02 مهر 1400 ساعت 22:58

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت الله اعرافی:
امام‌جمعه میبد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، حمله ترکیه به کردهای سوریه را خطای راهبردی خواندند و گفتند: اینکه ترکیه به سوریه و کردها حمله کرد کار بسیار غلط و اشتباهی بود.

به گزارش میبد آدینه ، آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه ما همچنان شاهد دیدگاه‌های غلط از مسئولان ترکیه هستیم افزودند: اگر ایران در جبهه مقاومت در سوریه حضور داشت مطابق با قوانین بین‌الملل و درخواست دولت سوریه بود.
خطیب جمعه میبد خاطرنشان کردند: مالاسف ترکیه در همان زمان هم در کنار تروریست‌ها قرار گرفت و امروز هم مهاجم به کشور همسایه شده است.
ایشان تصریح کردند: درحالی‌که در تجربه گذشته که می‌خواستید دولت قانونی سوریه را ساقط کنید و آمریکایی‌ها و سعودی‌ها آمدند و شما هم همراهی کردید، سرتان به سنگ خورد بازهم می‌خواهید همان خطای راهبردی را تکرار کنید.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفتند: به فضل الهی جبهه مقاومت در سوریه پیروز شد و دنیا بداند ایران بااقتدار و منطق و قدرت به راه خود در دنیا ادامه می‌دهد و همان‌طور که شکستتان را دیدید، در آینده شکست‌های سنگین‌تری متوجه امریکا و اسرائیل و اذنابشان خواهد شد.
دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است
آیت‌الله اعرافی در بخش دیگر از بیانات خود با اشاره به دیدار نخبه و صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان با مقام معظم رهبری، اولین بند بیانیه گام دوم را علم و پژوهش خواندند و افزودند: از ۷ توصیه در بیانیه گام دوم انقلاب، علم و پژوهش و دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است که باید در کشور طی شود.
 امام‌جمعه میبد بابیان اینکه روی دیگر دانایی توانایی است گفتند: در دنیای امروز بدون علم و دانش و فناوری‌های پیشرفته امکان دستیابی به قدرت نیست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کردند: دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت، نفوذ و قدرت ۲۰۰ ساله فراهم کند و باوجود تهی‌دستی در بنیان‌های اخلاقی و عرفانی با تغییر سبک زندگی غربی جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار جوامع را به دست بگیرد و با علم و دانش و فناوری و قدرت اقتصادی برخاسته از علم و دانش به دلیل آنکه اخلاق نداشت جهان را به استثمار کشید.
خطیب جمعه میبد تصریح کردند: ما به جوشاندن چشمه دانش در میان خود اسرار می‌ورزیم چراکه آینده کشور به همین راه و مسیر بستگی دارد.
مسئولان باید راه را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان باز کنند
ایشان با اشاره به اینکه کشور ما در این دو دهه اخیر مسیر رشد علمی را طی کرد و در رتبه‌های شانزدهم قرار گرفت اظهار داشتند: علیرغم گام‌های بزرگی که برداشته‌شده است نباید به وضع و روند فعلی قانع باشیم و باید مسیر تحول علمی و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد و فناوری را بازتر کنیم.
دانشگاه‌ها باید مرزهای علم را درنوردند
آیت‌الله اعرافی گفتند: وظیفه مسئولان این است که راه را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای پایه‌ریزی تحقیق‌های وسیع باز کنند و وظیفه دانشگاه‌ها این است که مرزهای علم را درنوردند.
امام‌جمعه میبد بابیان اینکه بعد از ۲۰۰، ۳۰۰ سال، ایران اولین بار دارای قدرت سیاسی مستقلی است که توانایی دفاع از خودش را در برابر حمله‌ها به دست آورده است، گفتند: همان‌طور که معادلات نظامی را تغییر داده‌ایم باید در حوزه معادلات علم و فناوری هم‌قدم‌های بزرگ‌تری برداریم.
چرا چند قرن است تابعی از متغیر دانش غرب هستیم؟
خطیب جمعه میبد خاطرنشان کردند: ما کشوری بودیم که درگذشته مهد علم و دانش در همه رشته بودیم و بزرگان علم و دانش جهان از ایران و در بستر فرهنگ ایران و اسلام بر خواسته است؛ چرا چند قرن است که ریزه‌خوار دیگران و تابعی از متغیر علم و دانش و فناوری غرب هستیم؟
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کردند: این ننگ را باید زدود و باهمت جوانان، دانشگاه‌ها، مراکز علمی، آموزش‌وپرورش، صنعت و مراکز رشد و فناوری و با کمک و عنایت مسئولان، زمینه‌های خروج از بن‌بست علمی و فناوری و درنوردیدن قله‌های بزرگ علم و دانش را پیدا کنیم.
جهان باید دانش خود را نیازمند زبان فارسی بداند
آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه البته این راه شروع‌شده است و در حوزه‌های دفاعی و صنایع نظامی و بخش‌های دیگر از صنایع کشور نمونه‌های بسیار جذاب داریم که افتخار ملت ایران است بر تقویت آن تأکید کردند و گفتند: باید به‌جایی برسیم که ایران در مرزهای دانش جهان حرکت و در قله‌های بلند علمی و فناوری سیر کند و زبان فارسی زبان علم دنیا شود به‌طوری‌که بخش‌هایی از علوم و دانش بشری در قالب زبان فارسی تولید و جهان، دانش خود را نیازمند زبان فارسی بداند.
ایشان تصریح کردند: دانشگاه‌ها و مسئولان همه در این مسیر وظیفه مهمی دارند و باید علم و دانش با صنعت و اقتصاد، تمام شئون زندگی ما بر پایه علم استوار و دانش‌بنیان شود چراکه این‌یک قاعده راهبردی است.
وزارت‌ها و استاندار راه‌حلی برای حل مشکل فولاد میبد پیدا کنند
آیت‌الله اعرافی در بخش دیگر از سخنان خود با اظهار تأسف از توقف صنعت فولاد میبد گفتند: شهرستان میبد مسیر پیشرفت را طی می‌کند اما در قصه فولاد توقف داریم و باوجوداینکه دو سه بار روزنه‌ای پیدا شد، باز توقف کرد.
امام‌جمعه میبد بابیان اینکه این توقف دلایل مختلفی دارد تصریح کردند: از استاندار، وزارت‌های ذی‌ربط و دستگاه‌های مربوط می‌خواهیم که به داد این صنعت که مردم سرمایه‌گذاری کردند برسند.
خطیب جمعه میبد افزودند: امیدواریم نیاز به این نباشد که ما بابیان تندتری وارد این مساله بشویم و انتظار این است که راه‌حلی برای نجات این صنعت و سرمایه‌های مردمی که از هر سو جمع شد و به این طرح انجامید پیدا کنند.
ایشان گفتند: مسئولین شهر هم باید دنبال کنند اما کار در دست مسئولین استانی و کشوری است که تاکنون خوب در این زمینه همراهی نکرده‌اند.
نظام‌مهندسی و شهرداران درزمینهٔ ساخت‌وساز به وظایف خود عمل کنند
آیت‌الله اعرافی با گرامی داشت هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی تأکید کردند: کشور ما مثل کشورهای عالم در معرض یک سلسله حوادث طبیعی و گسترده ازجمله زلزله و سیل است که در سال گذشته هرچند تلفات زیادی نداشت اما هزاران میلیارد تومان خسارت زد.
امام‌جمعه میبد گفتند: ما در ساخت‌وساز و رعایت قوانین اگر درست عمل کنیم ۹۰ درصد این خسارت‌ها قابل‌حل و کنترل است.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر رعایت مسیل‌ها و مجاری آب تصریح کردند: در زلزله هم اگر در ساخت‌وسازها قوانین رعایت شود و نظام‌مهندسی، شهرداری‌ها و دستگاه‌های مختلف به وظایف کامل خود عمل کنند می‌توانیم تلفات و خسارت‌ها را به حداقل برسانیم.
خطیب جمعه میبد بابیان اینکه در کنترل این عوامل مخرب وضع خوبی نداریم افزودند: در همین استان یزد اگر زلزله بالای ۶ ریشتر رخ دهد؛ بالای ۵۰ درصد ساختمان‌ها فرومی‌ریزد؛ این معنایش تلفات سنگین و خسارت‌های بسیار فراوان است و باید ساختمان‌های عمومی، مراکز، مدارس و خانه‌های مسکونی شخصی باید قوانین نظام‌مهندسی را رعایت کنند.
دو بال خانواده و آموزش‌وپرورش باید متوازن حرکت کنند
آیت‌الله اعرافی در ادامه هفته پیوند اولیا و مربیان را هم گرامی داشتند و تأکید کردند: آنگاه آموزش‌وپرورش می‌تواند سند تحول آموزش‌وپرورش را پیاده کند و قله‌های علمی را درنورد و نسل جوان، پاک، عاقل، دانشمند، شجاع، بصیر و آگاه تربیت کند که در کنار آنها اولیا و خانواده‌ها قرار گیرند.
امام‌جمعه میبد با اشاره به نقش مهم خانواده در رشد و تعالی فرزندان در کنار آموزش‌وپرورش افزودند: وقتی می‌توانیم نسل جوان، آگاه و رشید تربیت کنیم که دو بال یعنی خانواده و آموزش‌وپرورش باهم و متوازن به حرکت دربیایند تا آن پرواز الهی، علمی و انسانی محقق شود.
ایشان با تأکید بر جلسات مشترک انجمن اولیا و مربیان اظهار داشتند: البته آموزش‌وپرورش با مشکلات اقتصادی و مالی مواجه است و باید جامعه به آموزش‌وپرورش کمک دهند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کردند: در شهر و استان ما شاهد حضور خیرین و مردم علاقه‌مند بودیم که به کمک آموزش‌وپرورش آمدند و این حرکت باید ادامه یابد و نسل امروز ما که نسل شریف و خوبی است و مواجه با خطرهایی اعتقادی اخلاقی است و تیرهای بلا و شبهات که در طول تاریخ سابقه نداشته را تجربه می‌کند با علم و دانش مواظبت کرد.
اربعین جامعه ما را به سمت تمدن اسلامی سوق می‌دهد
آیت‌الله اعرافی با اشاره به نزدیک شدن به اربعین حسینی هم گفت: توطئه‌هایی از داخل و بیرون عراق به کاربردند تا این حماسه پرشکوه راهپیمایی اربعین را تحت الشعاع قرار دهند اما کور خواندند. ملت ایران در کنار ملت عراق و ملت‌های عالم، پیام عاشورا را کشف کرده‌اند و در برابر زورگویان و خون‌ریزان عالم خواهند ایستاد و اربعین باشکوه‌تر که جامعه ما را به سمت تمدن اسلام سوق می‌دهند را خلق خواهند کرد.

© طراحی :

Template Design:Dima Group