02 مهر 1400 ساعت 22:42

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی
برگزیدگان هفتمین جشنواره علامه حلی با حضور آیت‌الله اعرافی و مدیران حوزه‌های علمیه خواهران و برادران استان در بیت آیت‌الله اعرافی تجلیل شدند.

به گزارش میبد آدینه، حجت‌الاسلام فیاضی معاون پژوهش حوزه علمیه یزد و دبیر هفتمین جشنواره علامه حلی هم با اشاره به نتایج این جشنواره گفت: طلاب استان یزد در سال جاری ۸۰۵ اثر در قالب مقاله، پایان‌نامه و تحقیق پایان درس به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که از این تعداد ۲۸۵ اثر از سوی برادران و ۵۲۰ اثر نیز از سوی خواهران طلبه ارائه‌شده است.

حجت‌الاسلام فیاضی افزود: پس از ارزیابی اجمالی و همچنین ارزیابی تفصیلی مرحله اول و دوم از ۷۹ اثر شامل موضوعات علوم قرآن و تفسیر، فقه، کلام، فلسفه، اقتصاد و بیانیه گام دوم انقلاب به‌عنوان موضوع ویژه این جشنواره حائز رتبه اول تا سوم و شایسته تقدیر شدند.

دبیر هفتمین جشنواره علامه حلی استان یزد در ادامه یادآور شد: حدود ۱۵ استاد ارزیابی جشنواره را بر عهده داشتند.

آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در آغاز این جلسه و در آستانه بیست و پنجم آذر روز پژوهش حوزه‌های علمیه و مدارس دینی را در تاریخ، از مراکز مهم تحقیقی و پژوهشی خواند و گفت: حوزه‌های علمیه و مدارس دینی، پژوهشگران بزرگی داریم که با روی آوردن به تحقیق و پژوهش و نوآوری، با حداقل امکانات خوش درخشیده و فکر و اندیشه آنها در تاریخ حوزه علمیه، جهان اسلام و بشریت اثرگذار بوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه علامه طباطبایی صاحب المیزان بیش از ۲۰ سال از عمرش را صرف نگارش المیزان کرد افزود کتاب المیزان یک اثر درخشان و نقطه عطف در تاریخ تفسیر امت اسلام است.

آیت‌الله اعرافی گفت: ما ریشه بسیار عمیقی در تولید فکر و اندیشه با امکانات کم و نتایج بسیار برجسته داریم و باید طلبه‌های ما این فهم تاریخی را داشته و به این هویت چون دیوار بلند و استوار دارای نقش و نگار علمی افتخار کرده و احساس تکیه زدن بر آن را داشته باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه جدای از شکل و ظاهر تحقیق پژوهش و ظواهر نگارشی و ویرایشی که در جای خود ارزشمند است، باید پژوهش‌ها از حالت‌های سطحی و تشریفاتی خارج‌شده و حالت عمقی به خود بگیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر روشمندی اجتهادی در تحقیق و پژوهش خاطرنشان کرد: باید معانی، بیان، فصاحت و بلاغت را عمیق مطالعه و به حقایق آن توجه کرد.

امام‌جمعه میبد پایه‌های علوم حوزوی و همچنین تحقیق و پژوهش سوژه یابی و موضوع یابی به‌عنوان یک هنر خاص را مهم خواند و تصریح کرد: زیرساخت‌های پژوهش باید تقویت و اساتید حداقل سالی یک پژوهش برای ارائه پیگیری کنند.

حجت‌الاسلام محمود کارگر مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان نیز با اشاره به ظرفیت‌های این حوزه گفت: هزار و هشتصد پایان‌نامه در حوزه علمیه خواهران میبد دفاع و یا در مرحله دفاع قرار دارد که با تکمیل آن به‌صورت کتاب به چاپ خواهد رسید.

کارگر گفت: حوزه‌های علمیه خواهران استان در ارتباط با موضوعات و درس‌های پژوهشی در کشور مقام اول را دارا است که شهرستان میبد هم در استان اول است.

© طراحی :

Template Design:Dima Group