04 مهر 1400 ساعت 20:50

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

این آیه، از پرچم های غدیر و ولایت است و نگاه حداکثری ما شیعیان در مورد آن، این است که: ولایت عامّه و تامّه و مرجعیّت علمی، اجتماعی و سیاسی و در همه ی شئون را خداوند به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و ائمه علیهم السلام سپرده است.

به گزارش میبد آدینه به نقل از خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی، در مراسم عمامه گذاری طلاب مدرسه علمیه آیت الله بهجت قم، که در محل این مدرسه و در روز عید غدیر، برگزار شد، ضمن تبریک عید سعید غدیر به مسلمین جهان، اظهار داشت: آیه ۶۷ سوره ی مبارکه مائده در تفاسیر شیعه و سنی بسیار مورد توجه بوده است. در تفسیر فخر رازی تقریباً ۱۰قول در مورد این آیه آورده شده که فخر رازی قول صحیح را همان قول شیعه دانسته است.

مدیر حوزه های علمیه افزود: نزول این آیه در مورد نصب امیرالمؤمنین علیه السلام به ولایت است. از دو منظر این آیه قابل بررسی است، یکی از منظر بیرونی که شامل روایات و احادیث و وقایع تاریخی مربوط به آن است. و از جهت درونی این آیه به بررسی متن خود آن پرداخته می شود.مرحوم علّامه طباطبایی ما را به این مطلب توجه داده اند که اگر فقط ما بودیم و همین یک آیه، می شود آن را برای واقعه غدیر خم  کافی دانست.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم، گفت: از مهم ترین قرائنی که این آیه را به سمت واقعه غدیر می برد، ذیل آن است که می فرماید: ای پیامبر، اگر این کار را انجام ندهی، مطلق رسالت را دچار خسارت و نقصان نموده ای.

وی افزود: قرینه ی دیگر، نفی مطلق رسالت در صورت عدم انجام این کار است. و قرینه ی سوم، ترس ظاهری پیامبر اعظم صلّی الله علیه وآله است که از عدم پذیرش این موضوع از سوی جامعه داشته اند.

مدیر حوزه های علمیه عنوان داشت: این آیه، از پرچم های غدیر و ولایت است و نگاه حداکثری ما شیعیان در مورد آن، این است که: ولایت عامّه و تامّه و مرجعیّت علمی، اجتماعی و سیاسی و در همه ی شئون را خداوند به حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و ائمه علیهم السلام سپرده است. پیام اقلّی آن نیز ارتباط عاطفی و معرفتی تمام امّت اسلام با ائمّه  اطهار(ع) است.

 وی با اشاره به وضعیت کنونی جهان و اهمیت نقش آفرینی طلاب و روحانیون در جهان امروز، خاطرنشان کرد: ما حوزویان باید، جهان و محیط امروز را به  خوبی بشناسیم. اگر این محیط شناسی نباشد، نمی توانیم برای آینده آماده باشیم. جهان آینده، نیازمند روحانیونی بالاتر از طراز روحانیون امروز است و می بایست خود را برای آینده ها بسازیم و در برنامه ریزی هایمان به موضوع جامعه شناسی و مردم شناسی هم نگاه ویژه ای داشته باشیم.

آیت الله اعرافی با اشاره به زینت بودن لباس سربازی امام عصر (عج) برای طلاب، بیان داشت: این لباس یعنی گذشتن از روی خودمان و نگاه به افق های بلند. این لباس، نشان عظمت، اراده و آرمانخواهی علمای ما در هزار سال گذشته است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه به اهمیت نقش خانواده طلاب در موفقیت علمی، اخلاقی و تبلیغی آن ها پرداخت و گفت: در ادای رسالت الهی، نقش خانواده های طلاب و روحانیون بسیار مهم است و می بایست خانواده ها و همسران روحانیون، زمینه را برای تحصیل و خدمت طلاب به مکتب اهل بیت علیهم السلام فراهم کنند.

مدیر حوزه های علمیه در تقدیر از مدرسه علمیه آیت الله بهجت قم، بیان داشت: این مدرسه بارها در ارزیابی های صورت گرفته، رتبه های خوبی را کسب نموده و در خیلی از شاخص ها رتبه های بالایی را در بین مدارس سراسر کشور احراز کرده است.

© طراحی :

Template Design:Dima Group