04 مهر 1400 ساعت 19:58

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی:
آیت‌الله اعرافی در مراسم صبحگاه پادگان نبی اکرم میبد ضمن گرامی داشت هفته وحدت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رمز عزت و ایستادگی ملت ایران در برابر همه دشمنی‌ها و عداوت‌ها خواند.

به گزارش میبد آدینه، امام‌جمعه میبد بابیان اینکه این رمز باید استوار بماند و نسل‌های جدید سپاه و جوانان شریفی که به این نهاد مقدس می‌پیوندند باید راه مقدس پیشینیان را ادامه دهند تصریح کرد: نسل جدید سپاه باید متناسب با دنیای امروز و شرایط نوین خود را آماده فداکاری‌های بزرگ و دفاع درراه خدا بسازند و این حرکت جدید سپاه باید بالنده به‌پیش برود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به دشمنی‌های آشکار و نهاد و توطئه‌های گوناگون بدخواهان نظام در تحریم و نفوذ گفت: سپاه و گفتمان انقلاب اسلامی باید به بلوغی برسد که از این نقشه‌ها و توطئه‌ها بگذرد و ملت را باوجود همه گرفتاری‌ها درصحنه نگه دارد.

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این مراسم هم به مقوله جهاد و دفاع از نظریه‌های مختلف پرداخت و گفت: جهاد و دفاع در اسلام یک منطق و نظریه جامع و کاملی دارد و باید افکار انحرافی در جهان اسلام نسبت به جهاد و دفاع را بشناسیم.

وی بابیان اینکه برخی جهاد و دفاع و حضور شجاعانه در عرصه مبارزه با دشمنان را نادیده می‌گیرند افزود: آنها تحت تأثیر افکار لیبرالیستی می‌خواهند اسلام را به‌گونه‌ای تعریف کند که از سرمایه جهاد و دفاع و عنصر مقاومت و شجاعت در برابر ظالمان و دشمنان تهی کنند.

آیت‌الله اعرافی گفت: پیشرفت اسلام قبل از هر عامل مرهون اندیشه بلند اسلام و اخلاق زیبای پیامبر بود و مقاومت و جنگ‌های و ایستادگی‌های پیامبر در کنار زدن موانع نقش مهمی داشت.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به برافراشته شدن پرچم اسلام در کمتر از ربع قرن در دروازه‌های افریقا و اروپا افزود: اینکه برخی معتقدند اسلام با شمشیر پیش رفت درست نیست بلکه پیشرفت اسلام به خاطر معارف ناب و بلند قرآن و پیامبر و اسلام، دوم، به خاطر اخلاق و زیرساخت‌های ارزشی پیامبر و سوم به خاطر مقاومت و ایستادگی بود.

امام‌جمعه میبد تفکرات تند و افراطی مثل داعش در عصر حاضر را یکی دیگر از نظریه‌های غلط در زمینه جهاد و دفاع عنوان کرد و گفت: این نظریه برای جهاد و دفاع چارچوب‌های انسانی و عقلانی قائل نیست و آن را فراتر از مرزهای عقلانیت و منطق می‌بیند و این نظریه دوم عنصر رحمت و مهربانی اخلاق‌های پاک انسانی و عقلانیت از سپاه اسلام می‌گیرد و با تفسیرهای غلط و افراطی، سربازان اسلام را به عناصر خشن و تهی از عقلانیت و اخلاق مبدل می‌کند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: درحالی‌که گفتمان انقلاب اسلامی منطق صحیح و درستی را در دنیا مطرح کرد و در جهان جاذبه‌های فراوانی برای اسلام پدید آورد.

وی تصریح کرد: داعش با شعارهای دروغین جهاد و دفاع به‌جای آنکه به سمت اسرائیل و غاصبان سرزمین‌های اسلامی برود؛ در درون امت شمشیر کشیدند و پنجه بر روی مجاهدان درراه خدا افکندند.

آیت‌الله اعرافی گفت: نظریه درست در دفاع و جهاد اسلامی در فقه و معارف ما تبیین شده است، راه نورانی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش و نظام دفاعی و امنیتی ما آن را طی می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اولین عنصر و مؤلفه جهاد و دفاع مقدس و منطبق با دیدگاه اصیل اسلام را انگیزه و هدف جهاد و دفاع دانست و گفت: جهاد در منطق اسلام پذیرفته است که بر پایه انگیزه‌های انسانی الهی و عقلانی استوار و از انتقام‌جویی کور و انگیزه‌های شیطانی و غیرانسانی و غیر الهی به دور باشد.

وی دومین مؤلفه در جهاد و دفاع را آزادی بخشی و رهایی در برابر دشمن دانست.

امام‌جمعه میبد گفت: سومین مؤلفه جهاد در جنگ این است که در پرتو قوانین و مقررات فقهی باشد.

آیت‌الله اعرافی اخلاق را از دیگر مؤلفه‌های جهاد و دفاع عنوان کرد و گفت: سرباز و سردار اسلام مظهر اخلاق و مهربانی و دوستی است در عین اینکه در وجود او عزم و اراده پولادین موج می‌زند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور رهبری و فرماندهی را آخرین مؤلفه جهاد و دفاع درراه خدا خواند و افزود: داعش مسلک‌ها، هرگز جهاد تفسیر نمی‌شود و در منطق ما جهاد و دفاع و فرماندهی در اسلام و راه خدا، پیامبر یا امام و یا فقیه و مجتهد جامع‌الشرایط از همه فضیلت‌های برخوردار و قوانین اسلام است که بافرمان او جهاد و جنگ ارزش پیدا می‌کند.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: امروز دنیا در برابر قدرت گفتمان انقلاب اسلامی می‌فهمد که اگر به این گفتمان راه دهد؛ در پرتو انقلاب اسلامی فضای بین‌الملل شاهد پدیده‌ای شگفت‌انگیز خواهد بود و دنیای اسلام و جهان جور دیگری رقم خواهد خورد.

امام‌جمعه میبد گفت: محور مقاومت پدیده نو و شگفت‌انگیز و مواجه با دشمنی‌های فراوان است که باهمت بلند حاج قاسم و مجاهدان با نام و بی نام و ایرانی و غیر ایرانی در جهان شکل‌گرفته است.

وی افزود: پدیده مهم دیگر دل‌های مجذوب به ایران و انقلاب اسلامی در جهان است که فوج فوج در دنیا به گفتمان انقلاب اسلامی علاقه‌مندند.

© طراحی :

Template Design:Dima Group