04 مهر 1400 ساعت 20:17

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

بحث ما در خطبه‌های قبل درباره علل تضییع حق‌الناس، سرقت، دزدی و از بین بردن اموال و حقوق دیگران بود. بحث در علت چهارم بود. عامل اول جهل؛ عامل دوم: غفلت؛ عامل سوم: فقر و عامل چهارم عبارت بود از افزون‌طلبی، آز، حرص، طمع به جمع اموال و دنیا.

خطبه اول

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبی قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم  «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» {- سوره آل عمران، آیه 10} عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏ {- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321.} وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی {ـ سوره بقره، آیه 197.}

همه شما برادران و خواهران نمازگزار و خودم را به تقوای الهی، پرهیز از همه آلودگی‌ها و رعایت اوامر و فرمان‌ها و رضای خداوند در همه احوال و شئون زندگی سفارش و دعوت می‌کنم. امیدواریم خداوند همه ما را توفیق کسب تقوا و رعایت آن در همه احوال و شئون زندگی عنایت و کرامت بفرماید.

ادامه عامل چهارم: تکاثر و طمع

بحث ما در خطبه‌های قبل درباره علل  تضییع حق‌الناس، سرقت، دزدی و از بین بردن اموال و حقوق دیگران بود. بحث در علت چهارم بود. عامل اول جهل؛ عامل دوم: غفلت؛ عامل سوم: فقر و عامل چهارم عبارت بود از افزون‌طلبی، آز، حرص، طمع به جمع اموال و دنیا.

گفتیم که این یک مرض روحی است که کسی بیش از نیاز خود، علاقه دیوانه‌وار به جمع مال دارد بدون این‌که فکر کند که این جمع و به دست آوردن آن از کجاست؟ و بدون آنکه به وظایف خودش در توزیع مال و ادای حقوق دیگران توجه کند. یک حرص دیوانه‌وار برای اینکه همین‌جور جمع کند و به مال خود افزایش دهد بدون اینکه به دو چیز توجه کند:

اول: از کجا می‌آید؟ هیچ اعتنایی ندارد از هر راهی که به دست بیاید از دزدی، اختلاس، سرقت، تضییع حقوق دیگران و از همه مسیرهای ناصواب عبور می‌کند برای اینکه به مال و ثروت دست بیابد.

دوم: بعد هم که به دست آورد در هزینه آن هم باز آماده نیست که حقوق مردم و جامعه را ادا کند و رعایت نماید این می‌شود حرص.

نشانه حرص این است که در جمع و تولید رعایت قوانین و مقررات و حقوق مردم را نمی‌کند و همین‌طور در هزینه‌ آن، توجهی به حقوق مردم و جامعه ندارد.

اگر کسی دائم درصدد است که بر حساب‌هایش افزوده شود، بر اعداد و ارقام و املاک خود بیفزاید بدون این‌که روی ورودی آن دقت کند و بدون آنکه روی خروجی و هزینه آن دقت کند. این همان حرص، طمع و تکاثر است که یک آفت روحی است. چهار نمونه از آیات را گفتیم و شرح کوتاهی دادیم که قرآن چگونه به این رذیله حساس است و چگونه آن را نکوهش می‌کند.

ه) مال‌اندوزی علما و مردم

نمونه پنجم  قرآنی در این عامل، آیه‌ای از سوره توبه است. این آیه از آیات مهمی است که محل بحث‌های فقهی زیادی هم قرار گرفته است و در صدر اسلام هم این آیه موردتوجه خاص قرار گرفته بود.

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم  «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنَّ كَثيراً مِنَ الْأَحْبارِ وَ الرُّهْبانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوالَ النَّاسِ بِالْباطِلِ وَ يَصُدُّونَ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ وَ الَّذينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَ الْفِضَّةَ وَ لا يُنْفِقُونَها في‏ سَبيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذابٍ أَليمٍ» {- سوره توبه، آیه 34} این آیه از آیات مهم اقتصادی و سیاسی است که در صدر اسلام محل بحث و سخن قرار گرفت. توضیحی در رابطه با آیه بیان کنم. این آیه که در ارتباط با همین آز و تکاثر در اموال هست دو قسمت دارد. آیه به مسلمانان و مؤمنان خطاب می‌کند که بدانید بسیاری از علمای یهود و نصاری اموال مردم را به باطل می‌خوردند و مردم را از راه خدا بازمی‌داشتند.

قسم اول آیه در ارتباط با ما آخوندها و روحانیت است. می‌گوید گروهی از علمای یهود و نصاری بودند که با روش‌های ناصواب اموال مردم را می‌خوردند و با مالی هم که جمع کرده بودند سد راه خدا می‌کند. این هشداری است که به علما داده شده است. این عالم دین در معرض این است که به سمت انباشت ثروت و تصرف در اموال مردم و رعایت حدود الهی در اموال مردم نکند. چون عالم دین به نحوی محل مراجعه است. به‌اصطلاح امروز به او وجوهات داده می‌شود خمس و زکات و ... این فرد در معرض این است که در این اموال تصرف ناصحیح کند. بسیاری از علمای یهود و نصاری به دام این فساد افتادند و وقت ظهور پیغمبر همین‌ها اموال رامی گرفتند و مانع گرایش مردم به اسلام می‌شدند. فراز اول آیه هشدار بزرگی است به عالمان و دانشمندان که همانند حکام و پادشاهان در معرض خطر هستند که یکی مقام‌طلبی، ریاست‌خواهی و مال‌اندوزی که آفت بشری است و حاکم و عالم در معرض آن قرار دارند.

قسمت دوم آیه این است «وَ الَّذينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَ الْفِضَّةَ وَ لا يُنْفِقُونَها في‏ سَبيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذابٍ أَليمٍ» گروه دیگری هم هستند که اموال را جمع می‌کنند، طلا و نقره را انباشته می‌کنند و آن را گنج می‌کنند و در راه خدا آن را نمی‌بخشند. به هر دو گروه می‌فرماید: به این‌ها بگو که عذاب دردناکی در انتظار شما است.

قصه دعوا و پرخاش ابوذر به عثمان مربوط به این آیه بود. ابوذر از این مطلع شد که می‌خواهند این کلمه «واو» را از اینجا بردارند. این «واو» بودن و نبودنش خیلی اثر دارد. اگر «واو» را از این آیه بردارید این «وَ الَّذينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَ الْفِضَّةَ» می‌شود صفت همان علمای یهود و نصاری و هر عالمی که در مال دنیا غرق شود و اسیر مال‌اندوزی گردد و کل آیه می‌شود مربوط به علمای فاسد.  اما اگر این «واو» در آیه باشد آیه دو مطلب را ذکر می‌کند:

یک: علمای فاسد مال‌اندوز که سد راه خدا می‌شوند و جامعه را گمراه می‌کنند؛

دوم: همه ثروت‌اندوزان طماع و حریصی که علاقه و عشق به ثروت‌اندوزی دارند و افزون‌خواهی آن‌ها را از رعایت حقوق الهی و مردم بازمی‌دارد.

آیه دو گروه را می‌گوید. عثمان پای مال‌اندوزی و ثروت‌اندوزی در حکومت را در اسلام ریخت. حتی دو خلیفه قبل چنین نبودند. عثمان هم به خویش و قوم‌هایش توجه می‌کرد و هم در ریخت‌وپاش بیت‌المال احتیاط نداشت و هم خود او و پیرامونش یک جمع ثروت‌اندوز پیدا شدند. این یک انحراف بزرگ اقتصادی در حکومت اسلام پس از پیامبر خدا (ص) بود که در عصر عثمان آغاز شد و خطر آن هم برای جامعه خیلی بالا بود. این یک اتفاق ناگواری بود که درزمان خلیفه سوم رخ داد.  یک طبقه‌ای در درون حکومت اسلامی پیدا شدند ثروت‌اندوز و حریص به مال و اهل تکاثر در اموال و کنز و گنج برای خود درست کردن.

این آیه وقتی می‌دیدند که در مقابلشان است گفتند که این «واو» در آیه نیست داشتند تا «الَّذينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَ الْفِضَّةَ» بر سر هر کسی که دنبال ثروت‌اندوزی بدون رعایت حقوق مردم است نزنند. ابوذر در مقابل انداختن این «واو» از آیه و تحریف آن، شمشیر کشید و گفت من اجازه نمی‌دهم این «واو» از آیه برداشته شود تا یک اصل مهم در جامعه اسلامی مورد غفلت قرار گیرد. آیه می‌گوید همه کسانی که ثروت‌اندوز و طماع و اهل کنز و گنج اندوزی هستند این‌ها دچار عذاب الهی قرار خواهند گرفت. این سنتی است که نباید در جامعه اسلامی خصوصاً در حکومت اسلامی باشد. این قصه بین ابوذر و عثمان در مورد حذف واو در سوره توبه بود.

بنابراین «واو» در آیه وجود دارد و آیه دو مطلب را می‌گوید: یکی فریاد می‌زند بر سر علمای مال‌اندوز فاسد و دوم بر سر همه مال‌اندوزانی که طمع و حرص آن‌ها را از طریق الهی و رعایت مقررات الهی دور کرده است.

حال نکته‌ای که این آیه در مورد عامل چهارم می‌فرماید این است که این جمع‌آوری حریصانه بدون اینکه ببیند از کجا آمده است و بدون اینکه در مصرف آن توجه کند عذاب دردناک خدا را به دنبال خواهد داشت.

شاخصه‌های حرص و طمع

حرص و طمع را نباید غلط معنا کرد. حرص و طمع به معنای تلاش مستمر اقتصادی و ارائه کردن خدمت و تولید بیشتر نیست. این‌ها از نظر اسلام اشکال ندارد. اسلام دین تلاش و کار و تولید است. در بحث‌های سابق هم بارها عرض کردیم. اسلام تنبلی و عزلت و گوشه نشستن و کار نکردن را نمی‌پسندد و می‌فرماید که همه تلاش کنید در تولید، تجارت، خدمت و فعالیت اقتصادی که این اصل اسلامی است، اما اسلام دو تا قید در اینجا دارد: یک: جمع مال و اندوختن مال از کجا و چه راهی است؟ می‌فرماید به این دقت کن. دزدی، اختلاس کم‌کاری، سرقت، دست زدن به اموال دیگران، کلاه‌برداری، حیله و مکر در مال اندوختن اموال خط قرمزهای خیلی جدی در اسلام است.

مرز حلال و حرام در اینجا است. اگر کار می‌کند اما رعایت مقررات الهی و حقوق مردم در جمع مال دارد این حرص و طمع و آز نیست و اگر جمع‌آوری و ثروت‌اندوزی‌اش با چشم‌پوشی از ارزش‌های انسانی، الهی و مقررات فقهی اسلام است این مال‌اندوزی و ثروت‌اندوزی مذموم و حرص و تکاثر است که مرض روانی است که چنان مال در چشم او زیبا است که همه چیز را نادیده می‌گیرد. «وَ تُحِبُّونَ الْمالَ حُبًّا جَمًّاً» {- سوره فجر، آیه 20} عشق به ثروت‌اندوزی دارد. «وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ * الَّذي جَمَعَ مالاً وَ عَدَّدَهُ» {- سوره همزه، آیه 1 و 2}  همین‌جور می‌خواهد سهام بر سهام، طلا بر طلا، ملک بر ملک، مال بر روی مال و ثروت‌ها انباشته و چنان در چشم او بزرگ و زیبا است و قلب او را تسخیر کرده است که این مال‌اندوزی فقط «هَلْ مِنْ مَزيدٍ» {- سوره ق، آیه 30} است و به حق چه کسی و کجا و حق کارگر و ارباب‌رجوع و همسایه و حقوق عمومی مردم توجهی ندارد. همه این‌ها هیچ است. فقط می‌خواهد جمع کند این همان طبقه فاسد هستند با رشوه، پارتی‌بازی، اختلاس، با غلّ و غش، کلاه‌برداری و کلاه گذاشتن سر دیگران، چرا که این‌ها اصلاً برایش اهمیتی ندارد. اول هم انسان در اوج این مرض نیست. اول یک قدم جلو می‌گذارد، بعد شیطان او را می‌کشد یک‌وقتی چشم باز می‌کند که میلیاردها ثروت دارد و همه‌اش با حرص و طمع به دست آمده است و هیچ یک از مقررات را مراعات نکرده است و نمی‌کند.

نکته بعد هم این است که مال را از راه صحیحی هم به دست آورده است. بعد از آن برای مصرفش حقوق شرعی وجود دارد. باید وجوهات، خمس و زکات بدهد وقتی می‌بیند جامعه در تنگنا و سختی است باید دست به جیب ببرد و هزینه کند اینجا مرز همین است. یکی مال را انباشته است و چشم را بر وجوهات شرعی، زکات، خمس، ادای حقوق مردم بسته است این حریص است و طماع و متکاثر.

کسی هم است که دارد و در مسیری که خداوند گفته است خرج هم می‌کند. این خارج از حرص و طمع و آز است.

بنابراین جمع سخن در این پنجمین نمونه از آیات قرآن این است که حرص، طمع، افزون‌خواهی و آز نسبت به اموال دنیا یک مرض روانی است. از کجا ما بدانیم که مبتلای به حرص و حس تکاثر و افزون‌خواهی هستیم یا خیر. دو نشانه دارد که اگر یکی از این‌ها بود این شخص اهل حرص و طمع و آز و مبتلای به این گناه و رذیلت اخلاقی است.

یک: برای جمع کردن مال قید و بند ندارد. لاابالی است. توجه ندارد.از کجا دارد این اموال می‌آید. دزدی، اختلاس، ربا، رشوه، کم‌کاری، کلاه‌برداری و غش در معامله برای وی اصلاً ارزشی ندارد و توجهی نمی‌کند؛ او مال می‌خواهد از هر راهی که به دست بیاید. اگر کسی چنین بود مشمول این آیاتی است که بیان شد.

شاخص دوم: فرض بگیریم که مال را به‌درستی جمع کرد اما وقت خرج که می‌آید خمس، زکات نمی‌دهد، حقوق دیگران را ادا نمی‌کند و به نیاز نیازمندان توجهی نمی‌کند.

بنابراین تکاثر و حرص و طمع چهارمین عامل گناهان مربوط به حق‌الناس و اموال دیگران می‌شود.

خدایا به همه ما توفیق تهذیب نفس و دوری از مفاسد و رذایل اخلاقی عنایت و کرامت بفرما و جامعه ما را از همه این آلودگی‌های اخلاقی و اقتصادی پاک نما و نظام و مسئولان ما را از همه این‌ها مصون بدار و آنان را در مبارزه با مفاسد اقتصادی و اخلاقی موفق بدار.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ {- سوره کوثر}

 

خطبه دوم

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَا یبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا یحْصِی نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا یؤَدِّی حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ {- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه اول، ص 39.} ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. اللهم عجّل فرجه و سهل مخرجه و اوسع منهجه و اسلک بنا محجته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ» {. سوره حشر، آیه 18.} عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏ {- سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه 204، ص 321} وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی {ـ سوره مائده، آیه 35.}

همه شما برادران و خواهران و نمازگزار گرامی و خودم را به تقوای الهی و پرهیزگاری و عمل به‌فرمان‌های خداوند و کنترل و مراقبت از نفس دعوت می‌کنم. این آیه شریفه که بارها به‌عنوان یک آیه دعوت‌کننده به تقوا خوانده می‌شود در میانه دو امر به تقوا به یک نکته راهبردی و کلیدی در اصلاح و تزکیه و تهذیب نفس اشاره می‌کند و آن جمله کلیدی «وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ» است همه انسان‌ها بی‌هیچ تفاوتی وظیفه دارند که آنچه را برای آینده می‌فرستند مورد دقت و نظر دقیق قرار دهند. همه آن اعمال اختیاری  و رفتارهایی که ما در این عالم انجام می‌دهیم همه پیشاپیش دارد آماده می‌شود برای رفتن به عالم ملکوت و عالم غیب و در قیامت تجلی خواهد کرد. آنچه ما انجام می‌دهیم به شکل دقیق و جامع و عمیق و با همه تفاصیل و جزئیات ماندگار خواهد شد. به جهان دیگر فرستاده خواهد شد. عمل‌های اختیاری بشر عمل‌هایی که صادر شود و معدوم شود نیست. عمل ما می‌ماند و ماندگار خواهد بود. تمام رفتارهای ما آنگاه که از مجرای علم و اراده و اختیار ما عبور کند می‌شود اعمال ماندگار و باقی و مضبوط در کارنامه اعمال ما و به شکل مجسّد و مجسّم ظهور وبروز خواهد کرد.

اگر این عمل‌ها و این رفتارها و کردارها تمام نمی‌شود بلکه جمع ذات ما می‌شود و در صحیفه ما ثبت و ضبط می‌شود باید دقت کرد این کار ماندگار است. این رفتار باقی است، این عمل جزء شخصیت ما می‌شود و این عمل حقیقت مجسم در عالم غیب است. بنابراین شایسته است که دقت کنیم چه چیزی را به خودمان می‌چسبانیم و چه چیزی را پیشاپیش به عالم غیب و ملکوت و قیامت می‌فرستیم. «وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ» هیچ قیدی هم ندارد هر انسانی دقت کند باید بنشیند و محاسبه کند. دقت کند که این عمل قرار است که بماند و چه چیزی ماندگار می‌شود. «فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهَ* وَ مَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهَ» {- سوره زلزله، آیات 7 و 8} مثقال ذره‌ای هم می‌ماند. این امر ماندگار را ببینید چیست؟

خدایا به ما توفیق رعایت تقوا و مراقبت نسبت به اموال و محاسبه نفس در همه احوال عنایت و کرامت بفرما.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

1. تبریک موالید ماه ربیع‌الاول

ماه ربیع‌الاول و ماه موالید بزرگ پیامبر و امام صادق (علیهما صلوات الله) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و آرزوی قبولی همه عبادات و اعمال و سوگواری‌ها در دو ماه محرم و صفر را داریم. مردم عزیز ما در این دو ماه نهایت عشق و ارادت خود را به ارزش‌های الهی و خاندان پاک پیامبر ابراز کردند. این عشق و ارادت و این روح سوگواری و حماسی در پرتو عاشورای حسینی در کشور ما و در سراسر عالم به بهترین شکل تجلی کرد و اینجای شکر و سپاس به پیشگاه خدا دارد و از مردم عزیزمان هم باید تشکر کنیم. آخرین حلقه‌های آن، عزاداری‌های پیامبر خدا (ص) و ائمه هدی (ع) در پایان ماه صفر بود و اوج آن در یک حماسه پرشکوه در اربعین سالار شهیدان رقم خورد. آفرین به ملت ایران و آفرین به همه محبان و عاشقان اسلام و خاندان پیامبر (ع) که چنین حماسه بالای پانزده میلیونی را رقم زدند. خوشبختانه استان یزد هم در رتبه‌های بالا در حضور در اربعین بود؛ جزء استان‌های ششم و هفتم بود و در استان هم به نسبت جمعیت، حضور شهر میبد در اربعین جایگاه و رتبه نخست را داشتند که باید از همه مردم عزیزمان به خاطر این شور و شوقشان تشکر کنیم.

 البته باید تأکید کنیم که باید پیام عاشورا و ارزش‌های متعالی عاشورا در همه زندگی و همه ایام و مواقع ساری و جاری باشد. ماه ربیع را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و طلب علو درجات داریم برای همه شهدا و درگذشتگان و درگذشتگان از این جمع و عزیزانی که در سفر اربعین به لقاءالله شتافتند، سه عزیزی که از این شهر در بازگشت از سفر اربعین به لقاءالله شتافتند و همه بزرگان و عزیزان و روحانیونی که از دنیا رفتند، مرحوم حاج آقای محمدی رکن‌آبادی و برای شادی همه این درگذشتگان و شهدا و امام شهدا تقدیم می‌کنیم به ساحت پیامبر خدا صلواتی بر محمد و آل محمد.

2. تسلیت شهادت امام حسن عسکری (ع) و تبریک آغاز امامت حضرت ولیعصر (ع)

پیشاپیش شهادت امام حسن عسکری (ع) را تسلیت عرض می‌کنم و سالروز آغاز امامت حجت خدا حضرت ولیعصر ارواحنا فداه را هم تبریک عرض می‌کنم.

3. گرامیداشت هفته وحدت

 هفته وحدت را گرامی می‌داریم. هفته وحدت باید هفته‌ای باشد که پیوندهای برادری و اخوت را میان شیعه و سنی و همه مذاهب اسلامی تقویت کند و این جزء وظایف دینی ما و ارزش‌های متعالی انقلاب است که باید موردتوجه قرار گیرد.

4. نکوداشت سالروز فرهنگ عمومی

همین‌طور سالروز فرهنگ عمومی است که آن را گرامی می‌داریم. طبعاً شورای فرهنگ عمومی در شهر، استان و کشور از شوراهای مهمی است که باید در تعالی فرهنگ جامعه اثرگذار باشد. سبک زندگی جامعه اسلامی باید بر اساس ارزش‌های انسانی الهی استوار شود. جامعه اسلامی باید از یک فرهنگ عمومی معنوی، مترقی و الهی برخوردار باشد.

فرهنگ عمومی یعنی نظم، انضباط، کار درست، اداره سالم، اداره مبرای از رشوه و گناه و آلودگی. فرهنگ عمومی یعنی جامعه‌ای که همگان حقوق همدیگر را رعایت کنند، جامعه‌ای که اقتصاد، سیاست، فرهنگ، زندگی و معیشت آن بر اساس اسلام مبتنی باشد. این فرهنگ عمومی مسئله بسیار مهمی است که باید همه در خانه و مراکز آموزشی و علمی به آن توجه کنیم.

5. وقف

موضوع پنجم مقوله وقف است که هفته وقف را گرامی می‌داریم و باید برای همه واقفان که درگذشته‌اند طلب علو درجات کنیم و برای واقفان در قید حیات هم آرزوی عزت و توفیق و سلامت داشته باشیم. همه شما می‌دانید که باید بسیاری از مسائل اجتماعی را با وقف و منابع ماندگار تأمین کنیم. من به‌عنوان نمونه چند موضوع را اینجا تأکید می‌کنم:

5-1. اهمیت وقف برای مساجد

مسجد باید با وقف و کمک مردم اداره شود. ما به فضل الهی در شاخص‌های مسجد در شهرمان شاخص‌های بالایی داریم. بیش از دویست مسجد با صد و اندی نماز جماعت یک افتخار در کارنامه شما است. مساجد  باید منظم، پررونق، جای جوان و نوجوان و دارای منابعی باشد که خودش را بتواند درست اداره کند. لذا داشتن وقف برای مساجد یک امر ضروری است. این سنت بسیار ارزشمندی بوده است که باید بماند و وقف مساجد، حسینیه‌ها، وقف عتبات و مراکز دینی و ... امر مهمی است که باید توجه شود، استمرار پیدا کند و امور وقف هم در این زمینه رعایت شود.

5-2. لزوم وقف در حوزه رفع فقر

وقف در حوزه رفع فقر و درمان و ازدواج نیازمندان است. ما باید وقف‌ها و مؤسسات خیریه‌ای داشته باشیم که عدالت اقتصادی و عدالت در درمان و معالجه و ازدواج نیازمندان را تأمین کند.

5-3. وقف در حوزه علم و آموزش

محور سوم وقف در حوزه علم و آموزش است چه برای آموزش و پرورش و چه دانشگاه‌ها و چه حوزه‌های علمیه. حوزه‌های علمیه تا سه چهار قرن قبل فقط با وقف اداره می‌شدند. اما متأسفانه امروز وقف‌هایشان از بین رفته است و باید روحانیت و حوزه‌های علمی اتکایش به وقف و مردم باشد. ما اصل کار و منبع اصلی‌مان شما مردم هستید و چیزی جز شما نداریم و باید بر دوش مردم اتکا کنیم.

همین جا باید از همه کسانی که اهل وقف و فعالیت‌های خیریه هستند تشکر کرد.

6. مبارزه با استکبار محور سیزده آبان و بسیج دانش‌آموزی

موضوع دیگری که باید در اینجا صحبت کرد روز سیزده آبان، روز مبارزه با استکبار و روز دانش‌آموز و روز تسخیر لانه جاسوسی است. در کنار این مناسبت، هفته بسیج دانش‌آموزی که هم‌زمان با شهادت شهید فهمیده است و شرایطی هم که امروز با آن درگیر هستیم را داریم. همه این مناسبت‌ها را گرامی می‌داریم. حضور ارزشمند دانش‌آموزان عزیزمان به‌صورت منسجم، دختران عزیزمان و پسران بزرگوارمان و بسیجیان و دانش‌آموزان بسیجی را گرامی می‌داریم. نکاتی را در این خصوص باید عرض کنم:

6-1. محکومیت تطهیر چهره منحوس امریکا و استکبار غربی

سیزده آبان و بسیج دانش‌آموزی و مناسبت‌هایی که اشاره کردم محوری دارد که محور مبارزه با استکبار است. برادران و خواهران و عزیزان نکته‌ای را باید توجه کرد و آن این است که دست‌هایی امروز در کار است تا چهره منحوس امریکا و استکبار غربی را تطهیر کند. این یک امر بسیار خطرناکی است که در فضای حقیقی و مجازی به‌صورت سازمان‌یافته و هدفمند به شکل‌های گوناگون دنبال می‌شود. ما مواجه با یک قدرت استکباری هستیم که یک‌صد سال است و قبل از آن قدرت‌های غربی مستکبر در طی دو قرن تمام عالم و بخش‌های بزرگی از جهان را تحت اشغال و تسخیر و تجاوز قرار دادند و منابع و معادن کشورهای اسلامی و غیر اسلامی را به غارت بردند.  چه جنایت‌هایی که از دست این‌ها صادر نشده است؟!

ما دچار چنین قدرت شیطانی هستیم که پرونده آن پر از جنگ، اشغال، تجاوز، خیانت، غارتگری، استعمار و استثمار ملت‌های مظلوم جهان است. این پرونده، پرونده خیلی آشکار و روشنی است. نسبت به کشور عزیز ما هم دهه‌ها و سال‌های متمادی و بیش از یک قرن است که همین تجاوزگری و ظلم و ستم را دنبال می‌کنند. حالا ما در برابر چنین دشمنی، شاهد عملیاتی هستیم که مغز جوان ما را از شناخت این دشمن و آشنایی با خطر بزرگ باز دارد. شما پرونده آمریکایی‌ها را که ملاحظه کنید و قبلش انگلیسی‌ها و دیگر قدرت‌های استکباری که چه خون‌هایی که از پنجه آن‌ها می‌چکد. من همین هفته در اندونزی بودم. تاریخ اندونزی را می‌خواندم آثارش را هم در آنجا می‌بینید. چندین دهه کشور هلند، انگلیس، فرانسه و همین کشورهای غربی آمدند و یک کشور بزرگ و پرجمعیت اسلامی را چه بر سرش آوردند؟! آن‌ها را به شکل برده و اسیر خود درآورده‌اند. با دیگر کشورها در افریقا، آسیا و مناطق مختلف عالم چنین برخوردی کردند. پرونده آنان یک پرونده بسیار سنگین و پر از ننگ و افتضاح است. امروز هم آمریکایی‌ها دنبال این هستند. وقتی کشوری را نپسندند، کشوری که مسیر استقلال را طی می‌کنند را نخواهند تحریمش می‌کنند و بعد همه باید به خط شوند تا حرف امریکا را گوش کنند چرا؟ چون کشوری می‌خواهد مستقل باشد.

6-2. تئوری آمریکا استکبار غرب

تئوری امریکا و استکبار غرب این است که همه باید به آن‌ها وابسته باشند. اگر رفاه ظاهری هم می‌خواهند باید از مجرای وابستگی و اسارت نسبت به امریکا عبور کند. می‌گویند همه عالم باید فرهنگ ما را داشته باشد. همه اقتصادها باید به اقتصاد ما وصل باشد، همه جهان باید گوش‌به‌فرمان ما باشند، قدرت‌های دیگر هم باید وصل به کاخ سفید و CIA شوند. این تئوری امریکا است. اگر هم عالم و کشوری اقتصاد و رفاه می‌خواهد باید مونتاژ و وابسته باشد، نفت را به آن‌ها بدهد و در مقابل کالایی به او دهند که زندگی مرفهی داشته باشد. زندگی مرفه هم در خیلی از جاها به وجود نمی‌آید. شما دیدید که در افغانستان و عراق و ... آمدند و ادعای آزادی بخشی هم داشتند که حاصلش این همه خونریزی و خسارت است. لذا آن‌ها منابع، نقت و ذخایر عالم را می‌خواهند، وابستگی و اسارت را می‌خواهند، استقلال و مجد را برای جهان نمی‌خواهند و رفاه و زندگی با آسایش را هم نمی‌خواهند مگر جایی که کاملاً به آن‌ها وابسته باشد و با اسارت آن‌ها انجام پذیرد.  این تئوری آمریکایی‌هاست. امروز ما شاهد این هستیم که آشکار و نهان و به شیوه‌ها و شکل‌های گوناگون کسانی درصدد هستند که آمریکایی‌ها را تطهیر کنند و این چهره را در ذهن جوان و نوجوان و آینده‌سازان ایران و جهان اسلام زیبا و خوب نشان دهند و تمام آن پرونده کثیف و ننگین را محو کنند. این خطر بزرگی است. این استقلال ما را از بین می‌برد. عزت ما را از بین می‌برد. این جریان تطهیر و پاک نمایی و زدودن آن خاطرات ننگ ا ز خاطره ایران و جهان اسلام نقشه‌ای است که آمریکایی‌ها به شیوه‌های مختلف تبلیغی آن را در فضای مجازی و حقیقی پیگیری می‌کنند. البته در جهان اسلام و کشورها وابستگانی هستند که همان راه‌ها را طی می‌کنند از حکومت‌های وابسته و مزدور و جریاناتی که وابسته و غرب‌گرا هستند تا آدم‌هایی که واگرایی دارند، آدم‌هایی که ضعیف هستند و گاهی هم آدم‌های مرعوب.

متأسفانه در کشورهای مختلف و خود کشورمان جریانات و گروه‌ها و آدم‌هایی که در موقعیت‌های مختلف دلشان با غرب است، حالت واگرایی و انفعال دارند، در برابر هیمنه غرب مرعوب می‌شوند یا ذهنشان اصلاً آن بدی‌ها را نمی‌بیند یا اگر می‌بینند می‌گویند ما قدرتی نداریم آن‌ها می‌توانند با یک بمب همه چیز ما را از کار بیندازند.

 اگر می‌خواستیم گوش به این وابستگان، مرعوبان، ترسوها و افراد دلداده غرب دهیم امروز این اقتدار را در منطقه نداشتیم، اصلاً جنگ را نمی‌توانستیم اداره کنیم و بایستی یک کشور مرعوب و اسیر باشیم.

این همان چیزی است که رژیم پهلوی بود. برخی دارند آن‌ها نیز تطهیر می‌کنند. چقدر زشت است که با وجود آن همه فساد  و شکنجه و وابستگی و اسارت، کسانی بیایند بخش‌هایی از آن را قشنگ نشان دهند. این خیانت بزرگی برای امروز و آینده ایران است. ما اگر اسلام را هم کنار بگذاریم، ایران مقتدر با آن سوابق تمدنی اگر بخواهد صیانت شود و به جایگاه خودش برگردد باید استقلال و عزت داشته باشیم و در برابر این دشمنان بایستیم. این مسیری است که باید طی کنیم.

6-3. لزوم هوشیاری و بصیرت در تحولات اخیر عراق و لبنان

آنچه شما در عراق و لبنان می‌بینید همین است. البته در عراق ، لبنان و کشورهایی از این قبیل اشکال‌هایی می‌بینیم، فسادهایی است، دولت‌ها ضعیف هستند و خوب اقدام نمی‌کنند و باید در اصلاح آن اقدام کنند. این مطلب درست و صحیح است و کسی آن‌ها را نفی نمی‌کند، اما روشن است که امروز دست‌هایی می‌خواهند از مطالبات درست مردم در عراق و لبنان و دیگر کشورها سوءاستفاده کنند و آن را به مسیر ناامنی و فروپاشی دولت‌ها و از بین رفتن مصالح ملت‌ها بکشانند که خطر بزرگی است که وجود دارد. ملت عراق و لبنان باید بیدار باشند. آن‌ها می‌بینند یک جبهه قوی مقاومت و جبهه پرصلابت مقاومت شکل گرفته است برای شکستن آن از هر راهی که بگویید وارد خواهند شد که یکی از آن‌ها این است که بر این موج‌ها سوار شوند و دولت‌ها را ضعیف کنند که نتیجه آن وابستگی به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است. این‌ها می‌خواهند بگویند دولت عراق و لبنان و دیگران در جهان اسلام! شما اگر می‌خواهید ناامنی نداشته باشید باید گوش‌به‌فرمان ما باشید. این بیداری ملت‌ها و جریانات می‌خواهد و البته تلاش برای اینکه ما در عالم اسلام دولت‌های سالم و مقتدر حضور داشته باشند. مردم نباید فریب آن‌ها را بخوردند.

 نسل جوان و ایران بحمد الله نسل هوشیار و با بصیرتی است و باید بداند که جریان تطهیر و پاک نمایی جبهه استکبار و زدودن آن خاطران تلخ برای نقشه‌ای شوم‌تر امروز در حال فعالیت است و گاهی هم به خاطر رعب و وحشت برخی کسانی که در درون این کشورها و ایران هستند. این‌ها درصدد این هستند که بیایند قراردادها و پیمان‌هایشان را تحمیل کنند، زور بگویند و تجاوز کنند. همه این‌ها برای باز شدن راه برای بهره‌گیری بیشتر از منافع ملت‌ها است. این‌ها همه آگاهی و هوشیاری می‌خواهد که ان‌شاءالله در جامعه ما وجود دارد و امت اسلام به اوج این هوشیاری و بصیرت و آگاهی خواهد رسید و انشاء الله و به فضل الهی عالم اسلام از اسارت چند قرن اخیر آزاد خواهد شد و تمدن اسلامی پایه‌ریزی خواهد شد و آمال شیطانی آن‌ها در گور دفن خواهد شد. (تکبیر)

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ...  یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله، خدایا دل‌های ما را به انوار خودت روشن بفرما، آسیب‌ها و مشکلات را به برکت اولیای الهی از ما دور بساز، به ما توفیق خدمت به خلق خدا و جامعه و انقلاب و جامعه عنایت بفرما، دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار، مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهان ‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما،ملت ما را برای همه مراسم اخلاقی و دینی و معنوی موفق و مؤید بدار. سلام ما را به محضر امیرالمؤمنین، امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ {- سوره اخلاص}

 

© طراحی :

Template Design:Dima Group