04 مهر 1400 ساعت 18:56

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

خطیب جمعه قم:
امام‌جمعه قم گفت: حضور هر یک نفر در انتخابات دشمن را مأیوس می‌کند و امنیت را برای ما به بار می‌آورد، همان‌گونه که رهبر انقلاب تأکید کردند، برای انقلاب همه باید در ۲۲ بهمن و دو اسفند حضور پیدا کنند.

به گزارش میبد آدینه به نقل از خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد، با اشاره به وظیفه پدر و مادر مبنی بر انتخاب نام های خوب برای فرزندان عنوان کرد: در روایات انتخاب نام های مناسب و دوری از نام های ضد ارزشی موردتوجه قرارگرفته است.

وی افزود: بهترین نام ها آن‌هایی است که بیانگر عبودیت خداوند باشد، دوم نام هایی که از انبیا و ائمه هدی (ع) برگرفته‌شده باشد؛ نام های مذهبی و دینی آینه یک فرهنگ الهی است.

امام‌جمعه قم گفت: گاهی هم نام ها از نظر عرفی خوب است، اما تشویق و ترغیبی نسبت به آن نیست؛ البته مانعی هم ندارد، اما نام های برتر مبین بندگی خدا، یادآور اولیا و ائمه معصومین (ع) و نام های اصحاب اهل‌بیت (ع) است.

آیت‌الله اعرافی تأکید کرد: نامی که فرهنگ جاهلیت و فرهنگ غرب را در بر داشته باشد، مورد منع اسلام است، چراکه نام هم نشانگر یک جامعه و هم سازنده آن است.

وی اضافه کرد: نام هایی که برگرفته از خدایان دروغی غربی است، باید مورد پرهیز قرار گیرد، نام های فراوان خوب دیگری هم هست که از نگاه اسلام منعی ندارد، اما نام هایی که حاوی فرهنگ جاهلیت و غرب است در اسلام ممنوع است.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: انسان همان‌طور که بر تغذیه سالم برای پرورش اسلام تأکید دارد، بر انتخاب نام نیک نیز تأکید دارد؛ البته برخی از نام ها خوب است، اما مردم آن را به‌طور ناپسند ثانوی صدا می‌کنند که در اسلام امری نکوهیده است.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: نام های خوب برای افراد مسئولیت‌هایی به همراه دارد، نخست کسی که هم نام پیامبر (ص) است، باید در جامعه به‌صورت خاص مورداحترام واقع گردد؛ در حدیث دیگری نیز درباره نام حضرت زهرا (س) بر این امر تأکید شده است.

وی با اشاره به محاسن فرزند دختر تصریح کرد: امام صادق (ع) به فردی که نام فاطمه برای دختر خود انتخاب کرده بود فرمودند، مبادا دخترت را زده و کرامت او را زیر پا بگذاری.

عضو شورای عالی حوزه یادآور شد: خداوند در شش مورد بعد از عبارت «اتقواالله» به علم خود اشاره می‌کند، قصه احاطه دانش خداوند برای همه علم یک قصه مهم و دلکش است.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه به قرآن کریم بیش از ۴۰۰ بار به علم خداوند به‌طور مستقیم اشاره‌شده، ابراز کرد: این امر بسیار مهم است و انسان باید خود را همواره در محضر خداوند ببیند.

وی افزود: دهه فجر دهه‌ای است که در آن خورشید ایمان تابید و باید آن را گرامی بداریم، شهیدان با مبارزات طاقت‌فرسای خود نور تابان را در جهان گسترانیدند.

امام‌جمعه قم گفت: شجاعان قم و حوزه برای پیروزی انقلاب پایه انقلاب را نهادند و پیشگام این حرکت بزرگ، قم قهرمان بود، ملت ایران پرچم‌دار این حرکت در عالم بودند.

آیت‌الله اعرافی تأکید کرد: ملت ایران به بهمن ۴۲ و انقلاب ۵۷ بسنده نکرده و ۴۰ سال این راه دشوار را پیمودند، ۴۰ سالی که توطئه‌ها، غرض‌ورزی‌ها و خیانت‌ها وجود داشت، اما این‌ها باعث نشد ملت از پا بیفتد.

وی اضافه کرد: امروز به قدرت خداوند، گفتمان انقلاب گفتمانی جهانی و منطقه‌ای است، این قدرت را باید حفظ کرد، در این مسیر اشتباه داشته‌ایم، مسئولان خطاهایی کرده‌اند، اما ملت راه را به‌درستی تشخیص داد.

مدیر حوزه‌های علمیه پدیده انقلاب اسلامی را یک پدیده نو در عالم معاصر دانست و بیان کرد: انقلاب اسلامی فصلی تازه برای بشریت گشود، ملت ایران در سیطره مادیت گفت که سیاست و دیانت را می‌توان به هم گره زد.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: اگر ما هیچ دستاورد دیگری هم نداشتیم، این پایه‌ریزی گفتمان نو و تولید هسته جدید در فکر و معرفت بشر کافی بود که برای آن این‌همه هزینه شود.

وی تصریح کرد: ما در این ۴۰ سال هرروز در برابر توطئه‌ها بودیم و هیچ‌گاه دشمن دست از دشمنی برنداشت، اما دانشمندان ایران در قلمروهای مختلف رتبه‌های بزرگ جهانی را کسب کردند و این توفیقات در حوزه‌های مختلف به دست آمد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه یادآور شد: در حوزه صنایع دفاعی و موشکی و در حوزه امنیت و اقتدار منطقه‌ای و خارجی ایران آن کشور سابق نیست، ایران امروز دارای یک قدرت بازدارنده است؛ البته نمی‌گوییم خطا نکرده‌ایم، گاهی مسئولان راه‌های خطایی رفته‌اند که به‌واسطه آن شکست‌هایی خورده‌ایم.

آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: امروز علی‌رغم همه پیروزی‌ها، در برابر محرومان شرمندگی‌هایی داریم، اما درمجموع دستاوردها بسیار بیشتر بوده است.

وی افزود: امروز علی‌رغم همه پیشرفت‌ها ما در مقابل فشار حداکثری قرار داریم، دشمنان امنیت و اقتصاد ما را هدف‌گیری کرده‌اند، گاهی هم کسانی از درون سخنانی می‌گویند که این سخنان به یاس و ناامیدی دامن می‌زند.

امام‌جمعه قم گفت: تلاش‌ها برای تطهیر رژیم سابق و ایجاد آشوب و رویکردهای غربگرایانه خطرهایی است که پیرامون ما را فراگرفته است.

آیت‌الله اعرافی تأکید کرد: امروز باید سؤال کنیم که چطور ملت ایران بعد از چهل سال توطئه‌های خارجی و داخلی، روی پای خود ایستاده، یکی از عوامل این مهم، مقاومت بود، این عنصر مقاومت و نشکستن، بالاترین رمز ماندگاری انقلاب اسلامی است.

وی اضافه کرد: دومین عامل حضور درصحنه‌های حماسی بوده است، ۴۰ راهپیمایی ۲۲ بهمن، ۴۰ روز قدس و ده ها راهپیمایی قلب رسول (ص) و روح اولیا را شاد کرد، بیش از دو هزار نماز جمعه عبادی و سیاسی و حماسه‌های دیگر این حضور را چشمگیرتر کرد، آخرین برگ افتخار مردم حضور در تشییع پیکر سردار سلیمانی بود.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: ما در طول این ۴۰ سال انتخابات بسیاری را برگزار کرده‌ایم، قدرت دست‌به‌دست شده و جناح‌های مختلف آمده‌اند و رفته‌اند که این نشان از اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی است.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: حضور هر یک نفر در انتخابات دشمن را مأیوس می‌کند و امنیت را برای ما به بار می‌آورد، همان‌گونه که رهبر انقلاب تأکید کردند، برای انقلاب همه باید در ۲۲ بهمن و دو اسفند باید حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد: اگر اقتصاد و امنیت و پیشرفت می‌خواهیم، باید حضور چشمگیر داشته باشیم، همه باید بر قانون تمکین کنند، مردم هم وظیفه‌دارند طبق شاخص‌های رهبر انقلاب بهترین‌ها را به مجلس روانه کنند و هیچ عذری از کسی موردقبول نیست.

عضو جامعه مدرسین با اشاره به معامله قرن یادآور شد: بعد از سال‌ها مقاومت مردم فلسطین، نتیجه شده ذبح فلسطین، ترامپ و دیگر تروریست‌ها بدانند که معامله قرن باهمت محور مقاومت و ایران مقتدر، نه‌تنها نقش بر آب می‌شود، بلکه دستمایه‌ای برای شکست صهیونیست‌ها خواهد شد.

آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: محور مقاومت و ایران قهرمان داغ مذاکره خفت‌آمیز را بر دل دشمنان خواهد گذاشت، برخلاف آنکه برخی روی ساده‌لوحی و نادانی سخن از تروریست‌های عالم می‌کنند، دشمن بداند که جواب آن‌ها سخت خواهد بود و روزی باید آن‌ها بساط خود را از منطقه جمع کنند و بروند.

وی افزود: انتقام سخت از دشمنان با موشک‌های به عین الاسد پایان نپذیرفته و این انتقام سخت با رفتن دشمنان از منطقه محقق خواهد شد.

© طراحی :

Template Design:Dima Group