04 مهر 1400 ساعت 20:11

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

پیشنهادها و سفارش‌های مشفقانه آیت الله اعرافی برای سال جدید/
نوروز دل‌افروز و بهار عبرت‌آموز و زادروز همایون امام حکمت و معرفت و عدالت و آزادی حضرت ولی‌عصر عج را تبریک و شادباش می‌گویم و سلامت و سرافرازی و رستگاری و سرزندگی و شادابی و پیشرفت شما را در سال نو از پیشگاه خداوند مهربان درخواست دارم.

به گزارش میبد آدینه، متن پیام نوروی آیت الله اعرافی به این شرح است :

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

شهروندان عزیز و جوانان سرافراز میبد

نوروز دل‌افروز و بهار عبرت‌آموز و زادروز همایون امام حکمت و معرفت و عدالت و آزادی حضرت ولی‌عصر عج را تبریک و شادباش می‌گویم و سلامت و سرافرازی و رستگاری و سرزندگی و شادابی و پیشرفت شما را در سال نو از پیشگاه خداوند مهربان درخواست دارم.

فرصت را مغتنم شمرده، در آغاز سال نو، پیشنهادها و سفارش‌هایی را مشفقانه و متواضعانه تقدیم می‌نمایم:

۱. همواره و در دهه‌های پیشین از مسئولان محترم خواسته‌ام و اکنون نیز اصرار می‌ورزم که هرگونه پیشرفت و بالندگی درگرو رویکرد راهبردی و آینده‌اندیش و برنامه‌ریزی بلند و میان‌مدت و طراحی مبتنی بر پژوهش است، این رویکرد گرچه در مواردی و از سوی برخی مسئولان پیشه شد اما در اندازه لازم موردتوجه قرار نگرفته است و اینک در آستانه قرن جدید و در گام دوم انقلاب اسلامی و بر اساس سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت که به‌زودی ابلاغ خواهد شد و با عنایت به تجارب اندوخته شده در کشور، استان و شهرستان، باید شجاعانه به بازنگری و بازاندیشی و بازسازی طرح‌ها و برنامه‌ها با رویکردی کلان و راهبردی بپردازیم، این اقدام بنیادین به اصول زیر نیاز دارد:

نخست: توکل بر خداوند متعال و شجاعت در تصمیم و اقدام.

دوم: اخلاص و فداکاری و کار انقلابی و جهادی.

سوم: باور به ظرفیت و توانایی‌های مردم و به‌ویژه جوانان و نخبگان و فرهیختگان در همه زمینه‌ها و اعتماد به آنان.

چهارم: تأمین زیرساخت‌های علمی و پژوهشی و فناوری و فرهنگی لازم برای این تحول با تأکید بر آموزش‌وپرورش و دانشگاه و حوزه.

پنجم: بازسازی و نوسازی و بهسازی و ارتقای نظام اداری و منابع انسانی در ادارات و نهادها بر پایه ارزش‌های اسلامی و انقلابی و اخلاق اداری و دانش و مهارت‌های لازم.

ششم: عطف توجه به اسناد بالادستی و سیاست‌های کلان کشور و نظام اسلامی به‌ویژه سندهای مهم بیانیه گام دوم، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تحول آموزش‌وپرورش، نقشه مهندسی فرهنگی، برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت بخشی و... و تهیه برش‌های منطقه‌ای آن‌ها.

 هفتم: هدف‌گیری ارتقای سطح منطقه به قطب و محوریت در مزیت‌های نسبی علمی و پژوهشی و فناوری و صنعتی و...

۲. فرهنگ بومی و اسلامی و انقلابی زیرساخت سعادت و خوشبختی است، سبک زندگی اسلامی و اخلاقی کهن و ریشه‌دار ما، باید در زمینه‌های خانوادگی و اجتماعی و اقتصادی تجلی‌یافته، اصالت معنوی و تاریخی جامعه از آسیب‌ها مصون بماند، برای صیانت از این ارزش‌های والای انسانی و الهی در برابر امواج توفنده آسیب‌ها هم وظیفه مسئولان و نهادهای فرهنگی و روحانیت سنگین است و هم آحاد مردم و جوانان خود باید با هوشمندی در میدان ارتقای فرهنگی و اجتماعی حضورداشته باشند و در برابر فروپاشی ارزش‌های دینی و مذهبی و خانوادگی و آسیب‌های اجتماعی به فعالیت و اقدام بپردازند.

در این زمینه باید به پاسداری از میراث فرهنگی و هنری و بافت تاریخی و هویت شهر و محلات گوناگون آن و مدیریت مهاجرت‌ها اهتمام ورزید و مانع از درهم شکستن سنت‌های اصیل و همبستگی اجتماعی و ساختار بومی جامعه شد و البته از مهاجران اصیل و نجیب استقبال کرد.

۳. علم و دانش و فناوری باید در صدر اولویت‌ها باشد و نهادهای علمی و معرفتی و سه ضلع اصلی آن یعنی آموزش‌وپرورش، دانشگاه و حوزه باید حمایت شوند و ارتقا یابند و جامعه علمی و فرهنگی و هنری و نخبگان و استعدادهای درخشان ارج نهاده شوند و همه مردم، خانواده‌ها و مسئولان به حمایت از آنان و نهادهای علمی برخیزند و مدارس و مراکز علمی باید از بهترین امکانات و تجهیزات و لوازم و شرایط برخوردار باشند و نخبگان علم و فناوری و فرهنگ و هنر جذب شوند و زمینه فعالیت و نقش‌آفرینی آنان در مراکز علمی و پژوهشی و صنعتی و رشد فراهم آید.

۴. تولید و اشتغال و کارآفرینی همچنان در صدر فهرست اولویت‌ها قرار دارد و شعار سال از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها اعلام‌شده است و باید همگان به تحقق آن به پا خیزند، به فضل الهی مردم شریف و نجیب و فعال میبد از صبحگاه پیروزی انقلاب اسلامی به سرمایه‌گذاری و توسعه و پیشرفت و تولید روی آوردند و افتخار آفریدند، انتظار می‌رود در این فصل جدید با رویکرد جدید و جامع و با عطف توجه به صیانت از محیط‌زیست و منابع طبیعی و فضای سبز در این زمینه طرحی نو درافکند و موانع را از پیش پای سرمایه‌گذاری و صنعت و تولید و اشتغال برداشت و به صنعت پاک و برتر و فناوری‌های نوین ونیز صنایع‌دستی و هنری از قبیل زیلو و سرامیک سنتی و اشتغالات کوچک و خانگی و کم‌هزینه روی آورد و زنجیره خودکفایی در تولید قطعات صنعتی کارخانجات و ارتقای بهره‌وری آن‌ها را باید موردحمایت قرار داد.

۵. فقرزدایی و عدالت اقتصادی و اجتماعی از یک‌سو به پیشرفت و توسعه و تولید و اشتغال نیازمند است و از سوی دیگر به تعاون اجتماعی و فرهنگ مواسات و کمک‌های مردمی و مؤمنانه و فعالیت‌های خیری مانند آنچه در سال قبل در حوادث کرونا رقم خورد، وابسته است و در شهری مانند میبد نباید هیچ‌کس به دلیل فقر از تحصیل، ازدواج، مسکن و زندگی آبرومندانه محروم بماند و باوجود توانمندی‌های موجود هریک از آسیب‌های اجتماعی و فقر و محرومیت لکه ننگی بر پیشانی توانگران و مسئولان و ما خواهد بود.

از سوی دیگر باید فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری برابر برای همگان فراهم آورد و فعالیت‌های جمعی و شرکت‌های تعاونی را باید تشویق کرد و زمینه مشارکت همه مردم در سهام شرکت‌ها و مؤسسات پدید آورد.

۶. بلای جهانگیر کرونا و کویید نوزده نشان داد که جامعه بشری هم به زیرساخت‌های مستحکم اعتقادی و اخلاقی و هم به بنیان‌های استوار اجتماعی و فرهنگی و همبستگی مردمی و هم به زیرساخت‌های نیرومند علمی، فناوری و خدماتی در حوزه سلامت و بهداشت نیاز دارد، ازاین‌رو لازم است مسئولان و مردم و نخبگان به تقویت این عناصر تاب‌آوری بپردازند و ارائه طرح جامع تأمین زیرساخت‌های سلامت و بهداشت و درمان از اولویت‌هایی است که از مسئولان محترم مطالبه شده است و امیدوارم تسریع شود.

۷. مقوله‌های خانواده، جمعیت و جوانان موضوعات مهمی است که باید در اولویت برنامه‌های شهرستان باشد و در همه برنامه‌ها و اقدامات مدنظر قرار گیرد، کاهش سن ازدواج و ازدواج بهنگام و آسان و ارتقای فرهنگ زیست خانوادگی و کاهش طلاق و اختلافات خانوادگی و افزایش متناسب جمعیت و پاسخگویی به نیازهای فرهنگی و هنری و ورزشی جوانان و بانوان متناسب با ارزش‌های اسلامی و انقلابی و اخلاقی رشته موضوعات مهمی است که هم مردم باید بدان اهتمام ورزند و هم مسئولان و نهادها برای آن‌ها برنامه‌ریزی و پیگیری نمایند.

۸. الگوی شهر سالم و سرآمد و مترقی و هوشمند و اخلاقی و اسلامی و انقلابی باید موردتوجه قرار گیرد و همه دستگاه‌ها متناسب با مأموریت خود برای آن برنامه‌ریزی نمایند و زمینه‌های شکوفایی و رونق و آبادانی و عمران و چیدمان مناسب شهر و روستا را فراهم آورند.

از همه فناوری‌ها برای کاهش مراجعات اداری و ارتقای خدمت‌رسانی و هوشمند سازی و شفافیت بخشی باید بهره برد.

۹. آینده زندگی و زیست سالم در منطقه به رعایت اصول محیط‌زیست و توسعه فضای سبز و پارک‌ها و صیانت از منابع طبیعی و اراضی کشاورزی و باغات و معالجه آلایندگی‌ها است و اولویت انتقال آب و بهینه‌سازی و علمی سازی مصرف و توسعه کشاورزی متناسب با شرایط منطقه نباید مورد غفلت قرار گیرد.

۱۰. مشارکت عمومی مردم در تعیین سرنوشت منطقه و در انتخابات بخصوص شوراهای شهر و روستا و بهره‌گیری از نقطه‌نظرها، نقدها و پیشنهادهای آنان به‌ویژه جوانان و نخبگان و فرهیختگان اصول راهبردی است که باید برای آن برنامه‌ریزی و مورد استقبال قرار گیرد و به‌طورکلی گسترش و عمق رابطه مردم و مسئولان با شیوه‌های گوناگون و ازجمله در فضای مجازی و حضوری و در مراکز فرهنگی و اجتماعی و در مساجد و جمعه و جماعت و پایگاه‌های بسیج می‌تواند به رشد و تعالی و سلامت و آرامش جامعه و حکمرانی صحیح یاری رساند.

در پایان مراتب ادب، احترام، ارادت سپاس، شادباش و اعتذار خود را به یکایک شما شهروندان عزیز و مردم شریف و جوانان سرافراز و مردان و زنان بزرگوار تقدیم و سلامت، سعادت، عزت، پیشرفت و توفیق روزافزون همگان را از خداوند منان خواستارم و بر روان پاک شهیدان عالی‌قدر و امام شهیدان و همه درگذشتگان به‌ویژه درگذشتگان کرونا درود می‌فرستم و از همه مردم، مسئولان، ایثارگران، جانبازان، آزادگان، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، نیروهای بهداشت و درمان، پرستاران، بهورزان، پزشکان کادر بهداشت و درمان، فعالان اجتماعی، خیرین محترم، قرارگاه شهید سلیمانی و گروه‌های جهادی و مردمی و بسیجی که در مسائل گوناگون شهر و روستاها و بخصوص در تأمین سلامت و بهداشت و پیشگیری و مبارزه با کرونا نقش‌آفرین بوده و هستند صمیمانه سپاس‌گزارم و توفیقات فزاینده آنان را از خداوند مهربان مسألت می‌نمایم.

 

علی‌رضا اعرافی

۴ فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰

 ۱۰ شعبان المعظم۱۴۴۲

 

© طراحی :

Template Design:Dima Group