04 مهر 1400 ساعت 18:27

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت الله اعرافی:
آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه میبد در خطبه‌های این هفته با اشاره به جنگ آذربایجان و ارمنستان گفت: ما در قصه قره‌باغ و مناطقی که مورد تعرض ارمنستان قرارگرفته است معتقدیم که این‌ها از آن اسلام و پیکره عالم اسلام است.

به گزارش میبد آدینه، امام‌جمعه میبد بابیان اینکه این خطه‌هایی بوده که در دورانی جزء سرزمین ایران بوده است و باید در دست جهان اسلام و مسلمانان باشد تصریح کرد: تعدی به این سرزمین‌ها برخلاف سوابق تاریخی و حقوق بین‌الملل امروز است و ازاین‌جهت تعدی به این سرزمین‌ها را ناروا می‌دانیم.

خطیب جمعه میبد با هشدار به هر دو کشور در مراقب از آسیب ندیدن مرزهای کشورمان گفت: مسئولین کشورمان اعلام کرده‌اند و مراقبت از مرزهای ما وظیفه آن‌هاست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأسف از نفوذ اسرائیلی‌ها در جمهوری آذربایجان افزود: مع الاسف در جمهوری آذربایجان شاهد نفوذهایی از اسرائیل و زمینه‌هایی برای انتقال تروریست‌های تکفیری به آنجا هستیم.

ایشان تصریح کرد: باید آذربایجان بیدار شود و بداند اگر در کنار امت اسلام و پایبند به موازین و قوانین اسلام باشد، همه امت اسلام در کنار او هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هشدار داد: آذربایجان نباید اجازه دهد که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در این کشور نفوذ کنند و احیاناً این حادثه هم زمینه‌ای برای نفوذ بیشتر اسرائیلی‌ها برای استقرار تروریست‌های تکفیری و ایجاد یک کانون علیه ایران و انقلاب اسلامی باشد.

آیت‌الله اعرافی گفت: ما به‌عنوان وظیفه شرعی در کنار مردم مسلمان و عزیز آذربایجانیم و تعدی به حقوق و سرزمین‌های آن‌ها را ناروا می‌دانیم اما آن‌ها هم بدانند نباید ابزار دست سلطه جویان و قدرت‌های استکباری و صهیونیست‌ها شوند.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه ملت بزرگ ایران هشت سال در برابر همه هجوم‌ها ایستاد و سرزمین‌های خود، عزت، اقتدار و استقلال خود را حفظ کرد خاطرنشان کرد: امروز هم آمریکایی‌ها بدانند با همه پایگاه‌هایی که پیرامون ایران زدند؛ ایران مستقل، قوی و نیرومند است و در برابر همه توطئه‌های آن‌ها با تمام قدرت خواهد ایستاد.

آیت‌الله اعرافی گفت: حزب شیطان همه قوای خود را جمع کرده است تا امروز با فشارهای سنگین اقتصادی، محور مقاومت و ایران را از درون تهی کند و به فروپاشی بکشاند.

ایشان افزود: وضع جاری از ناحیه مسئولان قابل‌قبول نیست و تحرک و تعهد بیشتر از ناحیه مسئولان لازم است تا از این مرحله سنگین باکمال مقاومت و هوشیاری عبور کنیم.

خطیب جمعه میبد گفت: سختی‌های فراوانی وجود دارد که با هوشیاری بیشتر، بیداری مسئولان برای انجام خدمات بهتر را می‌طلبد و وظیفه همه ما مسئولان است که تمام نیروی خود را برای کاهش این آلام و سختی‌های زندگی مردم به کار بگیریم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: جوانان و ملت غیور ما بدانند تمام قوای شرک و استکبار برای شکاندن جبهه نورانی اسلام و انقلاب اسلامی آمده‌اند و مهم‌ترین محور آن‌ها فشار اقتصادی است و باید مقاومت کرد.

باتدبیر می‌توان بالای ۹۰ درصد در بلایای طبیعی را مهار کرد

امام‌جمعه میبد با گرامی داشت ایام کاهش بلایای طبیعی گفت: کشورمان در معرض بلایای مختلف طبیعی مثل سیل و زلزله قرار دارد اما باتدبیر بشر می‌شود این بلایا را به حداقل رساند.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه در دو سال اخیر با چند اتفاق بزرگ در سیل و زلزله مواجه بودیم که مردم هم به‌خوبی درصحنه حاضر و به آسیب دیدگان کمک کردند افزود: ما در ساخت‌وساز و برنامه‌ریزی‌های شهری، ساختمان و معماری باید اصول لازم برای اینکه حداقل خسارت در این بلایای طبیعی وارد شود را به کار بگیریم.

خطیب جمعه میبد تصریح کرد: این وظیفه دستگاه‌های مسئول، شهرداری‌ها، نظام‌مهندسی، برنامه ریزان شهری، معماران و مهندسین و دست‌اندرکاران مسائل شهری و روستایی، طرح‌های جامع و نظام‌مهندسی و بناها و ساخت‌وسازهاست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: باتدبیر قبلی می‌توان بالای ۹۰ درصد در بلایای طبیعی را مهار کرد و با به کار بردن مصالح خسارت را به حداقل پایین آورد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: زیرساخت‌های لازم در شهرها، روستاها و ساختمان‌ها و بناهای عمومی به‌گونه‌ای باشد که با مهندسی کامل و پیش‌بینی کاهش این بلاها و آسیب‌ها، زلزله، آتش‌سوزی و سیل را مهار کرد.

راه مواظبت و مراقبت در برابر کرونا دستورالعمل‌های بهداشتی است

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت هم که امروز موج جدید کرونا عالم‌گیر شده است و بیش از صد کشور مجدداً در موج جدید این بیماری قرارگرفته‌اند و متأسفانه بشر در واکسن نه معالجه و نه درمان به نقطه‌های روشنی دست نیافته است؛ راه مواظبت و مراقبت دستورهای بهداشتی است.

امام‌جمعه میبد گفت: باید تلاش کنیم زندگی اقتصادی علمی و اجتماعی به روال مناسبی ادامه پیدا کند ولی ادامه درست هم این است که قواعد سلامت و بهداشت و شیوه‌نامه‌ها بر اساس وظیفه شرعی و الهی رعایت شود.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه ممکن است بی‌توجهی ما به شیوه‌نامه‌های سلامت و بهداشت موجب آسیب به خودمان نشود اما ناقل باشیم افزود: مسئولیت فقهی، شرعی و اخلاقی داریم تا شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

وقف پشتوانه بسیاری از مسائل عمومی اجتماعی دینی و فرهنگی و علمی است

آیت‌الله اعرافی با تبریک ایام وقف هم گفت: وقف باید پشتوانه بسیاری از مسائل مهم عمومی، اجتماعی، دینی و فرهنگی شود.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه به‌ویژه در حوزه آموزش‌وپرورش، دانشگاه و حوزه‌های علمیه باید طراحی انجام بپذیرد که بسیاری از هزینه‌های این مراکز به منابع پایدار و وقف‌های درست برگردد، افزود: در حوزه سلامت و مسائل دینی، فرهنگی و تبلیغی باز همین‌طور باشد.

خطیب جمعه میبد اظهار داشت: به فضل الهی در کشور شاهد فرهنگ غنی بیش از هزارساله وقف هستیم و این فرهنگ باید ادامه پیدا کند و وقف‌های گذشته باید بر یک‌روال درستی احیا و خیلی از وقف‌هایی که ثبت و به شکل ملکی درآمده است باید برگرد و وقف‌های جدید با دقت و هوشمندانه و ناظر به نیازهای فرهنگی، تبلیغی، دینی و علمی پایه‌ریزی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهنگ خیری و مشارکت در کاره‌ای خیر و وقف در شهر، استان و کشور را فرهنگی قوی و پویایی خواند و با تأکید بر تقویت آن گفت: ما در اعتماد مردم به دستگاه وقف شاهد ضعف‌های جدی هستیم و مسئولان مرتبط با وقف و دستگاه‌های وقف باید خود را آسیب‌شناسی و اشکالات خود را پیدا کنند و درصدد ترمیم و جبران آن برآیند.

ایشان با تحسین خدمات ارزشمند همه‌کسانی که در نظام وقف‌اند تصریح کرد: جامعه ما باید به وقف کردن علاقه‌مند و این فرهنگ را اهتمام بورزند تا نظام وقف پویا و درآمد وقف در مصارف درست هزینه شود و بسیاری از کارهای فرهنگی بر اساس وقف ارتقاء پیدا کند.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه تمام مساجد ما باید دارای وقف مناسب باشند و با وقف‌های خوب اداره شوند افزود: در سرانه‌های مسجد در شهرمان فراتر از بسیاری از مناطق کشور هستیم و هنوز هم باید در ترازهای بالاتر بیاید و فعالیت‌های بیشتر، امکانات برای ارائه خدمات فرهنگی قوی‌تر پیدا کند.

امسال همه در فراق اربعین سالار شهیدان سوختیم

امام‌جمعه میبد در ابتدای خطبه‌های این هفته خود هم با تسلیت ایام اربعین سالار شهیدان گفت: اربعین یادآور اسارت آل الله و صحنه‌های دل‌خراش عزای سالار شهیدان است که امسال همراه باغم دیگری شد و آن غم فراق از زیارت سالار شهیدان و دوری از آن راهپیمایی باشکوه و عظیم به سمت کربلا که ملت بزرگ ما در کنار ملل عالم در آن حضور چشمگیر داشتند امسال این غم مضاعف شد و دل‌ها غمگین‌تر شد.

آیت‌الله اعرافی راهپیمایی عظیم اربعین را از جلوه‌های بی‌نظیر حضور ملت‌های عالم در یک صحنه معنوی و عرصه عاشقانه در قلمرو امور معنوی عنوان کرد و گفت: امسال این حادثه عظیم و اتفاق بزرگ تاریخی و تمدنی به خاطر بلایی که عالم را گرفت؛ کم‌فروغ شد و همه ما در فراق این مراسم باشکوه و صحنه‌های بزرگ معنوی سوختیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در ادامه مناسبت‌های پایان ماه صفر به‌ویژه ارتحال پیامبر عظیم الشان اسلام که غم بزرگی برای همه انسان‌های خالص و پاکباخته است و همچنین شهادت امام مجتبی و امام رضا سلام‌الله علیهم را تسلیت گفتند.

 

© طراحی :

Template Design:Dima Group