04 مهر 1400 ساعت 20:41

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

از مهم‌ترین عوامل انحطاط و سقوط بشر حلقه دوستان ناباب و معاشران ناخالص است خصوصاً در نوجوانی و جوانی و در طول عمر چنان است که اگر ما در حلقه معاشران ناباب قرار گرفتیم و اگر دوستان بی‌تقوا گرد ما را گرفتند حتماً در مسیر خطا، انحراف و گناه قرار خواهیم گرفت.

خطبه اول

بسم‌الله الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور أنفسنا و سیئات أعمالنا و نصلّی و نسلّم علی سیدنا و نبینا و طبیب قلوبنا و شفیع ذوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین و لا سیّما بقیة الله فی الارضین.

توصیه به تقوا

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» [ - سوره توبه، آیه ۱۱۹] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏ [ - سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه ۲۰۴، ص ۳۲۱.] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی [ ـ سوره بقره، آیه ۱۹۷.]

همه شما نمازگزاران گرامی و برادران و خواهران ارجمند و خودم را به تقوای الهی، پرهیزکاری و دوری از هوی و هوس‌های نفسانی و رعایت اوامر و فرمان‌های خداوند در همه احوال و شئون و قلمروهای زندگی سفارش و دعوت می‌کنم. آیات قرآن و تعالیم ائمه و پیامبر خدا ما را به تقوای در زندگی و پرهیز از خواسته‌های شیطانی فراخوانده‌اند  و هر جمعه ندای تقوا و خداترسی طنین‌انداز می‌شود تا همه ما یک بار دیگر به فرمان خدا بازگردیم و به تأمل در آیات الهی و خودسازی بپردازیم.

نیاز به همراه متقی در مسیر تقوا

 در این آیه شریفه‌ای که ما را به تقوا فراخوانده است بعد از آن می‌فرماید: «وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» تقوا در زندگی پیشه سازید و با انسان‌های صادق، درست فکر و درست‌کردار همراه باشید. پیام آیه این است که تقوا و حفظ روحیه تقوا بدون همراهی و همکاری با مؤمنان، صادقان، راست‌گویان و درستکاران میسر نخواهد شد. اگر ما بخواهیم مسیر درستی را طی کنیم باید مراودات و دوستی‌های ما هم با انسان‌های پرهیزکار باشد.

از مهم‌ترین عوامل انحطاط و سقوط بشر حلقه دوستان ناباب و معاشران ناخالص است خصوصاً در نوجوانی و جوانی و در طول عمر چنان است که اگر ما در حلقه معاشران ناباب قرار گرفتیم و اگر دوستان بی‌تقوا گرد ما را گرفتند حتماً در مسیر خطا، انحراف و گناه قرار خواهیم گرفت. انتخاب درست دوست، همراه و همکار یکی از مهم‌ترین دستورات برای سعادت بشر است. اگر کسی در حلقه افراد منحرف و در مجموعه افراد ناباب قرار گرفت و انسان‌های خطاکار، گناهکار و آلوده دوستان او شدند در این صورت علی‌القاعده انسان در آن مسیر قرار می‌گیرد.

البته گاهی انسان‌ها دارای اراده قوی هستند و دوستان ناباب آن‌ها را تباه نمی‌کند اما علی‌القاعده انسان‌ها در چنگ دوستی‌ها و روابط شیطانی قرار می‌گیرند. برادران و خواهران ما هم برای خودمان و هم برای خانواده و فرزندانمان و هم برای نسل جوانمان باید این اصل را بسیار مهم بشماریم.

اگر شخصی به سمت رفقای ناباب گرایش و تمایل پیدا کرد بداند که آغاز انحراف و سقوط وی است این قانون روان‌شناختی و اجتماعی است. تأثیر محیط پیرامون انسان بر او یک تأثیر با ضریب و درصد بسیار بالایی است. این دوستی‌ها است که ما را سعادتمند یا شقاوت‌پیشه می‌کند. علت اینکه می‌گوییم محیط خانه تأثیر  دارد چون اولین دوستی‌های شخص در فضای خانه شکل می‌گیرد و در محیط خانه اولین روابط دوستانه برقرار می‌شود. به همین خاطر می‌گوید همسر خوب انتخاب کن. وقتی وضع شما فاسد بود فرزندانت هم علی‌القاعده در مسیر ناصواب می‌روند. البته این هم استثنا دارد و از خانواده بی‌تقوا انسان‌های بزرگی بروز پیدا می‌کنند ولی این استثنا است و قاعده این است که دوستی‌ها و روابط دوستانه و نزدیک انسانی با سرعت، فکر، عقیده و اخلاق را در جان و روح انسان منعکس و منتقل می‌کند.

گاهی هست که آدم‌های سالم با عزم، اراده، تصمیم و برنامه به میان انسان‌های ناسالم می‌روند تا با دوستی آن‌ها را اصلاح کنند. البته این هنر بزرگی است که اگر انسان با طرح، نقشه، تقوا و خویشتن‌داری وارد یک محیط فاسد شد تا آن را تغییر دهد یک کار بسیار ارزشمندی و هنر بسیار خوبی است. آدم‌های شایسته بسیار خوب می‌توانند با حفظ مقررات شرعی در دل یک محیط ناصحیح بروند و با فکر و اراده خودشان آن محیط را تغییر دهند این کار درستی است، اما بدانیم که علی‌القاعده اگر ما با اراده و تصمیم به سمت دوستی نرفتیم تا با دوستی خودمان آدم‌های منحرف را به سلامت بکشانیم و در حلقه دوستان ناباب قرار گرفتیم موج دوستی آدم‌های فاسد ما را هم به فساد می‌کشاند.

اولین حلقه‌هایی که انسان از آنچه در خوبی و چه در بدی الهام می‌گیرد و متأثر می‌شود خانواده، دوستان نزدیک، استاد و امثال این‌ها است. استاد و مربی، خانواده و دوستان نزدیک انسان مهم‌ترین نقش را در تربیت وی و ساختمان شخصیتش دارند. ساختار و ساختمان شخصیت ما، مهم‌ترین تأثیر را از خانه، استاد، مربی، دوستان و رفقا می‌گیرد. گاهی تأثیر جلسه‌های دوستی و رفاقتی از آن‌ها هم بالاتر است. همان‌طور که مستحضرید تأثیر حلقه‌های دوستی و رفاقت در دوره نوجوانی و جوانی گاهی از تأثیر خانه، خانواده، درس و استاد هم بیشتر می‌شود. همین‌که وارد یک حلقه مبتلای به اعتیاد شد علی‌القاعده این موج فساد اعتیاد این شخص که در آن منظومه قرار گرفت را در کام خود می‌بلعد. همچنین اگر وارد یک حلقه مبتلای به فساد اخلاقی شد او را در درون خودش می‌بلعد. «وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» پیام بزرگ این آیه است که ده‌ها حدیث و روایت در ذیل و مرتبط با این آیه وارد شده است که به هوش و مواظب باشید که با چه کسانی می‌نشینید و سخن می‌گویید و طرح دوستی می‌ریزید.

مصاحبت، رفاقت، صداقت و قرابت انسان‌ها با دیگران یک کانال بسیار مؤثر در انتقال روحیات و اخلاقیات است. گاهی با یک نشست‌وبرخاست با یک استاد یا یک رفیق خوب، زندگی فردی سامان پیدا می‌کند، در مسیر درست قرار می‌گیرد و گاهی با یک نشست‌وبرخاست، تمام حیثیت معنوی و اخلاقی فردی تباه می‌شود. آدم‌ها در ذات خودشان پاک هستند اما وقتی در معاشرت‌های شیطانی و در حلقه معاشران ناباب قرار می‌گیرند همه سرمایه‌های سعادت و زندگی خودشان را از دست می‌دهند.

 اینکه در خطابه هر جمعه سخن از تقوا به میان می‌آید ابواب تقوا و راه‌های به دست آوردن آن هم در آیات و روایات می‌بینیم. یک راه بسیار مهم تقوا کنترل و مواظبت دوستی‌ها و رفاقت‌ها است. اگر کسی فرزند نوح هم باشد و با اراده در برابر رفیقان و معاشران ناباب قرار نگیرد با رفاقت با ناباب‌ها، دودمان رسالت بر باد می‌دهد بالاتر از این می‌تواند باشد؟ معنای این نکته آن است که تنها عوامل ژنتیکی و عوامل چنینی نمی‌تواند ما را سعادتمند کند. گاهی موج رفاقت و دوستی‌های باطل و فسادآلود می‌آید و زندگی ما را تباه می‌کند. فرزندانمان، نوجوانان و شاگردانمان باید از دوستی با افراد ناباب و از افتادن در چنبره دوستان فاسد و منحرفی که اخلاق و اعتقاد آدم‌ها را از بین می‌برند صیانت شوند. این دوستی‌ها یک بار در فضای محیط محله، خانه، اطراف و مدرسه و ... است و یک نوع دوستی هم است که در فضای مجازی و در اشکال غیر آشکار و مستقیم شکل می‌گیرد. امروزه چه دوستی‌های در فضای حقیقی یا به‌اصطلاح مجازی آثار بسیار مخربی داشته و دارد. آدم‌ها گاهی در فضای ظاهری در دام دوستان ناباب قرار می‌گیرند و به اعتیاد و فساد مبتلا می‌شوند و گاهی هم در ظاهر و شکل همه‌چیز روبه‌راه است اما کسی در یک فضای آشکار و نهان و فضای مجازی در دام دوستان ناباب و افکار فاسد قرار گرفته است و آن‌ها آدم را فاسد و منحرف می‌کنند. از وظایف مربیان، استاد و خانواده و مربی این است که این دوستی فرزند و نوجوان و جوان خود را مدیریت کند و برای آن نسخه بپیچد و نسبت به آن مواظبت و مراقبت داشته باشد. معنای رها کردن دوستی‌های نزدیکان انسان این است که آن‌ها را به کام فساد و مرگ فرستاده‌ایم. «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ».

توجه به نشاط و درستی توأمان در تعالیم اسلام

صف و رفاقت و دوستی خود را از آدم‌های فاسد، منحرف، تباه‌کار و آلوده به گناه جدا کنید و در عوض همراه با نیکان و خوبان شوید. اسلام به نشاط، دوستی، فضای بانشاط در روابط دوستی و انسانی توجه دارد و بسیاری از امور را مشروع می‌داند، اما وقتی انسان می‌رود تا در دایره‌ای قرار گیرد که آلوده است و میکروب‌ها و ویروس‌های آلوده اخلاق و افکار او را تباه می‌کنند در آنجا اسلام زنگ خطر را به صدا می‌آورد و می‌گوید که به هوش باش. گاهی یک مبلغ و مربی و یک جوان بسیار مسلط بر خویش است و وارد یک حلقه افراد ناصواب و ناصحیح می‌شود تا آن‌ها را تغییر دهد این بهترین کار است. اما این کار سخت و دشوار است. گاهی آدم خود را فریب می‌دهد و می‌افتد در دامی که پایان و نتیجه‌اش می‌شود تبدیل‌شدن یک جوان مستعد همه‌چیزتمام به یک معتاد همه‌چیز تباه. انسانی که می‌توانست آن سرمایه‌های خدایی را برای سعادت خود و جامعه هزینه کند شد یک انگل اجتماعی و یک انسان آلوده و یک دزد.

ما در خطبه‌های قبل در مورد سرقت و دزدی و تعدی به اموال مردم بحث می‌کردیم آن کسانی که دزد حرفه‌ای و مبتلا به فساد به شکل حرفه‌ای، معتاد متجاوز به حقوق و نوامیس مردم می‌شوند آدم‌های بالفطره ناپاکی نبودند این‌ها آدم‌های درستی بودند اما خودشان غافل، محیطشان غافل و در دام غالباً دوستی‌های تباه‌کننده افتادند. این دوستی‌هایی که گاهی می‌رود در فضای مجازی و سررشته که به دوست ناباب می‌دهد سرانجامش یک انسان تباه و مبتلا است.

باید به خدا پناه برد آن‌وقت عمری تمام می‌شود لحظه مرگ فرا می‌رسد یک گوهر ناب الهی و سرمایه پاک خدایی که می‌توانست تا قله‌ای پای و طهارت بالا رود در مسیر فساد و آلودگی‌ها رفت، خودش را تباه کرد و گاهی جامعه‌ای را هم تباه می‌کند. بنابراین هر فرمان تقوایی که در قرآن آمده است و هر جایی که ما به تقوا فراخوانده شده‌ایم نکته‌ای در علل و عوامل و هشدارهای آن آمده است. این آیه هم هشدار بزرگش آن است که در مسیر راه تقوا ناهمواری و سنگلاخ‌هایی وجود دارد به نام رفاقت‌های ناصحیح و دوستان خراب و فاسد و دعوت‌کننده به تباهی بخصوص در نوجوانی و جوانی (در شکل ظاهر و نهان) این یک دست‌انداز است. بدانیم که در مسیر تقوا و شاهراه خدایی تقوا و طاعت خداوند یک دست‌انداز بسیار خطرناک وجود دارد مخصوصاً برای نوجوان و جوان آن دست‌انداز بسیار خطرناک و ساقط کننده عبارت است از رفاقت و دوستی با کسانی که دست ما را نمی‌گیرند، بلکه ما را به چاه می‌افکنند. این دوستی‌ها را مواظب باشید. گاهی با یک شب‌نشینی تمام سرمایه تقوا به باد فنا می‌رود. با یک جلسه دوستانه همه سرمایه‌ها از بین می‌رود.

 دوستی را اولاً باید خودمان مدیریت کنیم باید ببینیم رفیق، استاد، شاگرد، همراه و همکار ما کیست. این حلقه ما را می‌تواند سعادتمند یا مبتلای به فساد و شقاوت کند. ثانیاً مربیان و برنامه ریزان و طراحان تعلیم و تربیت از خانه و مدرسه باید بدانند که دوستی‌ها نقش مهمی در شخصیت انسان دارند.

خدایا ما را موفق بدار تا این تعالیم بلند و حقایق نورانی که در قرآن و احادیث آمده است را بفهمیم و بشناسیم و در زندگی آن‌ها را به کار بندیم ان‌شاءالله.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ [ - سوره کوثر]

 

 

خطبه دوم

بسم‌الله الرحمن الرحیم الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَا یبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا یحْصِی نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا یؤَدِّی حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ [ - سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه اول، ص ۳۹.] ثمّ الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیبنا أبی القاسم المصطفی محمّد و علی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنّة و علی أئمة المسلمین علی بن الحسین و محمّد بن علی و جعفر بن محمّد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمّد بن علی و علی بن محمّد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و أمناء الرحمن و سلالة النبین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین. اللهم عجّل فرجه و سهل مخرجه و اوسع منهجه و اسلک بنا محجته.

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» [ - سوره توبه، آیه ۱۱۹] عِبَادَ اللَّهِ أوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه و ملازمة أمره و مجانبة نهیه و تَجَهَّزُوا رَحِمَكُمُ اللَّهُ فَقَدْ نُودِيَ فِيكُمْ بِالرَّحِيل‏ [ - سید رضی، نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، خطبه ۲۰۴، ص ۳۲۱] وَ تَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی [ ـ سوره مائده، آیه ۳۵.]

بار دیگر همه شما برادران و خواهران ارجمند و نمازگزاران گرامی و خودم را به پرهیزکاری و پارسایی و توجه به خداوند متعال و تذکر مرگ و قیامت توصیه و سفارش می‌کنم. امیدواریم خداوند دست همه ما را بگیرد و به مسیر تقوا و هدایت خود رهنمون شود. انشاء الله.

مناسبت‌ها

موضوعات و مناسبت‌هایی را فهرست‌وار عرض می‌کنم:

۱. بیانیه گام دوم

اولین عرضی که خواهم داشت چند جمله از بیانیه گام دوم است. در بیانیه گام دوم، رهبر بزرگ انقلاب هم چهل سال گذشته را به تحلیل نشسته‌اند و آن را بازکرده‌اند و نقاط قوت و ضعف این دوره را برشمرده‌اند و هم راه آینده را با اشرافی که ایشان دارند نشان دادند. خطری که امروز حس می‌شود این است که ما به عظمت انقلاب اسلامی یا پی نبریم یا غفلت ورزیم یا در منصب‌های مختلف در برابر آن احساس مسئولیت نکنیم. ما بدانیم آن قله بلندی که ملت بزرگ ایران، شهیدان سرافراز، جانبازان عزیز، آزادگان بزرگ و ملت رشید ما فتح کردند به‌راحتی طی شدنی و فتح شدنی نبود. کار بزرگ و معجزه‌ای عظیم به دست شما ملت بزرگ رقم خورد.

 صیانت از این دستاورد عظیم کار حساس و دشواری است. اگر مسئولی و فردی در برابر این پدیده بزرگ و این اتفاق عظیم تاریخی احساس مسئولیت نکند و احیاناً آگاهانه یا ناآگاهانه به آن لطمه بزند این یک کار ساده‌ای نیست بلکه یک گناه بزرگ و کبیره است. حتی در خواب هم دیده نمی‌شد که ملت ایران در این اوج آزادی، استقلال، شکوه و عظمت باشد. این عظمت را نفروشیم، ساده تلقی نکنیم و با ضعف و اشتباهات خودمان آن را از بین نبریم. این رسالت ملت و مسئولان در برابر این پدیده‌ای که به قیمت آن همه جهاد به دست آمد و در تاریخ اسلام و ایران کم‌نظیر بوده است. ایشان بیانیه گام دوم را با این جمله‌ها شروع می‌کنند. از میان همه ملت‌های زیر ستم کمتر ملتی به انقلاب همت می‌گمارد. بسیاری از ملت‌ها را در عالم می‌بینیم که در چنبره زورگویان عالم‌گیر کرده‌اند و قدرت تحرک ندارند. خود ما قرن‌ها این وضع را داشتیم و این شاهان فاسد و دستگاه‌های فاسد چه بر سر ما آوردند؟!حالا بچه‌های حقیرشان با آن کارنامه سیاه و تاریک لب به سخن گشوده‌اند. ملت‌ها قدرت تحرک نداشتند. از میان همه ملت‌ها کمتر ملتی به انقلاب همت می‌گمارد و در میان ملت‌هایی که به پا خاسته و انقلاب کرده‌اند کمتر دیده شده است که توانسته باشند کار را به نهایت برسانند. جلوی چشم ما ده‌ها نهضت و انقلاب در افریقا و آسیا می‌بینیم که بعد از رخ دادن آن‌ها همه آمدند و آن را خفه کردند و از بین بردند.  [ - «از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند. امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر میرسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم می شود.»]

اما انقلاب پرشکوه ملت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است تنها انقلابی است که یک چله پرافتخار را بدون خیانت به آرمان‌هایش پشت سر نهاده است و در برابر همه وسوسه‌هایی که غیرقابل مقاومت به نظر می‌رسیدند از کرامت خود و اصالت شعارها صیانت کرده است این هنر بزرگ ملت ایران بوده است که در آغاز بیانیه گام دوم به آن اشاره شده است. این یک تحلیل از حرکت بزرگ ملت ایران بوده است. امروز زورگویان عالم و طراحان جنگ و تحریم و فساد و ضایع کردن ملت‌ها آمده‌اند این گوهر را از ما بگیرند. مبادا ما سرباز دشمن و عامل بازگشت به عصر شیطان و اهریمن شویم. چه کسانی سرباز می‌شوند؟ آدم‌هایی که ندانند و نفهمند و به‌موقع اقدام نکنند. مسئولی که قدر ملت را نداند و گره‌گشای مشکلات مردم نباشد. فرقی نمی‌کند در هر جناح و تیره و شکل و قامت و قیافه و لباسی که باشد. این میراث، میراث گران‌بهایی است که امروز به دست ما سپرده شده است. این میراث باید صیانت شود. ما هم در آستانه نه دی و روز و هفته بصیرت هستیم و هم در آستانه ماه بزرگ انقلاب و بهمن و هم در آستانه یک انتخابات بسیار سرنوشت‌ساز و بزرگ قرار داریم. نهایتاً همه مشکلات باید به دست مردم هوشمند و هوشیار گشوده شود. این ملت نشان داده است که می‌تواند با آگاهی، هوشیاری، وحدت، انسجام و فهم درست از معادلات سیاسی پیرامون خودش در شرایطی که این یاوه‌گویان عالم و زورگویان جهان همه ابزارها را برای فشار ملت ایران آورده‌اند. در این شرایط ما باید در عرصه‌ها خود را نشان دهیم.

دولتمردان و مسئولان وظیفه حساس خود را باید بشناسند. این شایسته نیست که یک طرحی اجرا شود درحالی‌که طرح بزرگ و مهمی است شاید پایه‌های درستی هم داشته باشد اما درست اجرا نشود، مردم نفهمند و ندانند بعد آن غائله پیدا شود. این شایسته نیست. ما باید قدر این مردم را بدانیم. ما وامدار هستیم. ما باید خادم مردم باشیم. همه سرمایه ما این ملت است. همه سرمایه ما خون پک شهیدان است. من تشکر می‌کنم دیروز مسئولان، دستگاه‌ها و مردم عزیز مراسمی برای تکریم یک جانباز سی‌وچندساله آقای خسرو خاور گذاشته بودند. این‌ها سرمایه‌های ما بودند و هستند. وقتی‌که خواستم چند جمله صحبت کنم با همه قساوت قلبی که دارم حقیقتاً منقلب شدم و خودم را در برابر این عظمت و بزرگی جانبازان، آزادگان ، خانواده‌های شهدا و این همه ایثار و فداکاری کوچک دیدم اصلاً برایم ممکن نبود جمله‌ای بگویم. ما باید قدر این سرمایه‌ها را بدانیم.

 امتحانات بزرگ در پیش روی ما است. ما نیاز به بصیرت، آگاهی، هوشمندی و تحلیل درست داریم. ۲۲ بهمن، دوم اسفند انتخاباتی که نیاز به حضور پرشکوه دارد، نیاز به هم‌بستگی و وحدت مناسب دارد در عین رقابت‌هایی که وجود دارد نیاز به این دارد که برای خدا پا به میدان بگذاریم و برای خدا پا از میدان برداریم و برای خدا همراه مردم شویم تا گره‌های کار مردم گشوده شود. این مسیری است که باید طی شود. این راه، راه سختی است در این راه نباید هوی و هوس‌های نفسانی، جناحی و گروهی نفوذ پیدا کند. ما رهبر بزرگ و راه نورانی داریم؛ شاخص‌ها و معیارهای آن هم روشن است اگر کسی بازی‌اش نیاید. نسل امروز هم پیشگام است ما هم باید خادم و راهنمای آن‌ها باشیم. این مسیر خدایی روشن است و باید همه ما به وظایفمان عمل کنیم.

۲. لزوم توجه مسئولان استان و شهر به مشکلات مردم

 همین‌جا من وارد یک نکته کوچکی شوم. ما قدردان خدمات مسئولان در سطح استان و شهرستان هستیم شکرالله مساعیهم. اما جایی که مردم، نیازمندان و محرومان خواسته‌ای دارند باید در حد توانمان همراهی کنیم. الآن به قصه کوچکی اشاره کنم. یک اتفاقاتی در بحث‌های حریم و این‌ها رخ داده است که مردم شریف ما در رکن‌آبادی که هر سی‌وچند نفرشان یک شهید دارند، مهرآباد و حجت‌آباد و روستاهای سمت جنوب شهر خواسته‌ها،حرف‌ها و مطالبی دارند. به نظر من هم بسیاری از آن‌ها درست است کما اینکه عزیزان دیگری هم مطالبی دارند. من یک‌بار دیگر همین‌جا مطالبی عرض کردم. بعضی هم ناراحت شدند بعد می‌ریزند سر ما که آقا چنین و چنان است. من عرض می‌کنم ما وام‌دار مردم هستیم ما حرف حق مردم را باید همراهی کنیم. الآن هم به آقای استاندار، دادگستری استان و دستگاه‌های امنیتی استان عرض می‌کنم نگذارید یک بند قانونی و یک تبصره به‌اصطلاح قانونی طوری تفسیر شود که نتیجه‌اش این شود که مردم مظلوم و محروم قربانی شوند نگذارید این‌طور شود؛ این کار درست نیست. (تکبیر)

من اول تشکر کردم، قدردان خدمات هستم، اما وقتی‌که دیده می‌شود مظلوم‌کشی می‌شود، هکتارها هکتار و میلیاردها میلیارد جابجا می‌شود و حق مردم در سطوح عالی ضایع می‌شود که می‌بینیم چه خبر است آن‌وقت اینجا زورشان به یک کشاورز و چند آدم مظلومی می‌رسد که آنجا زمینی گرفته و اقدامی کرده‌اند. این خجالت دارد این را درستش کنید. این بد است حالا بعد از این خطبه‌ها به من مراجعه خواهند کرد که چنین و چنان است و این تبصره و این بند است، می‌آیند که مرا قانع کنند ولی ما همراه مردم هستیم، ما همراه کشاورز با دست پینه‌بسته هستیم، همراه آن کارگر عزیز و خادم ملت هستیم، ما اصلمان این ملت هستند. شما بیایید و بنشینید و اگر بخواهید راه پیدا می‌کنید و مشکلات مردم عزیز رکن‌آباد و مهرآباد را حل کنید آن عزیزان دیگری که در گوشه‌کنار شهر و در فعالیت‌های گوناگون هستند رسیدگی کنید. ما خدمات را قدردان هستیم اما این رسم نشد که یک تبصره را جلویتان بگذارید بعد چند تا آدم کم‌اطلاع با یک شاخص آن‌چنانی را جلو بگذارید و حق صد، یک هزار و دو هزار نفر آدم مظلوم پامال شود و از بین برود، درحالی‌که خدا، شرع و عقل می‌گوید آن حق است. شما بروید راه قانونی‌اش را درست کنید. مجدداً عرض می‌کنم به مقامات می‌گویم که نگذارید داد مردم بلند شود، بنشینید و حل کنید و این سخن، سخن جدی است که انشاء الله توجه شود. (تکبیر)

مردم در گرانی و سختی و دشواری هستند و تحمل می‌کنند و بزرگواری دارند و شرایط تحریم و سختی‌ها را می‌فهمند، اما تحمل بعضی از جهالت‌ها و نادانی‌ها و بی‌توجهی‌ها که گاهی در گوشه و کنار هم غرض‌ورزی‌هایی است را نمی‌توانند تحمل کنند و باید توجه کرد.

۳. گرامیداشت ثبت‌احوال به همراه بیان زنگ خطرهای موجود

یک صدمین سالگرد تأسیس ثبت‌احوال است. باید در اینجا از همه کسانی که در این مورد زحمت می‌کشند تشکر کنم. ثبت‌احوال یک اداره مهم، محوری و مرکزی است و در همه جا هم آثار دارد؛ اما من ضمن تقدیر و تشکر و گرامیداشت مناسبت ثبت‌احوال و تشکر از دوستانمان در این بخش، چند نکته که علامت خطر است و باید به آن اشاره کرد عرض خواهم کرد:

الف) روند نزولی رشد جمعیت در کشور

مع الاسف امسال در این حدود هشت ماه گذشته میانگین رشد جمعیت شده یک و سه دهم درصد که روند نزولی دارد. اگر جمعیت بخواهد جایگزین شود باید رشد جمعیت ۲/۲ باشد درحالی‌که الآن کمتر از این است که یک علامت خطری است که جامعه به سمت یک پیری و کاهش جمعیت و ضعف اقتدار اقتصادی، علمی و امنیتی پیش می‌رود. البته در استان یزد این نرخ دو و نیم است و در میبد دو و نزدیک سه است البته این بیشتر به خاطر مهاجرپذیری است و وضع رشد جمعیت وضع بسیار نامناسبی است و در هشت‌ماهه امسال در مقایسه با هشت‌ماهه پارسال حدود ۱۲ درصد کاهش موالید داریم. این یک آسیب بزرگی است که باید به آن توجه کرد.

ب) کاهش ازدواج  و عدم کنترل مناسب طلاق

مطلب دوم این است که در هشت‌ماهه امسال با هشت‌ماهه سال قبل مقایسه کردند ازدواج‌ها ۹ و نزدیک ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. سن ازدواج مردان بالای ۲۷ سال و دختران نزدیک ۲۲ سال است و این روی بحث جمعیت اثر می‌گذارد؛ ضمن اینکه تأخیر ازدواج به خاطر مشکل اشتغال و شغل و مسائلی که وجود دارد آسیب‌های زیادی به بار می‌آورد. بااینکه کارهای خوبی توسط دوستان در دادگستری و فرمانداری و بهزیستی انجام شد اما همچنان طلاق وضع مطلوب را نداریم و به نحوی نتوانستیم رشد طلاق را خوب کنترل کنیم. این هم مسئله مهمی است که باید توجه شود. اما اینجا من این دو سه نکته را عرض کردم که باید خود مردم متوجه باشند، البته مسئولین دولت و مجلس ما هم مسئولیت سنگینی دارند.

ج) گرایش مناسب مردم به نام‌های نیک

خوشبختانه گرایش مردم به سمت نام‌های خوب و مستحسن نیکو و ستودنی است. شش نام اول در سال ۹۸ در میبد امیرعلی، عباس، امیرحسین، ابوالفضل، محمد و علیرضا بوده است. از دختران نیز فاطمه، زهرا، زینب، ریحانه، رقیه و امثال این‌ها بوده است یعنی شش نام اول نام‌های شایسته و سنجیده بوده است از این جهت باید تشکر کرد. لذا امیدواریم به این آسیب‌هایی که در حوزه جمعیت که بارها رهبری به آن اشاره کرده‌اند و در حوزه بالا رفتن سن ازدواج، کاهش ازدواج و افزایش طلاق وجود دارد ان‌شاءالله همه توجه کنیم.

۴. نکوداشت روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی

روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی را داریم. حتماً باید به ایمنی در برابر زلزله عنایت داشت. بارها گفته شده است که ما وقت پایه‌ریزی کار باید اصول درست را در نظام‌مهندسی توجه کنیم و مسئولان نیز توجه نمایند تا ساختمان‌ها در شرایط سخت و زلزله و سیل مشکل پیدا نکنند و ما مواجه با تلفات سنگین نشویم. امیدواریم که مسئولین زی ربط به آن توجه کنند.

دعا

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله ...  یا ارحم الرحمین، اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة، اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله، خدایا دل‌های ما را به انوار خودت روشن بفرما، آسیب‌ها و مشکلات را به برکت اولیای الهی از ما دور بساز، به ما توفیق خدمت به خلق خدا و جامعه و انقلاب و جامعه عنایت بفرما، دل‌های ما را به انوار قرآن و عبادت و دعا روشن بفرما، ما را به رسیدگی به مستمندان و همراهی با محرومان و عبادت و دعا و نیایش و زنده داشتن یاد خدا و رونق بخشیدن به مساجد توفیق روزافزون عنایت بفرما، اعمال ما را قبول بفرما، توبه، انابه و عبادات ما را مورد لطف و کرمت خود قرار بده، گناهان ما را ببخش، ما را از شر وساوس داخلی و بیرونی محافظت بفرما، آسیب‌ها را از جامعه ما دور بدار، نسل جوان ما را به اوج عزت، ایمان و افتخار برسان، همه مخاطرات را از کشور و امت اسلام دور بدار، شر دشمنان اسلام به‌ویژه اسرائیل غاصب را از سر همه مرتفع بفرما، شر تکفیری‌ها، داعشی‌ها و تروریست‌ها را به خودشان بازبگردان، ما را از همه خطرات مصون بدار، باران رحمت و برکاتت را بر ما نازل بفرما، مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع بفرما، مسئولان ما را به انجام وظایف، خدمات صادقانه و الهی‌شان آشنا و موفق بدار، مریضان ما، مریضان مدنظر و جانبازان را شفا کرامت بفرما، مسلمانان مظلوم بحرین، یمن، عراق، سوریه، میانمار و دیگر مسلمانان مظلوم در اقصا نقاط جهان را نجات کرامت بفرما، اموات و درگذشتگان ما، درگذشتگان از این جمع و تازه درگذشتگان را غریق بهار رحمتت بفرما، ارواح تابناک شهیدان، شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی، شهیدان دفاع مقدس، شهیدان مدافع حرم و مقاومت و بین‌الملل اسلامی شهدای این جمع و امام شهدا را با اولیای خودت محشور بفرما. ما را از گناهان ‌همه ایام سال مصون بدار، توبه و انابه و عبادت ما را قبول بفرما،ملت ما را برای همه مراسم اخلاقی و دینی و معنوی موفق و مؤید بدار. سلام ما را به محضر امیرالمؤمنین، امامان و مولایمان حضرت ولیعصر (عج) ابلاغ بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ [ - سوره اخلاص]

 

 

 

© طراحی :

Template Design:Dima Group