02 مهر 1400 ساعت 21:48

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی:
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به طرح جامع عفاف و حجاب که از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و به وزارت کشور هم ابلاغ‌شده است گفت: طرح عفاف و حجاب باید در خیز جدید در دو بخش اداری و ارباب‌رجوع از سوی ستاد احیاء و دستگاه‌های ذی‌ربط دنبال شود.

به گزارش میبد آدینه، جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان میبد با دستور کار برگزاری کنگره شعر محمد (ص)، مناسب‌سازی، حجاب و عفاف، مهاجرین و غیربومی‌ها، سد معبر و شهدا در مصلی آیت‌الله اعرافی برگزار شد.

آیت‌الله اعرافی در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان دلسوزان فرهنگی جامعه را سرمایه‌های اجتماعی دانست و گفت: کسانی که دل سوزی می‌کنند و گاها در مسائل اجتماعی و اقتصادی نهیب می‌زنند، نشانه سرزندگی جامعه است و مسئولین باید آنها را سرمایه فکری، فرهنگی، معرفتی، علمی و دانش‌افزایی بدانند.

امام‌جمعه میبد از برگزاری کنگره شعر محمد (ص) در شهرستان میبد خبر داد و گفت: کنگره شعر محمد (ص) در میلاد باسعادت آن حضرت در آبان ماه در شهرستان میبد به‌صورت منطقه‌ای با حضور سه استان یزد، کرمان و اصفهان برگزار می‌شود.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه فراخوان این کنگره از سوی شهرداری میبد ابلاغ خواهد شد افزود: اگر به خاطر شیوع کرونا این کنگره برگزار نشد به‌صورت زنده در سه شبکه استانی برگزار خواهد شد.

امام‌جمعه میبد در ادامه با اشاره به مقوله مهاجرین غیربومی و اتباع گفت: قطعاً ما در بحث اتباع و غیربومی‌ها نگاهمان باید محدودیت، مصونیت بخشی، کنترل و نظارت باشد اما بالقوه اگر درست مدیریت شود با رویکرد فرهنگی، از دل آن‌ها سرمایه‌های بزرگی پیدا می‌شود.

 وی افزود: البته باید طرحی هم برای انتقال اتباع در نقطه‌ای از شهر هم در بلندمدت مدنظر داشت.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به طرح جامع عفاف و حجاب که از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و به وزارت کشور هم ابلاغ‌شده است گفت: طرح عفاف و حجاب باید در خیز جدید در دو بخش اداری و ارباب‌رجوع از سوی ستاد احیاء و دستگاه‌های ذی‌ربط دنبال شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه طبعاً حساسیت نسبت به مسائل فرهنگی اخلاقی و سبک زندگی در رأس اولویت‌های همه ما باشد افزود: رویکرد همه ما باید رویکرد فرهنگی باشد و همه ادارات و بخش‌ها و مردم اولویت فرهنگ و مسائل را مدنظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: وظیفه روحانیت و نهادهای فرهنگی است که زیرساخت‌های فکری و معرفتی را مهم بدانند.

امام‌جمعه میبد خاطرنشان کرد: از طرف دیگر نباید از سطح روئین و ویترین سیمای شهر هم غفلت کنیم و مبنا را بر فرهنگ‌سازی، تعامل و گفتگو قرار دهیم و درجاهایی هم اقدامات قاطع انجام دهیم.

آیت‌الله اعرافی توجه به مبلمان شهری، اداری و مراکز عمومی را هم مورد تأکید قرارداد و گفت: باکار هنری جذاب می‌تواند کارهای ارزشمند فرهنگی را در سطح شهر انجام داد اما باید شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را به‌صورت طرح ارائه کنند که در سال مشخص شود چند طرح و اقدام فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب انجام می‌گیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور همچنین افزود: در صنایع و اصناف هم باید طرح‌هایی که فرهنگ‌ساز و زنده‌تر کردن فضای فرهنگی لازم است انجام گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مناسب‌سازی را یکی دیگر از اولویت‌های امسال در شهرستان میبد خواند و گفت: مقوله مناسب‌سازی در اماکن عمومی شهرستان میبد باید امسال به‌صورت صد درصد انجام پذیرد و این اقدام را اداره بهزیستی با فرمانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌طور جد دنبال کند.

رفع سد معبر در سطح شهر و اجرای طرح تابلوهای تصاویر شهدا در سطح شهر از دیگر مباحث این جلسه بود.

 

© طراحی :

Template Design:Dima Group