02 مهر 1400 ساعت 20:55

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی:
آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در هشتمین یادواره سرداران و ۵۰۰ شهید شهرستان میبد که در آن بسیاری از مقامات ارشد استان، فرماندار، معاون سیاسی امنیتی و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران هم حضور داشتند؛ به سه تفسیر و قرائت از اسلام بعد از عصر رنسانس پرداخت.

به گزارش میبد آدینه، آیت‌الله اعرافی گفت: بعد از عصر رنسانس و دوران جدید تهاجم غرب به همه فکر و فرهنگ شرق و جهان اسلام، امام و انقلاب اسلامی قرائتی نو و متفاوت در عالم ارائه کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه قرائت و تفسیر اول از اسلام، اسلام انفعالی، هضم شده در فرهنگ غربی، فردگرا و منهای اندیشه‌های والای اجتماعی و سیاسی، مبارزه و تلاش و جهاد درراه خدا بود افزود: این تفسیر در مقوله‌های فردی و منهای مبارزه و نظامات اجتماعی اسلام خلاصه می‌شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: درجای جای جهان اسلام دریکی دو قرن معاصر شاهد کسانی بودیم که اسلام را کنار نگذاشتند و خط قرمز بر اسلام کشیدند و به‌طورکلی صف را جدا کردند؛ اما کسانی که نامی از اسلام نمی‌بردند؛ یک قرائت به‌ظاهر روشنفکر مئابانه و به‌دوراز درون‌مایه جهادی و عمق انقلاب را دنبال کردند.

وی گفت: در کشورهای جنوب شرق و غرب آسیا و منطقه ما و جهان عرب وقتی‌که به متفکران جهان اسلام مراجعه کنید می‌بینید که گروه‌هایی آمدند و اسلام را تجزیه کردند و بخش‌هایی از اسلام را تفکیک و از پیکره اسلام، یک اسلام منطبق بر میل قدرتمندان غربی و مستکبران غربی تولید کردند که از دید ما یک قرائت و تفسیر غلط و انفرادی بود.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: این گروه‌ها که گروه‌های زیادی را هم به خود جذب کردند؛ مانع از شکل‌گیری یک قدرت بزرگ تمدنی در عالم اسلام شدند و همان امر منشأ تسلیم و سازش‌کاری و کوتاه آمدن و مصلح کردن اسلام شد.

امام‌جمعه میبد اسلام سنتی غلط و تحجرمئاب را دومین قرائت و تفسیر از اسلام خواند و گفت: این نوع قرائت بی‌توجه به عناصر بسیار قوی اسلام در ارتباط بازمان پاسخ‌گویی به عصر و تحولات فزاینده جهان معاصر است که اوج آن را در دهه اخیر در قرائت طالبان و داعش دیدیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: این قرائت نگاه عقب‌مانده‌ای بود که از رویکرد تمدنی اسلام و از عظمت و شکوه اسلام و عناصر فعال در اندیشه اسلامی خبر نداشت و سر در لاک خود برده و بی‌اطلاع از تحولات عالم بود.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه این دو قرائت و تفسیر از اسلام اختصاص به مذهب شیعه و سنی و غیره ندارد گفت: در مذاهب مختلف اسلام شاهد تفسیرهای روشنفکر زده و دور از جهاد و انقلاب بودیم؛ قرائت‌هایی که از عنصر تغییر و تحول و پاسخگویی به نیازهای زمان و نگاه‌های بلند و راهبردی فاصله داشت.

آیت‌الله اعرافی گفت: قرائت سالم و جامع و اساسی در سال ۴۲ در فیضیه قم توسط امام زده شد که بر عناصر عبادی اسلام و عنصر قلبی ایمان به خدا و عناصر جهاد و اسلام و الهی تأکید می‌کرد.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه در این نگاه جهادی و اجتهادی امام، دین و عبادت و بندگی و تمدن ساز است افزود: در رویکرد امام، اسلام تمدن‌آفرین، وحدت‌بخش و دارای حکومت است و در برابر ظلم و استکبار جامعه را به انقلاب فرامی‌خواند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: تفسیر اسلام از نگاه امام، اسلام عقلانی است دارای حکمت است که به ارزش‌های اخلاقی احترام می‌گذارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه همه عناصر سازنده در این قرائت امام از اسلام جمع شده است و بشارت‌دهنده چنین قرائت امام بود افزود: شهیدان سرافراز شما خانواده‌های معظم پای این اسلام از نگاه امام جا نماندند؛ نگاه جامع که از عاشورا برخاست و در عصر ما ناباورانه، قیام بزرگ را رقم زد.

آیت‌الله اعرافی با تأکید بر مطالعه تاریخ دهه پنجاه که همه عرصه تمدن عالم دست غربی‌ها و شرقی‌ها بود و تئوری‌های علوم اجتماعی و سیاسی و افکار فلسفی غرب همه می‌گفتند پایان عصر دین است؛ از درون حوزه علمیه قم مرجع تقلید که ستم‌های فراوانی هم بر آن رواداشته شده بود، پرچمی برافراشت و سخنی نو را بر عالم عرضه کرد که قابل‌تصور نبود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: این اعجاز ۲۲ بهمن و شهیدان سرافراز، ایثارگران و فرماندهان جوان دفاع مقدس ما بود که ایران را به یک ابرقدرت تبدیل کرد.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه ابرقدرت نه در تراز ابرقدرت‌هایی که بر سلاح اتمی و شیمایی و اشغال و تجاوز تکیه کرده‌اند و نه در تراز امریکا که در ۸۰ سال اقتدارش صد جنگ و اشغال را در پرونده خود ثبت کرده است تصریح کرد: ابرقدرتی ایران و حضور در یمن، دمشق و سایر نقاط، حضور سلاح و فشار و خشونت نیست بلکه حضور فکر و اندیشه ناب است.

امام‌جمعه میبد گفت: قریب صد کشور دنیا را دیده است که فکر تمدنی و رویکرد آسمانی و گرایش عظیم انقلاب اسلامی را خریدارند.

وی خاطرنشان کرد: ده هزار کیلومتر آن‌سوی مرزهای ما در کشور آفریقایی میلیون‌ها عالم و انسان بزرگ برای انقلاب اسلامی جان می‌دهند که همه این‌ها به برکت جان‌فشانی‌های ملت ایران و خون شهداست که در برابر شهیدان ایران و انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار خضوع و تواضع می‌کنند.

وی گفت: هرچند ما این راه را با سختی‌ها طی کردیم و شش و هفت رئیس‌جمهور پست امریکا آمدند و تمام توان قدرت بزرگ جهانی را برای تسلیم ملت ایران و شکست جبهه استوار انقلاب اسلامی به کار گرفتند؛ اما نورانیت، معنویت، معرفت و فکر جوانان ایران اسلامی همه را تسلیم کرد و آخرینش هم ترامپ این مرد نادانی بود که بر ملت خود و ملل عالم ظلم رواداشت و به زباله‌دان تاریخ افکنده شد.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: همین ترامپ وقتی‌که در برابر شهیدان ما و انقلاب اسلامی، رهبر عالی‌قدر و شجاع و حکیم ما و جوانان و دانشمندان و فرماندهان و بزرگان ما قرار می‌گرفت آخرش باید تسلیم می‌شد.

امام‌جمعه میبد گفت: ۲۲ بهمن نشان داد با روح جهادی و انقلابی می‌شود بر همه مشکلات فائق آمد و افق‌های بلند را دید بنابراین باید همت‌های بالا را پیشه سازیم و موانع را کوچک بشماریم و عالمانه اقدام کنیم و باکم توقعی و پرکاری و روح انقلابی در برابر دشمن استوار و روح تسلیم و سازش در برابر دشمنان بی عهد و پیمان را تقویت و کمر همت را برای خدمت به مردم ببندیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه امروز دشمن تلاش می‌کند دستاوردهای خودی را کوچک و سختی‌ها را بزرگ نشان دهد افزود: دشمن درصدد است آسیب‌های درونی را بزرگ نشان دهد و عقیده و اخلاق را از جوانان ما بگیرد تا به مطامع خود برسد و این یادواره‌ها پیام اش این است که گام اول برداشته شد و در آغاز گام دوم، همه باید برای پیشبرد این آرمان بزرگ درصحنه حضور پیدا کنیم.

© طراحی :

Template Design:Dima Group