02 مهر 1400 ساعت 22:27

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

امام‌جمعه میبد گفت: از یک‌جهت تلاش برای ترسناک جلوه دادن شرایط و از جهتی نیز بی‌خیالی و بی‌توجهی به ویروس کرونا کار درستی نیست.

به گزارش میبد آدینه به نقل از میبدما؛ آیت‌الله اعرافی در نشست ویژه بررسی سطح آمادگی ارگان‌ها و ادارات شهرستان میبد در برابر ویروس کرونا، با تشکر از همه متصدیان بهداشت و سلامت مردم، اظهار داشت: از نگاه اسلام، مسائل مرتبط با سلامت مردم باید از محور علم و قانون پیگیری شود درحالی‌که نگاه دینی و معنوی نیز باید از یاد نرود.

وی با اشاره به این موضوع که تهدید کرونا و چالش جدی به وجود آمده باید تبدیل به فرصت شناخت بیشتر ما از شرایط زندگی و زیست ما در جهان باشد، بیان داشت: این باید هنر همه مسئولین باشد که بتوانند با تبدیل کردن این تهدید به فرصت آمادگی بیشتر جامعه و ارتقاء سطح توانمندی در برخورد با خطراتی این‌چنینی، در مسیر مدیریت صحیح جامعه تلاش کنند.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به ضعف انسان در جهان خلقت نسبت به یک ویروس، گریزی به مسائل مرتبط با خداشناسی زد و ادامه داد: مبنای برخورد ما با مسائل مرتبط با این مشکل باید کارشناسی، علمی و با استفاده ازنظر متخصصین باشد و در کنار آن نیز حتماً باید توجیهات روحی، اخلاقی و معنوی مردم فراموش نشود.

وی تصریح کرد: مجموعه مصالح شهرستان باید در این موقعیت خاص در شورای تأمین شهرستان رسیدگی شود و مشکلات و مسائل با سنجش کارشناسی بررسی و برای آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان داشت: از یک‌جهت تلاش برای ترسناک جلوه دادن شرایط و از جهتی نیز بی‌خیالی و بی‌توجهی به این ویروس کار درستی نیست و باید بین این دو، مسیر درست و صحیح را در پیش بگیریم.

وی با اشاره به اهمیت ویژه حفظ آرامش مردم در این زمان خاص، گفت: ما باید با توجه به موضوع پدافند غیرعامل با همه ظرفیت‌های شبکه‌ای و منسجم در زمان خطر با سرعت جمع‌شویم و با استفاده از دانش فنی تصمیم درست را گرفته و عمل کنیم و طبیعتاً با بهره‌گیری از این توان می‌شود در شرایط جنگ بیولوژیکی نیز موفق بود.

وی بابیان این موضوع که مسئولین باید آماده بدترین شرایط موجود باشند و برای آن برنامه داشته باشند، افزود: در کنار تلاش‌هایی که برای حفظ سلامت و تأمین ایمنی مردم صورت می‌گیرد باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشیم که زندگی عادی مردم نیز تا حد ممکن اختلال پیدا نکند و به خاطر شرایط موجود دچار تعطیلی مسائلی مانند اقتصاد شهرستان نشویم و مطمئناً این موضوع وقتی اتفاق می‌افتد که بتوانیم با خلاقیت، برنامه‌ریزی درستی را انجام دهیم.

آیت‌الله اعرافی در ادامه بابیان نکاتی دقیق از مسائل مرتبط با اصناف، فضای مجازی، آموزش‌وپرورش، حوزه بهداشت و درمان و ارگان‌های مرتبط، درخواست کرد همه ظرفیت‌های شهرستان برای حفظ سلامت مردم به کار گرفته شود تا از شرایط حاد گذر کنیم.

ارائه گزارش از طرف مسئولین ادارات و ارگان های شهرستان

پیش از سخنان آیت‌الله اعرافی نیز مسئولین ادارات و ارگان‌های شهرستان میبد با ارائه عملکرد خود در موضوع مقابله با بیماری کرونا، از آمادگی همه دستگاه‌ها برای کنترل شرایط و حفظ سلامت مردم گفتند.

دکتر فرحزادی رئیس بیمارستان امام جعفر صادق(ع) با اشاره به وضعیت خوب و مساعد بیمارستان برای حفظ سلامت مردم، گفت: هرچند در موضوع وسایل موردنیاز کمبودهایی داریم اما با اقداماتی مانند کم کردن رجوع مردم به بیمارستان در موارد غیرضروری و لغو کردن ویزیت بیماران در تخصص‌های غیرضروری مانند طب سنتی، پوست، عمل‌های غیر اورژانسی و … شرایط را کنترل می‌کنیم.

مهندس علیرضا نقوی شهردار میبد نیز بابیان این موضوع که مقادیر زیادی مواد ضدعفونی‌کننده را خریداری کرده‌ایم، بیان داشت: حوزه‌های شهری مرتبط با شهرداری مانند سرویس‌های بهداشتی، وسایل موجود در پارک‌ها، وسایل حمل‌ونقل عمومی و … را مرتباً ضدعفونی می‌کنیم و نسبت به اطلاع‌رسانی‌های موردنیاز با استفاده از بنر و … در سطح شهر اقدام کرده‌ایم.

محسن موحدی فر رئیس آموزش‌وپرورش میبد نیز گفت: مدارس و اماکن آموزشی میکروب‌زدایی شده‌اند و بازرس‌های زیرمجموعه اداره، مداوم این موضوع را زیر نظر دارند و مدارس نیز در مورد آموزش از راه دور دانش آموزان با استفاده از رسانه‌های کشوری و امکانات فضای مجازی توجیه شده‌اند.

مهندس حجت‌الله خلیلی رئیس اداره صمت نیز تصریح کرد: نمایشگاه بهاره باوجوداینکه غرفه‌های آن آماده بود به خاطر اطمینان بیشتر تعطیل شد و در مورد تعطیلی آرایشگاه‌ها مخصوصاً آرایشگاه‌های زنانه و برخی دیگر از اصناف نیز تابع دستورات متخصصین اداره بهداشت و درمان شهرستان خواهیم بود.

سرهنگ موسوی فرمانده نیروی انتظامی میبد نیز با اشاره به آمادگی کامل نیروهای انتظامی برای کنترل نظم عمومی و مسائل مرتبط با اماکن تجمع مردم بیان داشت: مراجعات مردمی به ادارات زیرمجموعه نیروی انتظامی را کم کرده‌ایم و اولویت‌های خود را رسیدگی به موارد بسیار مهم قرار داده‌ایم.

سرهنگ پاسدار مصطفی بهشتی نیز از آمادگی کامل سپاه و بسیج برای ورود به همه عرصه های مورد نیاز گفت.

حسین فلاح فرماندار میبد نیز گفت: چند جلسه مشترک در مورد بیماری کرونا در روزهای گذشته با حضور آیت‌الله اعرافی تشکیل شد و تعطیلی نماز جمعه هفته گذشته نیز با حسن‌نظر آیت‌الله اعرافی به نظر کارشناسی متخصصین بهداشت و درمان اتفاق افتاد.

وی بیان داشت: خیرین عزیز میبدی با آغاز شرایط خاص گسترش ویروس کرونا، با تماس‌های مکرر اعلام آمادگی کردند تا در بخش بهداشت و درمان و مسائل مرتبط با سلامت مردم پای‌کار بیایند که این موضوع نشان از بزرگواری این عزیزان است.

فرماندار میبد در انتها از همه مسئولین میبدی خواست با همه توان خود در این شرایط پای‌کار باشند و با کمک و همدلی جهت حفظ سلامت جسم و روان مردم تلاش و کوشش کنند.

© طراحی :

Template Design:Dima Group