02 مهر 1400 ساعت 21:44

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

بحث ما پیرامون علل و عوامل دست‌اندازی به اموال و اختلاس بود. چرا انسان‌ها به سمت گناهانی می‌روند که در آن تعدی و دست‌اندازی به حقوق و غصب اموال دیگران وجود دارد؟

خطبه اول

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبی قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» {- سوره توبه، آیه 119} عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏ {- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.} وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی {ـ سوره بقره، آیه 197.}

همه شما برادران و خواهران نمازگزار و گرامی و خودم را به تقوای الهی، پرهیزکاری و پارسایی، رعایت اوامر و فرمان‌ها و رضای خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم خداوند به همه ما توفیق کسب تقوا و رعایت مقدرات الهی در همه احوال و شئون زندگی عنایت و کرامت بفرماید.

بررسی عوامل تعدی و غصب

بحث ما پیرامون علل و عوامل دست‌اندازی به اموال و اختلاس بود. چرا انسان‌ها به سمت گناهانی می‌روند که در آن تعدی و دست‌اندازی به حقوق و غصب اموال دیگران وجود دارد؟

 بارها گفتیم که یکی از ده جرم اول در کشور، تصرف و تعدی چه تصرف در اموال و حقوق غاصبانه در اموال دیگران و چه تضییع بیت‌المال و حقوق عمومی مردم بود.

عرض کردیم علل و عواملی که انسان‌ها را به سمت این گناه سوق می‌دهد چند چیز است:

یک: جهل و نادانی که منشأ خیلی از گناهان در انسان می‌شود ازجمله غصب و اختلاس و تضییع اموال مردم؛

عامل دومی که بحث کردیم غفلت و فراموشی و لاابالی بودن به خاطر غفلت و سهو و نسیان است؛

عامل سومی هم که در خطبه‌های قبل بحث کردیم عبارت از فقر و ناداری بود. در مواردی کسانی به خاطر فقر و ناداری بجای اینکه از مسیر درست حرکت کنند و حوائج خود را برطرف سازند به راه غلط می‌افتند و تلاش می‌کنند نیازهای خود را از مسیر تعدی و غصب برطرف سازند.

ادامه عامل چهارم: تکاثر و طمع

چهارمین علت و عاملی که از قبلی‌ها بدتر است و گناه آن بسیار بیشتر و مضاعف است عبارت است از حس افزون‌خواهی، حرص، طمع و تکاثر در مال و نعمت‌های دنیا. این عامل چهارمی است که در خطبه قبل اشاره کردیم. این عامل بسیار بدتر از عوامل سابق است، چون در این عامل، مسئله بسیار خطرناک‌تر است، زیرا در این مورد شخص دارا است، فقیر نیست، غفلت ندارد و متوجه گناه است اما به خاطر حرص و طمع و افزون‌خواهی و سیر نشدن از مال دنیا دست به اموال دیگران دراز می‌کند. این عامل بسیار خطرناک است. چون در هر یک از عوامل قبلی شاید عذری داشته باشد: نمی‌دانستم یا غفلت کردم یا نیاز داشتم، هر چند آن‌ها هم اشتباه است ولی بالاخره عذری دارد، اما در این علت عذری وجود ندارد بلکه یک آتش جهنمی افزون‌خواهی در وجود وی او را به سمت غصب و اختلاس و تعدی سوق داده است.

 پدر فوت کرده است و اموال او به ارث می‌رسد. در تقسیم ارث تلاش می‌کند که حق خواهر و برادرش را ببرد و کلاه سر آن‌ها بگذارد و از حق آن‌ها کم گذارد تا در اختلاس‌های بزرگی که در بیت‌المال مسلمین صورت می‌پذیرد. این آن آتش جهنمی است که گاهی در دل انسان‌ها شعله می‌کشد و او را به هلاکت می‌رساند.

این همان «هَلْ مِنْ مَزيدٍ» {- سوره ق، آیه 30} آتش‌های جهنم است که می‌گویند ما سیر نشدیم که نمود آن در دنیا حرص و طمع چنین انسان‌هایی است. مثالش همانی است که سابقاً بیان کردیم که تشنه هرچقدر از آب دریا بخورد سیر نمی‌شود. 

مثال دیگرش مرض استسقا و مریضی که بعضی از انسان‌ها به خاطر اختلالات هورمونی مبتلای آن می‌شوند و هر چه می‌آشامند سیراب نمی‌شوند واقعاً سیستم بدنی اینان نیاز به این مقدار آب و غذا ندارد بلکه یک اختلال در درونشان است که آن‌ها را به خوردن و آشامیدن بی‌پایان می‌کشاند. این حرص و آز یک اختلال روان‌شناختی و یک مرض روحی و درونی است که انسان را به سمت مال و شهوات سیری‌ناپذیر می‌کند. این یک آفت روحی است. گاهی انسان این آفت را کنترل می‌کند و از مسیر مشروع در پی اشباع آن هست مثلاً بدون اینکه نیازی هم باشد تقلاهای زیادی هم می‌کند تا از مسیر مشروع اموال خود را افزایش دهد. این شاید گناهی هم در آن نباشد؛ اما بدترین حالت آن است که آز و حرص و طمع فرد را از خطوط قرمز شرع و قانون و مقررات عبور دهد. این آن مصیبت بزرگ انسان‌ها است که به خاطر حرص و طمع بی‌پایان در دنیا خط قرمزها را کنار بگذارند. انسان هم طوری است که وقتی از خط قرمز اول عبور کرد کمی عادی می‌شود وقتی هم از خط قرمز دوم گذشت خیلی برای او عادی می‌شود وقتی می‌بیند که غرق در گناه سرقت دزدی، اختلاس و تضییع اموال مردم است و اصلاً هم چیزی برایش اهمیت ندارد. این مشکل از نقطه کوچک شروع می‌شود و نقطه سیاهی در قلبش ایجاد می‌شود، اما اگر انسان آن را اصلاح نکرد و با آن جلو رفت بعد از مدتی تمام قلبش سیاه می‌شود و زندگی او نماد طمع، آز، حرص و سیری‌ناپذیری نسبت به امور دنیایی می‌شود تا حدی که او را به گناه می‌کشاند. وقتی می‌خواهند اموال پدر را تقسیم کنند او با کلک و حیله پیش می‌آید تا حق برادر و خواهرش را بخورد وقتی‌که در کشاورزی وارد می‌شود با حقه‌بازی این اقدامات را انجام می‌دهد و در ادارات و صحنه‌های مختلف تا اینکه به دزدی و اختلاس می‌رسد که گفتیم جزء پرونده‌های گسترده‌ای است که در کشور رواج دارد.

در این زمینه در خطبه قبل به دو آیه اشاره کردیم که آیه اولی از سوره تکاثر می‌شود که در آن خداوند می‌فرماید که این حس افزون‌خواهی انسان او را از خدا غافل می‌کند. «أَلْهاكُمُ التَّكاثُرُ*حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقابِرَ» {- سوره تکاثر، آیات 1 و 2} 

آیات دوم نیز از سوره عادیات بود که خداوند فرمود: «إِنَّ الْإِنْسانَ لِرَبِّهِ لَكَنُودٌ * وَ إِنَّهُ عَلى‏ ذلِكَ لَشَهيدٌ * وَ إِنَّهُ لِحُبِّ الْخَيْرِ لَشَديدٌ» {- سوره العادیات، آیات 6 الی 8.}  که توضیح دادیم.

دو آیه دیگر نیز در رابطه با این عامل است که موجب اختلاس، تعدی و غصب به حقوق و اموال دیگران می‌شود که به آن‌ها اشاره می‌کنم:

ج) آیات سوره همزه

نمونه سوم، سوره همزه است از سوره‌های کوتاه قرآن است که می‌فرماید: «وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ» {- سوره همزه، آیه 1} وای بر انسان‌های عیب‌جو که نسبت به انسان‌های دیگر عیب‌جویی می‌کنند. (با تفاسیر و تفاوت‌هایی که نسبت به همزه و لمزه در لغت و روایات وجود دارد که الآن نمی‌خواهیم وارد آن‌ها شویم.)

 انسان‌هایی هستند که دنبال عیب‌جویی، طعنه زدن، غیبت و ادای دیگران هستند و روابط اجتماعی را آسیب‌پذیر می‌کنند. اما برای این‌ها صفاتی در این آیات آمده است که مورد سخن ما است: «الَّذي جَمَعَ مالاً وَ عَدَّدَهُ* يَحْسَبُ أَنَّ مالَهُ أَخْلَدَهُ» {- همان، آیات 2و 3} می‌فرماید این آدم‌هایی که خداوند آن‌ها را نفرین می‌کند و وعده عذاب‌های اخروی می‌دهد با معانی که برای ویل گفته شده است این‌ها کسانی هستند که دائم در حال افزودن مال و حساب‌وکتاب هستند بدون این‌که هدف درستی را دنبال کنند. عده‌ای که مال را نه برای توسعه معقول زندگی خودش جمع می‌کند که اسلام آن را می‌پذیرد و می‌پسندد و نه برای توسعه اقتصاد کشور و نه برای ایجاد اشتغال و فعالیت سالم اقتصادی و نه برای انجام کارهای خیر؛ بلکه فقط مال را می‌اندوزد برای عشق بی‌پایان تا ثروتش افزوده شود و این او را به عبور از خط قرمزها می‌کشاند که مورد مواخذه خدا هستند، چون جمع مال مطابق با قوانین با فقه و شرع نبوده است. اسلام جمع مالی که به خاطر حرص و طمع است و از قوانین فقه و شرع عبور کرده است که چنین جمع مالی را نمی‌پذیرد همانند کسی که از آب دریا هرچقدر می‌خورد سیر نمی‌شود و همانند آدم مریضی که هرچقدر می‌خورد سیراب نمی‌شود و در این راه جامعه را تباه می‌کند و لقمه حرام وارد زندگی او می‌شود.

در ادامه می‌فرماید که « يَحْسَبُ أَنَّ مالَهُ أَخْلَدَهُ» اشتباه این است که انسان به‌جایی می‌رسد که فکر می‌کند با این مال می‌تواند نجات پیدا کند و ابدیت و خلود یابد. این اشتباه است. این مال اگر از راه درست آمد و در مسیر درست مصرف شد این نعمت الهی است اما اگر از راه نادرست به دست آمد و در مسیر اشتباه به کار گرفته شد همان شعله‌های جهنمی است که صاحبش را می‌سوزاند. این‌ها فکر می‌کنند که نجاتشان به مال است نمی‌دانند که مال یک ابزار است که می‌تواند وسیله نجات شود اما اگر مراعات نشود مایه سقوط و خلود ابدی انسان می‌شود.

د) آیات سوره فجر

نمونه چهارم قرآنی آیات شریف سوره فجر است که می‌فرماید: «وَ تُحِبُّونَ الْمالَ حُبًّا جَمًّا» {- سوره فجر، آیه 20} در سوره فجر، قرآن اول سه نمونه را بیان می‌کند: می‌فرماید: «كَلاَّ بَلْ لا تُكْرِمُونَ الْيَتيمَ» {- همان، آیه 17} یک اشتباه شما این است که به یتیم توجه نمی‌کنید و او را گرامی نمی‌دارید و حقوق او را مراعات نمی‌کنید؛ دوم اینکه: «وَ لا تَحَاضُّونَ عَلى‏ طَعامِ الْمِسْكينِ» {- همان، آیه 18}  به سیر کردن مسکینان و نیازمندان ترغیب نمی‌کنید. این آلودگی شما است. بارها اینجا عرض کردم اگر شبی در جامعه‌ای خانواده‌ای گرسنه بخوابند همه کسانی که می‌توانستند در آن جامعه آن گرسنگی را برطرف کنند و نکردند (از مردم و مسئولان) در گناهش شریک هستند. اگر چهارصد یا پانصد خانواده در جامعه‌ای باشد و به نیازهای آن‌ها پاسخ داده نشود بنده و مسئول و همه در قبال آن مسئول هستیم مگر این‌که نتوانیم. رسیدگی به مسکینان، یتیمان و فقیران یک وظیفه عام همگانی است که اگر انجام نشد همه در آن به‌اندازه توان خود مسئول هستند و مورد مواخذه قرار می‌گیرد. این شوخی نیست یعنی بازاریان، اصناف، کارخانه‌دار، کشاورز و هر کس که می‌تواند برای رفع فقر و محرومیت قدمی بردارد و برنمی‌دارد در گرسنگی آن مسکین، فقیر، یتیم و نیازمند مسئول است و مورد مواخذه قرار می‌گیرد.

حالا قرآن در سوره فجر می‌فرماید شما یتیم را گرامی نمی‌دارید و ترغیب به سیر کردن فقیران نمی‌کنید. نمی‌فرماید که شما آن‌ها را نه تنها سیر نمی‌کنید بلکه دیگران را هم ترغیب به سیر کردن و بی‌نیاز ساختن آن‌ها نمی‌کنید. این روحیه بلای جامعه است.

«وَ تَأْكُلُونَ التُّراثَ أَكْلاً لَمًّا» {- همان، آیه 19} سوم هم این‌که شما در ارث رعایت نمی‌کنید و تراث دیگران را می‌بلعید و غصب می‌کنید.

اما علت این‌ها چیست؟ در آیه بعدی می‌فرماید که «وَ تُحِبُّونَ الْمالَ حُبًّا جَمًّا» چون حرص و طمع به اندوختن مال وجود دارد این نمی‌گذارد که شما وجوهات خودتان را بدهید، اطعام کنید، به نیازمند توجه کنید. فقط اگر جامعه ما زکات، خمس و وجوهات خودش را بدهد بخش عمده‌ای از مشکلات جامعه را رفع می‌کند. حالا بعضی‌ها گفته‌اند که این تراث شامل این‌ها هم می‌شود چون تراث امام است. علت این اقدامات هم حرص و طمع و آز است که مانع می‌شود که انسان دارا، خمس و حق امام را بدهد و به مسکین کمک کند گاه حتی به‌جایی می‌رسد که کمک که نمی‌کند هیچ، به سمت تعدی و غصب و اختلاس و دست‌اندازی می‌رود. پس حرص و طمع در حدی است که علاوه بر این‌که مانع پرداخت حقوق و وجوهات می‌شود باعث این گناهان بزرگ می‌شود.

شما استان یزد را ملاحظه بفرمایید. اگر دارایان و اغنیا در این استان به وظیفه زکات و سهم خودشان عمل کنند فقیری نخواهد بود و اگر نسبت به نیاز به تحصیل و ازدواج و ... حساس باشند و درصدی را هزینه کنند مطلقاً نیازمندی در این استان باقی نمی‌ماند. در کشور و در دنیا هم‌چنین خواهد بود. چرا ما در دنیا یک میلیارد گرسنه داریم چون امریکا و قدرت‌های جائر و غاصب عالم، حقوق خودشان را ادا نمی‌کنند بلکه به‌عکس حقوق مستضعفان را می‌بلعند که نتیجه‌اش یک میلیارد گرسنه  و میلیاردها مبتلای به فقر و نیاز در ابعاد مختلف خواهد بود. در کشور و منطقه هم شرایط چنین خواهد بود. این وظیفه ماست که این حرص  و طمع را معالجه کنیم و فرهنگ خود را بالا ببریم تا جامعه روی خوش به خود ببیند.

خدایا به ما فهم معارف بلند الهی و اصلاح اخلاقیات فردی و اجتماعی‌مان و رفع این مشکلات و ارتقای سلامت جامعه عنایت بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ {- سوره کوثر}

خطبه دوم

بسم‌الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَا یبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا یحْصِی نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا یؤَدِّی حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ {- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه اول، ص 39.} ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. اللهم عجّل فرجه و سهل مخرجه و اوسع منهجه و اسلک بنا محجته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ» {. سوره حشر، آیه 18.} عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏ {- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321} وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی {ـ سوره مائده، آیه 35.}

همه شما برادران و خواهران نمازگزار گرامی و خودم را در این ایام سوگواری سالار شهیدان به تقوای الهی و پرهیزگاری و عمل به فرمان‌های خداوند و دوری از رذایل اخلاقی و کسب فضایل اخلاقی و اقامه شعائر حسینی در همه شئون سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم خداوند ما را در زمره انسان‌های پارسا و بافضیلت قرار بدهد.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. اربعین نماد دینی و تمدنی قدرتمند در برابر جبهه استکبار

اربعین سالار شهیدان نزدیک است و خیل عظیم مشتاقان و حماسه‌آفرینان اربعین به سمت راهپیمایی باشکوه اربعین رهسپار هستند. آنگاه که سالار شهیدان در غربت بی‌پایان و مظلومیت بی‌حساب در صحرای کربلا به شهادت می‌رسیدند چه کسی گمان می‌برد که از آن صحرای دورافتاده و از آن قتلگاه شهیدان خورشیدی طلوع کند تا عالم را نورانی سازد.

انسان‌های هوس پرست و چشمه‌ای کور و نزدیک‌بین هرگز گمان نمی‌بردند که آن مظلومیت پرچمی برای این عظمت و شکوه باشد. کسی این را تصور نمی‌کرد، اما در میان آن صحرای تفتیده، سالار شهیدان (ع)، امام سجاد(ع)، زینب کبری(س) و بزرگان کربلا و عاشورا این آینده را پیش‌بینی می‌کردند. زینب کبری(س) با صدای بلند فرمود: « كِدْ كَيْدَكَ‏ وَ اجْهَدْ جُهْدَكَ فَوَ اللَّهِ الَّذِي شَرَّفَنَا بِالْوَحْيِ وَ الْكِتَابِ وَ النُّبُوَّةِ وَ الِانْتِخَابِ لَا تُدْرِكُ أَمَدَنَا وَ لَا تَبْلُغُ غَايَتَنَا وَ لَا تَمْحُو ذِكْرَنا» {- طبرسی، الاحتجاج علی اهل اللجاج، ج 2، ص 309} هر چه می‌توانید انجام دهید، تمام فشارها را بر خاندان پیامبر (ص) وارد کنید، همه تلاش‌ها را به کار ببرید و همه ما را به قتل برسانید اما به خدای عالم سوگند نمی‌توانید نام ما را خاموش کنید و پرچم ما را ساقط کنید این امکان‌پذیر نیست. این از معجزات تاریخ و عاشورا است که این مظلومیت و غروب خونین عاشورا به یک طلوع پرشکوه عاشورا در همه امت مبدل شد. این معجزه امام حسین (ع) است و عاشورا امروز در گذر زمان عبور کرده است  و بر فراز نسل‌ها و عصرها عبور کرده است. آغازش آن مظلومیت و غروب خونین عاشورا و بعد آن همه فشارها که طواغیت و جباران عالم بر ضد این خاندان وارد ساختند اما با مقاومت اسلامی، اربعین پرشکوه سال‌های اخیر مثل خورشید طلوع کرده و عالم‌تاب شده است. اربعین خورشید عالم‌تاب قرن ماست. بزرگ‌ترین جمعیت ایمانی و حماسی در اربعین گرد هم می‌آیند و ده‌ها کیلومتر را با عشق و ارادت به امام حسین (ع) می‌پیمایند. این همان فرمایش زینب کبری (س) است که در مجلس ابن زیاد و یزید فرمود که ما نمی‌میریم ما می‌مانیم و همه شما محو خواهید شد و این پرچم الهی و اسمانی باقی خواهد ماند.

اربعین سالار شاهدان یکی از شعائر دینی و یک نماد تمدنی و یک اجتماع قدرتمند در برابر جبهه استکبار است. همین کشوری که زیر یوق استکبار بود، زیر شلاق‌های صدام جانی قرار داشت و همین کشوری که قدرت غاصب امریکا آن را اشغال کرد الآن جایگاهی برای فریاد (یا حسین) و فریاد مقاومت در برابر ظلم و ستم شده است. این معجزه عاشورا و انقلاب اسلامی و معجزه ملت شجاع ایران و معجزه شهیدان ما است. امیدواریم اربعین امسال هم باشکوه بیشتری برگزار شود.

دسایسی را به کار بردند از درون و بیرون عراق تا این حماسه باشکوه را تحت‌الشعاع قرار دهند اما شما کور خواندید و اشتباه می‌کنید. ملت ایران در کنار ملت عراق و ملتهای مستضعف عالم پیام عاشورا را کشف کرده‌اند و به فضل خدا در کنار هم در برابر شما زورگویان، تروریست‌ها و خون‌ریزهای عالم خواهند ایستاد و اربعین جامعه ما را به سمت تمدن اسلامی سوق خواهد داد.

2. گرامیداشت هفته پیوند اولیا و مربیان

موضوع دوم هفته پیوند اولیا و مربیان است که این مناسبت را گرامی می‌داریم و تأکید می‌کنم آنگاه آموزش‌وپرورش می‌تواند سند تحول آموزش‌وپرورش را پیاده کند، آنگاه آموزش‌وپرورش ما می‌تواند قله‌های علمی را درنوردد، نسل جوان پاک، عالم، دانشمند، شجاع، بصیر و آگاه تربیت کند که در کنارش اولیا و خانواده‌ها قرار گیرند. نقش خانواده در رشد و تعالی فرزندان در کنار آموزش‌وپرورش نقش بسیار مهمی است.

 وقتی می‌توانیم یک نسل جوان آگاه و رشید تربیت کنیم که این دو بال با هم و متوازن به حرکت دربیایند تا آن پرواز علمی و انسانی محقق شود: یک بال آن پدر و مادر و خانواده است با مراقبت‌های مناسب و مساعدت و دیگری هم دستگاه تعلیم و تربیت است.

امیدواریم که انجمن اولیا و مربیان جلسات مشترک و همه مسائلی که در ارتباط با اولیا و مربیان است در آموزش‌وپرورش موردتوجه قرار بگیرد. البته آموزش‌وپرورش با مشکلات مالی مواجه است و جامعه باید به آموزش‌وپرورش کمک دهد. بحمد الله در شهر و استان ما شاهد حضور خیرین و مردم علاقه‌مند بودیم که به کمک آموزش‌وپرورش آمدند. این حرکت باید ادامه پیدا کند. اولیا و مربیان باید نقش ایفا کنند.

 نسل امروز ما نسل بسیار شریف و خوبی است چون مواجه با خطرهایی است که در طول تاریخ سابقه نداشته است. خطرهای اعتقادی، اخلاقی و تیرهای بلا و انواع شبهه‌ها و خطرهایی که متوجه این نسل است. این نسل را باید دریافت با علم و اخلاق و مواظبت و دقتی که باید در آموزش‌وپرورش و خانواده‌ها باشد و کمک‌هایی که باید به آموزش‌وپرورش ارائه شود تا برنامه‌های خود را به نحو احسن انجام دهد.

3. نکوداشت هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی

موضوع سوم هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی است که جملاتی هم در رابطه با این تأکید کنم.

برادران و خواهران! کشور ما مثل بسیاری از کشورهای عالم در معرض سلسله‌ای از حوادث طبیعی گسترده است. مهم‌ترین آن‌ها زلزله و سیل است و از این قبیل آفت‌هایی که در جهان وجود دارد و در کشور ما هم هست. بارها در اینجا و آنجا و این شهر و آن شهر و این استان و آن استان شاهد وجود این بلایای طبیعی بودیم که گاهی تلفات سنگینی به وجود آورده‌اند و انسان‌های زیادی را به کام خود کشیده است و خیلی وقت‌ها هم شاهد خسارت‌های مالی سنگین بودیم. سیل سال قبل در چهار پنج استان بحمدالله تلفات جانی زیادی نداشت اما خسارت‌های مالی سنگینی بود و هزاران میلیارد خسارت وارد کرد.

الف) ساخت و رعایت مسیرها و مسیل‌های رودخانه‌ها

حالا عرض منطقی که باید اینجا داشت این است که باید در ساخت‌وساز و رعایت قواعد و مقررات اگر درست عمل کنیم هشتاد نود درصد تلفات قابل‌کنترل و حل است. راهش این است که مسیرها و مسیل‌های رودخانه‌ها و مجاری آب رعایت شود.

پارسال هم عرض کردیم که این شهر و همه شهرهای کشور نیاز به مسیل‌ها و مجاری آب و باران شدید دارد که باید رعایت شود تا به سیل کشیده نشود و بسیاری از تدابیر دیگری که باید مسئولین و مردم باید توجه کنند.

ب) لزوم توجه به مقررات نظام‌مهندسی

در زلزله اگر در ساخت‌وسازها رعایت شود می‌توانیم تلفات را بسیار پایین بیاوریم. نظام‌مهندسی باید به‌صورت کامل به وظیفه خود عمل کند؛ شهرداری‌ها و دستگاه‌های مختلف باید به وظایف خود در کنترل عواقب مخرب که تلفات و خسارت‌های سنگینی به بار می‌آورد عمل کنند. در این زمینه ما وضع خوبی نداریم. نمی‌خواهم آمار و ارقام دقیقی اینجا اعلام کنم اما بر اساس برخی از گزارش‌ها در همین استان اگر زلزله بالای 6 ریشتری بیاید شاید بالای 50 درصد ساختمان‌ها خراب شود. حداقلش 50 درصد از ساختمان‌ها فرومی‌ریزد. این معنایش تلفات سنگین و خسارت‌های بسیار فراوان است. باید همه رعایت کنند. ساختمان‌های عمومی و شخصی حداقل مقررات و قواعد نظام‌مهندسی رعایت نمی‌شود به خاطر غفلت و بی‌توجهی و مشکلات دیگر که الآن وقت بیان آن‌ها نیست. دنیا هم به این قوانین عمل کرده‌اند و نتیجه‌اش را هم دیده‌اند.

3. لزوم توجه بیش‌ازپیش به علم و پژوهش

موضوع چهارم دیدار نخبگان و صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان با مقام معظم رهبری است که چند جمله‌ای عرض کنم. اولین بند بیانیه گام دوم علم و پژوهش است. این راهی است که باید کشور ما طی کند. در آغاز این بیانیه و بند اول از هفت توصیه در بیانیه گام دوم فرموده‌اند: علم و پژوهش و دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است. در دنیای امروز بدون علم و دانش و پژوهش و فناوری‌های پیشرفته امکان دستیابی به قدرت نیست. روی دیگر دانایی توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیان‌های اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد جوامع دیگر را به دست گیرد و آن‌ها را به استثمار و استضعاف کشیده‌اند. ما قصد سوءاستفاده از دانش نداریم اما مؤکداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه دانش در میان خود اصرار می‌ورزیم. ایشان توضیح می‌دهند که کشور ما در این دو دهه اخیر با سرعت مسیر رشد علمی را طی کرد و در رتبه شانزدهم در رشد علمی قرار گرفت. این یک افتخار بزرگ بود که در کشور ما به دست آمد. آینده کشور هم باید همین باشد. البته در همین سخنرانی اشاره کردند که علی‌رغم گام‌های بزرگی که برداشته شده است ما نباید به این وضع موجود و روند فعلی قانع باشیم و باید مسیر تحول علمی و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد و فناوری را بازتر کنیم. وظیفه دستگاه‌های مسئول این است که راه را برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش بینان و تحقیقات وسیع باز کنند. وظیفه دانشگاه‌های ما این است که مرزهای علمی را درنوردند. این مسئله مهمی است. من در خطبه قبل عرض کردم ایران بعد از دویست سیصد سال، اولین بار دارای قدرت سیاسی مستقلی است که توانایی دفاع از خود را هم به لحاظ هجومی داشته است. این هم در حوزه نظامی است که انجام شده است و هم در زمره فناوری باید قدم‌های بزرگ‌تری باید برداشته شود. ما کشوری بودیم که مهد علم و دانش در همه رشته‌ها و شاخه‌ها بودیم. بزرگان علم و دانش جهان از ایران و از بستر ایران و اسلام برخاسته‌اند. چرا چند قرن است که ما ریزه‌خوار علم دیگران هستیم. این ننگ را باید زدود. باهمت جوانان و دانشگاهیان، مراکز علمی، آموزش‌وپرورش، صنعت و با کمک مسئولان باید راهی برای خروج از این بن‌بست علمی و فناوری و درنوردیدن قله‌های علم و دانش را پیدا کنیم. این مسیر شروع شده است. ما در حوزه‌ای صنایع دفاعی و نظامی و بعضی از صنایع دیگر نمونه‌های بسیار جذاب و زیبایی داریم. این افتخارات ملت ایران باید تقویت شود.

این جمله بسیار مهمی است که چند بار فرموده‌اند و اولین توصیه بیانیه گام دوم توصیه به علم و دانش و پژوهش است. ما باید به روزی برسیم که ایران در مرزهای دانش جهان حرکت کند، در قله‌های بلند علمی و فناوری سیر و صعود کند و به‌جایی برسیم که زبان فارسی‌زبان علم و دانش بشری شود. حداقل بعضی از علوم به زبان فارسی تولید شود و جهان به زبان فارسی محتاج باشد. روزگاری چنین بوده است و زبان فارسی و عربی زبان علمی جهان بوده است. کتاب‌های بزرگان دانشمندان ما به زبان فارسی و عربی بوده است. حالا باید به مرحله‌ای برسیم که انگلیس زبان‌ها خود را نیازمند ما بدانند و دیگر زبان‌ها همین‌طور. این راهی است که باید طی شود. هم دانشگاه‌ها و هم مسئولان و هم جوانان وظیفه مهم دارند که علم با صنعت و تولید پیوند داشته باشد و تمام شئون زندگی ما بر پایه علم و دانش استوار باشد. این مراکز رشد و فناوری برای همین بود که امیدواریم این مسیر به‌درستی طی شود.

4. محکومیت تجاوز ترکیه به سوریه

همین‌جا اشاره‌ای باید عرض کنم که ترکیه به سوریه و کردها حمله کرده است که یک کار غلط و اشتباهی است. ترک‌ها و مسئولان ترکیه گاه‌گاهی برای اصلاح برمی‌گردند اما همچنان شاهد هستیم که راه اشتباهی می‌روند. اگر ایران و جبهه مقاومت در سوریه حضور داشت طبق قواعد بین‌الملل و درخواست دولت سوریه بود که در مقابله با تروریسم آنجا مشارکت داشته باشیم و ما حمله و بی‌قانونی انجام ندادیم و طبق ضوابط بین‌الملل بوده است، اما شما در آنجا شکست خوردید. اصلاً شما در کنار تروریست‌ها قرار گرفتید، به یک کشور حمله کرده هجوم برده‌اید، به کردها حمله کرده‌اید این خطاهای راهبردی شما است. درحالی‌که شما در تجربه گذشته سرتان به سنگ خورد. شما می‌خواستید بشار اسد و دولت قانونی سوریه را ساقط کنید آمریکایی‌ها و سعودی‌ها آمدند شما هم همراهی آشکار و پنهان کردید اما سرتان به سنگ خورد. ایران مقتدر توانست و به فضل الهی جبهه مقاومت پیروز شد. تروریسم شکست خورد اما شما دوباره به کار غلط برگشتید.

امیدواریم که زودتر از این اشتباه برگردید. شما یک کشور قدرتمند و بزرگی در عالم بودید می‌توانید برگردید و در کنار ایران یک قدرت مهم اسلامی شوید. از این مسیر غلط انشالله برگردید. دنیا هم بداند که ایران بااقتدار و منطق و با قدرت انشالله به راه خودش در دنیا ادامه می‌دهد و همان‌طور که شما شکستتان را با همه قدرتتان دیده‌اید در آینده هم شکست‌های سهمگین‌تری متوجه امریکا و اسرائیل و اذنابشان همانند آل سعود خواهد شد. (تکبیر)

5. لزوم توجه مسئولان کشوری و استانی به صنعت فولاد در شهر میبد

نکته آخر را هم عرض کنم. سابقاً هم گفته شده است. متأسفانه همچنان که شهر ما در بخش‌های متعدد، روند رشد و پیشرفت را طی کرده است اما متأسفانه در صنعت فولاد رکودی داریم روزنه‌هایی باز شد باز توقف پیدا کرد که وقت تشریحش نیست. ما از استاندار محترم، وزارت‌های ذی‌ربط و از دستگاه‌های مربوط می‌خواهیم که به داد این صنعت که مردم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در طول دو سه دهه خرج شده است برسند.

امیدواریم که نیاز به این نباشد که با بیان‌ها  و سخنان تندتری وارد این مسئله شویم انتظار می‌رود که راه‌حلی برای نجات دادن این صنعت و سرمایه‌های مردمی که از هر سو جمع شده است و به این طرح انجامیده است صورت پذیرد. مسئولان شهر حتماً دنبال می‌کنند اما کار دست مسئولان کشوری و استانی است که در این زمینه خوب همراهی نکرده‌اند که امیدواریم به این مسئله توجه کنند.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ...  یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله، خدایا دل‌های ما را به انوار خودت روشن بفرما، آسیب‌ها و مشکلات را به برکت اولیای الهی از ما دور بساز، به ما توفیق خدمت به خلق خدا و جامعه و انقلاب و جامعه عنایت بفرما، دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار، مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهان ‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما،ملت ما را برای همه مراسم اخلاقی و دینی و معنوی موفق و مؤید بدار. سلام ما را به محضر امیرالمؤمنین، امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ {- سوره اخلاص}

 

 

© طراحی :

Template Design:Dima Group