02 مهر 1400 ساعت 22:12

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی در پیام جمعه این هفته؛
آیت‌الله اعرافی در پیام جمعه این هفته با اشاره به ابعاد آسیب‌های موج سوم کرونا در کشور، منطقه و شهرستان میبد گفت: مع الاسف مردم زیادی در این بلا با سختی‌هایی مواجه، تعدادی به رحمت الهی و جمعی دشواری‌هایی را تحمل کردند و بسیاری از مردم هم سختی‌ها به لحاظ اقتصادی و معیشت زندگی، با سختی دست‌وپنجه نرم کردند که از خداوند برای مریضان آرزوی شفا و برای جانبازان و همه‌کسانی که آسیب دیدند طلب رهایی و نجات و حل مشکلات را می‌طلبیم.

به گزارش میبد آدینه، امام‌جمعه میبد در ادامه و در آستانه میلاد حضرت زینب سلام‌الله علیها و روز پرستار هم قدرشناسی خود را نسبت به زحمات پرستاران و بهورزان و پزشکان و کادر درمان و بهداشت اعلام کرد و افزود: همین‌طور از مردمی که به شکل جهادی وارد کمک شدند و در قالب قرارگاه سردار سلمیانی و ستاد هماهنگی تعاون اجتماعی به فریاد مردم از غسالخانه تا بیمارستان و تا خانه‌های مردم به فریاد مردم رسیدند قدردانی می‌کنیم.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه در این مدت بیش از 8 میلیارد تومان توسط مردم، کسبه، خیرین و صنایع برای خرید دستگاه اکسیژن ساز و کمک‌های مؤمنانه کمک شده است تصریح کرد: مسئولین هم همت کردند با تشکیل شورای تعاون اجتماعی، به کسانی که آسیب از کرونا آسیب‌دیده بودند با چندین میلیارد تومان به‌صورت تسهیلات کمک کنند.

وی با اشاره به ۶۰ اولویت امسال هم خاطرنشان کرد: خیرینی هم در طرح‌ها و پروژه‌های بهداشتی مشارکت دارند تا چندین پروژه بهداشت و درمان را در اسفندماه امسال تکمیل کنیم.

امام‌جمعه میبد با تأکید بر نیازهای شبکه بهداشت و ارتقاء آن گفت: باید نیازهای شبکه بهداشت را بسنجیم و مورد پشتیبانی قرار دهیم.

آیت‌الله اعرافی افزود: باید همبستگی اجتماعی کمک به یکدیگر و فریادرسی به حال همدیگر در سختی‌ها ادامه یابد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با قدردانی از تلاش همه مسئولین به راه‌اندازی قرارگاه سردار سلیمانی به‌فرمان مقام معظم رهبری هم گفت: نمره تاب‌آوری و برنامه‌ریزی مسئولین در این حوادث، نمره قابل قبولی است.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه در درمان بیماری کرونا تلاش‌های خوبی شده که امیدواریم به نتیجه برسد، تأکید کرد: اولاً شبکه بهداشت و درمان باید هرچه بیشتر تقویت و طرح‌ها هرچه زودتر تکمیل شود و دانشگاه علوم پزشکی و مردم هم همراهی کنند و از طرف دیگر به دلیل شرایط کرونا، دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و مدارس که به شکل مجازی درآمده و ارزش هم دارد به خاطر برخی چالش‌ها و آسیب‌ها مورد نگرانی است.

وی تصریح کرد: خانه‌ها و خانواده و معلمین و مدیران باید همت کنند، مسائل علمی و اخلاقی و رشد معنوی را توجه کنند.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: در مسائل اقتصادی باید همه قواعد رعایت و تلاش شود رشد اقتصادی و جهش تولید را داشته باشیم و در مسائل فرهنگی و معنوی هم خیلی نیاز به کار است.

امام‌جمعه میبد با اظهار نگرانی از تعطیلی مساجد در برهه‌هایی و کمبود شعائر دینی تصریح کرد: جای نگرانی است که مسائلی که در رشد فرهنگی و دینی مؤثر بود حالا آسیبی را تولید کند.

وی گفت: ازاین‌جهت با استفاده از فضای مجازی و فعال شدن نسل جوان طلبه و روحانی و عناصر فرهنگی، مسائل فرهنگی، اجتماعی و دینی را جدی بگیریم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در آغاز پیام جمعه هم با نگاهی به برخی از فرازهای دعای صحیفه سجادیه که رهبری معظم هم در سختی‌ها و گرفتاری‌ها و مصیبت‌ها و بلاهایی که پیرامون ما را گرفته و در شرایطی که کرونا جهان را با آسیب و چالش بزرگ مواجه کرده است گفت: بلاها و سختی‌ها و مصیبت‌هایی که در عالم متوجه انسان و جامعه بشری می‌شود انواعی دارد و در منطق اسلام گاهی مجازات خداست و خدا انسان‌های تبهکار را با گناهانشان مواخذه می‌کند؛ گاهی در این عالم انسان‌ها را مجازات می‌کند، گاهی هم ازسر مهر خود بلاهای را برای بشریت به‌عنوان کفاره گناهان برای آنکه انسان‌ها پاک شوند و به طهارت برسند انجام می‌دهد و نوع سوم هم طبق روایاتی بلاها می‌آید فقط برای کمال بشر و به خاطر مجازات الهی نیست به خاطر جبران پیشین هم نیست؛ بلکه خداوند برای گروهای خاص بلاهای را متوجه می‌کند که در کوران آن بلا به قله‌های بلند معنویت و عرفان پر می‌کشند.

امام‌جمعه میبد افزود: درهرصورت با قطع‌نظر از اینکه این بلا از چه نوعی از انواع سه گانه است باید از رنج و بلاء دستمایه‌ای برای بیداری و هوشیاری جدید بسازیم.

وی گفت: مهم نیست این بلا از نوع مجازات کفاره یا رسیدن به قله‌های بلند است بلکه مهم این است که انسان با سختی مواجه می‌شود آن بد نداند و از آن سختی برای کمال معنوی و خودسازی استفاده کند و این پیام بزرگ قرآن و دین به بشریت است.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه انسان مؤمنی که نگاهش به بلا نگاهی است که خدا آن را باتدبیر خود متوجه بشر کرده است گفت: این نگاه نرم و آرامی است که جان‌ودل او را آرام و نشاط معنوی می‌دهد.

وی گفت: دعا و نیایش ضمن اینکه در مسیر کمالات اخروی اثرگذار است؛ در دنیا هم آرامش می‌دهد بنابراین بلاها و سختی‌ها می‌تواند آدم‌ها را بیدار و به آن‌ها نشاط معنوی دهد و فرد و جامعه را مقاوم و تاب‌آوری او را بالا برد.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه اگر وجود ما از نگاه معنوی عرفانی و توجه به خدا پر شد طوفان‌ها نمی‌تواند ما را متزلزل کند تصریح کرد: تاب‌آوری، مقاومت و ایستادگی و نشاط در سختی‌ها و بلاها در انسان‌های مؤمن بالاست و آن را دستمایه‌ای برای تقرب به خدا قرار می‌دهد.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه گاهی در سختی‌ها روزنه‌هایی در عالم به روی بشر گشوده می‌شود که در حالت عادی هیچ‌وقت باز نمی‌شود گفت: باید بلا را منشأ قرار داد تا به قرب الهی رسید و به‌مراتب آرامش معنوی دست‌یافت.

وی خاطرنشان کرد: اینجاست که به دعا نباید نگاه وسیله‌ای و ابزاری برای رفع مشکل کنیم چراکه دعا خودش رهایی است و انسان را بالا می‌کشد و غنای معنوی و عزت درونی به او می‌بخشد.

آیت‌الله اعرافی گفت: در اسلام دعا به نظم و انسجام و شکوه بیشتری رسیده و در معارف اهل‌بیت دعا یک مکتب پرافتخار است که در هیچ جای دنیا نیست و این گنجه فاخر در معارف و سخن و بیان اهل‌بیت مجموعه فوق‌العاده است که یکی از آن‌ها صحیفه سجادیه است که در آن بیش از ۳۰۰ مناجات برای امام سجاد نقل‌شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دعای هفتم صحیفه سجادیه و مضامین بلند و معارف ناب و روزنه‌های روشن آن برای بشر گفت: ای خدایی که با تو گره‌های کور سختی‌ها باز می‌شود و شدت‌ها و سختی‌ها گاهی تیزی پیدا می‌کند که توان آدم را می‌رباید و ای خدایی که رهایی به سمت آزادی و برون‌رفت از بن‌بست‌های شکننده از تو خواسته می‌شود؛ از تو می‌خواهیم این گره‌های فروبسته که باقدرت تو باز می‌شود و همه سختی‌ها در برابر قدرت تو نرم می‌شود و همه سبب‌ها با لطف تو سبب می‌شود ما را رهایی ده.

© طراحی :

Template Design:Dima Group