04 مهر 1400 ساعت 18:43

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت الله اعرافی:
آیت‌الله اعرافی در دیدار مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان بر ترویج و توسعه فرهنگ وقف تأکید کرد.

به گزارش میبد آدینه ، مدیر حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: حوزه و دانشگاه باید به مباحث فقهی و دینی، علمی و اجتماعی وقف توجه کنند و با هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویان به سمت مبحث مهم وقف، عرصه‌های جدیدی را در این حوزه باز کنند.

امام‌جمعه میبد داشتن طرح و برنامه برای استحصال بیشتر وقف را مهم خواند و گفت: تمرکز مردم روی مسئله وقف و احیاء فرهنگ وقف می‌تواند منابع مالی و اقتصادی وقف را چند برابر کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه باید دانشگاه‌ها، آموزش‌وپرورش و حوزه‌های علمیه از طریق موقوفات تأمین شود افزود: وقف در اداره سه ضلع فرهنگی کشور یعنی آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و حوزه خیلی مهم است و تبلیغات دینی هم باید بر پایه وقف اداره شود.

وی با تأکید بر اینکه برای احیاء فرهنگ وقف باید نهضتی شروع شود افزود: با طرح و برنامه، همه‌جا صاحب وقف باید خودگردان شود و مسجد تراز که مشخصه دارد؛ اوقاف باید آن را در تراز قرار دهد.

حجت‌الاسلام محمد نوروزپور مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هم در حاشیه این نشست با اشاره به برنامه‌های جدید این سازمان در توسعه اقتصادی و بهره‌وری بیشتر موقوفات گفت: ازجمله این برنامه‌ها تولید ایمپلنت‌های دندان در استفاده از خدمات دندانپزشکی و خدمات فک و جمجمه است.

حجت‌الاسلام نوروزپور توسعه کشاورزی و دامداری، گیاهان دارویی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر برنامه‌های جدید این سازمان خواند و گفت: سازمان اوقاف تولید موتورسیکلت‌های برقی که به علت کمبود منابع تعطیل‌شده بود را در جهت اشتغال جوانان و رونق تولید حمایت کرد.

وی یکی از مأموریت‌های اوقاف را، بقاع متبرکه و اماکن مذهبی عنوان کرد و افزود: خدمات اجتماعی و فرهنگی قرآنی و توسعه این خدمات در دستور کار سازمان اوقاف است.

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: شناسایی آسیب‌های اجتماعی در محور بقعه در دستور کار قرار داده‌شده است و هیئت‌امنای بقاع باید نسبت به کاهش این آسیب‌های اجتماعی مثل فقر و طلاق و اعتیاد خانواده‌های بی‌سرپرست برنامه‌ریزی کنند و ایفای نقش کنند.

وی افزود: در بحث خدمات فرهنگی مبنی بر اینکه بقاع متبرکه باید تبدیل به قطب فرهنگی شود؛ اوقاف در طول سال، کارهای ویژه و مختلفی را دارد و در قالب طرح‌های آرامش بهاری، نشاط معنوی، بصیرت عاشورایی، سوگواره یاس نبوی و طرح حفظ قرآن کریم از نوروز در طول سال این طرح‌ها در بقاع متبرکه اجرا می‌شود.

© طراحی :

Template Design:Dima Group