراز شود.

خطیب جمعه میبد گفتند: نسل امروز ما همان‌طور که درصحنه کنکور و مسابقات پیشگام هستند باید درصحنه‌های معنوی، اخلاقی و انقلابی هم‌نسل پیشگام باشد.

  • معلمان و مربیان مشعل‌داران و پرچم‌داران اصلی‌اند و باید احساس مسئولیت‌های فراتر از موجود داشته و در همه قلمروها، یک تربیت جامع و متوازن را در مدارس ایجاد کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور همچنین گفتند: دانشگاه‌های ما باید علمی، فنی، نخبگانی، مولد، کارآمد، انقلابی و آینده‌ساز کشور باشند و در پهنه و سطح دیگری حوزه‌های علمیه هم وظایف خطیری دارند که باید با معالجه کاستی‌ها بدون مسامحه‌کاری، برای حل مشکلات روح انقلابی داشته باشند.

الگوی دفاع مقدس جهان امروز را متحول می‌کند

آیت‌الله اعرافی با گرامی داشت هفته دفاع مقدس گفتند: دفاع مقدس را کم نشمارید چراکه آثار و برکاتی برای امت اسلام و ایران به ارمغان آورد که هنوز به همه ابعاد آن احاطه نداریم.

امام‌جمعه میبد دفاع مقدس را سرمایه عقلی و گنج نهان و ودیعه الهی خواندند و گفتند: دفاع مقدس سرآغاز استقلال کشور و ارتقاء توان دفاعی و نظامی و صنعت نظامی ما بود.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه امروز به برکت دفاع مقدس جزء رتبه‌های سیزده، چهارده قدرت نظامی اول جهان و منطقه هستیم افزودند: صنعت دفاعی و قدرت رزمی ما بر خواسته از درون کشور، دانشگاه‌ها و نهادهای دانش‌بنیان و نیروهای مسلح است.

ایشان تصریح کردند: امروز ما در موشک‌های بالستیک، تانک، تولید هواپیماهای جنگی و بسیاری از ادوات جنگی و رزمی تولیدکننده‌ایم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه امریکا با یک تصمیم می‌تواند کل سیستم دفاعی و نظامی عربستان را از کار بیندازد تصریح کردند: اما نسبت به ایران این کار را نمی‌تواند بکند؛ برای اینکه دستگاه‌های راداری و دفاعی، دریایی و هوایی و موشک‌های ما برآمده از دانش فنی داخلی است.

امام‌جمعه میبد خاطرنشان کردند: در دفاع مقدس هیچ نداشتیم و آن معجزه بزرگ را آفریدیم، امروز که برای اولین بار در نظام اسلامی و در پرتو انقلاب اسلامی با هدایت امام و رهبری‌های مقام معظم رهبری و همت این ملت و نیروهای مسلح یک قدرت نظامی بزرگی در منطقه جهان و دارای سلاح‌های پیشرفته و استراتژیک و قدرت دفاعی بسیار مستحکم هستیم.

ایشان اظهار داشتند: بعد از ۲۰۰ سال و عهد قاجار تا امروز کشور ما مستقل باقی‌مانده و برای اولین بار است که ایران در مقابل ابرقدرت‌های جهان نمی‌ترسد.

آیت‌الله اعرافی گفتند: ترامپ و نتانیاهو و مزدوران حقیرشان در منطقه می‌دانند که قدرت نظامی و دفاعی، در کنار روح انقلابی و جهادی در ایران وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه اگر ما دفاع مقدس نداشتیم به این نقطه از عظمت نمی‌رسیدیم یادآور شدند: اگر این روح جهادی توسط دولت و مسئولان و دستگاه‌ها در عرصه اقتصاد و بخش‌های دیگر هم وجود داشت معجزه می‌کرد.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کردند: یک تابلو بسیار پرشکوه دیگر که به دفاع مقدس ارتباط دارد؛ جبهه مقاومت است و همان‌طور که امام در پذیرش قطعنامه فرمودند ما با جنگمان انقلاب را به سراسر عالم صادر کردیم؛ الگوی دفاع مقدس و مقاومت جوانان و شهیدان ما در خرمشهر و سوسنگرد و مرزهای جمهوری اسلامی در عراق و سوریه دشمنان را از پا درآورد و امروز در یمن هم این الگو قدرت‌های بزرگ را از پا درمی‌آورد.

خطیب جمعه میبد تصریح کردند: دفاع مقدس کتاب قطور تئوری‌های نظامی و دفاعی و برگ‌های درخشان مقاومت و شجاعت و ایثار است که دنیای امروز را متحول می‌کند.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه از دفاع مقدس شما ملت ایران، صف میلیونی اربعین برخاست افزودند: الگوی دفاع مقدس داعش را در عراق و سوریه شکست داد و عربستان در حوزه ضعف و انفعال قرار گرفت و رژیم صهیونیستی برای اولین بار در چنبره قدرت مقاومت قرار گرفت.

ایشان قتل‌عام مردم بی‌گناه یمن، قتل خاشقجی، نشر تفکر وهابی افراط گری، فشار بر مردم بحرین، همراهی با اسرائیل، ضربه متوالی به امت اسلام، فشار به شیعیان عربستان و قتل‌عام‌ها را از فهرست جنایت‌های امریکا و مزدورانشان در منطقه برشمردند و گفتند: این فهرست در نگاه امریکا مهم نیست اما بمباران مهم‌ترین پالایشگاه نفت عربستان از طریق چند پهپاد از سوی انصار الله یمن، توقف نفت‌کش انگلیسی نقض حقوق بشر است.

امام‌جمعه میبد اظهار داشتند: امروز جبهه مقاومت و ملت ایران و جوانان برآمده از انقلاب و نیروهای مسلح ما همه، چنان ظرفیتی دارند که هر اقدام شما را محکوم‌به شکست کرده و هر اقدام شما پاسخی دریافت خواهد کرد که در ذهن شما نمی‌گنجد.

آیت‌الله اعرافی در پایان هم با قدردانی از همه هیئات عزاداری در برپایی مجالس سالار شهیدان در حسینیه‌ها و تکایا گفتند: این عزاداری‌های پرشمار و باشکوه آبروی شهر و استان و کشور ماست.

امام‌جمعه میبد گفتند: اگر کسانی از سر جهالت بگویند عزاداری سالار شهیدان افسردگی می‌آورد این‌ها جان‌ها و روح‌های مریض دارند و اگر عزاداری سالار شهیدان در تراز اسلامی برگزار شود؛ انسان‌ساز، نجات آفرین، جریان ساز و نشاط‌بخش است.

ایشان افزودند: هم در ابعاد روان‌شناختی، اجتماعی و سیاسی، مشعل عزای حسین انسان‌ساز است و جلوه بزرگ آن در اربعین که تمدن ساز است نمایان است.

خطیب جمعه میبد خاطرنشان کرد: هیئت‌های عزاداری و مداحان باید با توجه به مستمندان و فقرا، پرهیز از افراط‌وتفریط برای عزای تراز مکتب اهل‌بیت و انقلاب اسلامی برنامه و طرح تهیه کنند.

© طراحی :

Template Design:Dima Group