02 مهر 1400 ساعت 22:45

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی:
آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه میبد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و ریاست جمهوری در ۲۸ خردادماه گفت: باید همه به‌عنوان وظیفه ملی، اسلامی و انقلابی برای عظمت و شکوه ایران اسلامی و اعتبار ملت، شرکت حداکثری را مطمح نظر قرار دهیم.

به گزارش میبد آدینه، آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه میبد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و ریاست جمهوری در ۲۸ خردادماه گفتند: هیچ عذری برای دور شدن از صندوق‌های رأی چه در شوراها و چه در ریاست جمهوری با منطق درست مقبول نیست.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه همین صندوق‌های رأی و همین تأیید و ردها بوده است که در طول چهل سال قدرت را جابه‌جا کرده و جریاناتی آمدند و رفتند، افزودند: همه اینهایی که امروز معترض‌اند در طول این سال‌ها با همین تأییدها و آرا مردم در مسند قدرت قرارگرفته و خدمتی کردند و یا نکردند؛ کم‌وزیاد در پرونده‌هایشان محفوظ است.

خطیب جمعه میبد اظهار داشتند: ما حق نداریم وقتی‌که چیزی که به نفع ماست به به بکنیم و وقتی خللی در کار خودمان پیدا شد همه‌چیز را زیر سؤال ببریم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر هوشیاری ملت گفتند: البته نقد و نظر حق ملت است و اشکال و اعتراض به روش درست هرکس باید شنیده شود و کسی نباید مقاومت کند و نقد و نظر و پیشنهاد و اصلاح هم محفوظ اما این شایسته نیست؛ کسانی که چندین بار آمدند و از اریکه قدرت بالا رفتند و مسائلی را به دست گرفتند؛ حالا که غلطی در کارشان پیش بیاید همه‌چیز را زیر سؤال ببرند.

عضو شورای عالی انقلاب اسلامی با تأکید بر صبوری همه جناح‌ها و جریانات گفتند: ما یک ملتیم و در مصاف با قدرت‌های بزرگ هستیم و تا حالا که این‌همه افتخار آفریدیم و شکوه و عظمت به‌واسطه این ملت پدید آمده است؛ نباید پنجه به روی این ملت بکشیم و عظمت ملت را مخدوش کنیم و حرف‌های بی‌ربط بزنیم و مردم را از صندوق‌های رأی دور کنیم.

ایشان تصریح کردند: باید همه به‌عنوان وظیفه ملی، اسلامی و انقلابی برای عظمت و شکوه ایران اسلامی و اعتبار ملت، شرکت حداکثری را مطمح نظر قرار دهیم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص عکس‌العمل رد صلاحیت‌ها گفتند: کسانی که در مقابل رد صلاحیت روش عاقلانه را انتخاب کردند قابل‌تحسین است و ما واقعاً باید حضور حداکثری در انتخابات را که فرصت بزرگ و تولیدکننده قدرت برای ملت عزیز بالابرنده عظمت و شکوه برای ملت است تلاش کنیم.

در جنگ غزه همه طرح‌های اسرائیل نقش بر آب شد

امام‌جمعه میبد در بخش دیگر از بیانات خود پیروزی‌های بسیار شگفت‌انگیز و خارق‌العاده فلسطین و غزه و حامیان مسجدالاقصی را خاطرنشان کردند و گفتند: آنچه در این جنگ اخیر و کارزار بزرگ میان مردم مظلوم غزه و فلسطین و اسرائیل مجهز به همه تجهیزات پیشرفته جنگی پشتیبانی رخ داد پدیده جدید بود که ریشه در درخشش گفتمان انقلاب اسلامی و شکل‌گیری محور مقاومت دارد.

خطیب جمعه میبد آمدن انقلاب اسلامی، شکل‌گیری محور مقاومت توسط حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی و درخشش انوار ایمانی در جهان اسلام را تغییر بسیاری از معادلات در جهان خواندند و افزودند: در قصه فلسطین سال‌ها و دهه‌ها می‌گذشت و فلسطین مرعوب و گوشه‌نشین قدرت‌های بزرگ بود و در جهان اسلام و میان فلسطینی‌ها هیچ‌کس جرئت مقابله با نام و پرچم اسلام نبود اما انقلاب اسلامی حرکت نو بر پایه اسلام ایجاد کرد و آغاز پیروزی‌های لبنان و فلسطین و مسلمانان شد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه ملت ایران و انقلاب اسلامی پیش از اینکه کمک مشورتی یا تسلیحاتی و پشتیبانی به جریان‌های وحدت‌های اسلامی و محور مقاومت بدهد؛ روح، امید، منطق و گفتمان مقاومت را به آنها آموزش داد افزودند: وقتی‌که جهانیان و مسلمانان و فلسطینیان و لبنان و دیگران دیدند؛ ملتی بااین‌همه سختی در برابر بزرگ‌ترین قدرت‌ها مقاومت می‌کند از ملت ایران یاد گرفتند که می‌توان به دشمن فائق آمد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی سپس خاطرنشان کردند: قصه اخیر طرح خاورمیانه جدید که از زمان بوش طراحی شد، همان معامله قرن که میراث ننگین ترامپ است، طرح عادی‌سازی روابط که میراث اوباما و ترامپ است و طرح سازش که میراث رئیس‌جمهور پیمان‌شکن و غدار امریکا و حاکمان مرعوب و وابسته جهان اسلام است؛ چندین پرونده بسیار خطرناک بود که موقعیت امت اسلام را تهدید می‌کرد اما همه این طرح‌ها با جنگ غزه و با قهرمانی فلسطینیان و محور مقاومت نقش بر آب شد.

ازاین‌پس تعرض به مسجدالاقصی به‌مثابه جنگ با امت اسلام است

آیت‌الله اعرافی با اشاره به خط جدید سید حسن نصرالله در قبال دفاع از قبله اول مسلمین گفتند: از این به بعد تعرض به مسجدالاقصی و قبله اول مسلمین به‌مثابه جنگ با همه امت اسلام تلقی می‌شود.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه امکان ندارد که شما اسرائیلی‌ها بخواهید به مسجدالاقصی و مقدسات امت اسلام تعرض کنید و بگویید جنگ محدود میان ما و فلسطین و غزه است تصریح کردند: چراکه مسجدالاقصی به‌مثابه همه نمادهای اسلامی است و همه ملت‌های اسلامی حق مقابله با شما را دارد و این نرخ جدید ماست.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کردند: همان‌طور که مقام معظم رهبری سال‌ها قبل در خطبه‌های نماز جمعه اعلام کردند حمایت از فلسطین را آشکارا اعلام می‌کنیم.

خطیب جمعه میبد گفتند: چطور است که امریکا و انگلیس از چند هزار کیلومتر حق دخالت دارند و مزدورانشان را به سرزمین اشغالی آورده‌اند اما ایران سرافراز و مقتدر، لبنان و سوریه و عراق حق دخالت ندارند.

امام‌جمعه میبد تصریح کردند: شما باید از این منطقه دور شوید و اجازه دهید انتخابات بیاید و تثبیت فلسطین را تعیین کند.

آیت‌الله اعرافی اظهار داشتند: اگر بگویید نه زور شمشیرهای ما، برد موشک‌های امت اسلام و قدرت نظامی و دفاعی امت اسلام، صف‌های امن شما را بر سر شما خراب خواهد کرد و همه شما را به گورستان خواهد فرستاد.

مجلس مردم را به صحنه انتخابات امیدوار کند

خطیب جمعه میبد با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به نمایندگان مجلس و قدردانی ایشان از اقدامات انقلابی و تاریخی مجلس گفتند: باید به قانون ناظر به حل مشکل مردم، نظارت بر اجرای قوانین حاکمیت خود مجلس از شائبه که توجه به این‌ها مردم را امیدوار درصحنه می‌کند در مجلس موردتوجه باشد.

نظام تعلیم و تربیت از سال آینده از شرایط مجازی بیرون آید

آیت‌الله اعرافی در ادامه گفتند: آموزش‌وپرورش و دانشگاه و حوزه در آغاز سال تحصیلی باید از شرایط تحصیل مجازی و از راه دور بیرون بیاید.

امام‌جمعه میبد با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و تسریع در طرح واکسیناسیون افزودند: طول کشیدن چند سال کرونا به اقتصاد و در نظام تعلیم و تربیت و دانشگاه و حوزه آسیب بیشتری را تولید می‌کنند بنابراین همه تدابیر باید اتخاذ شود تا نظام تعلیم و تربیت ما در سال آینده به شکل حضوری دربیاید و زمینه رشد و اعتلای نسل جوان بیشتر از گذشته فراهم شود.

در چاله جمعیتی قرار داریم

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به مقوله جمعیت، ازدواج و فرزند آوری هم گفتند: اگر هر جمعه و هفته هم به این مساله تأکید شود بازهم کم است چراکه در چاله بزرگ جمعیت قرار داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تسهیل ازدواج برای جوانان را راهی منطقی، به‌عنوان وظیفه برای خانواده، جامعه و مسئولین بیان کردند و افزودند: تشویق فرزند آوری و حل مشکلات جوان برای اینکه از چاله جمعیتی بیرون بیاییم مهم است.

آیت‌الله اعرافی در بحث محیط‌زیست هم بابیان اینکه مشوق صنعت و اشتغال هستیم گفتند: همین دو روز پیش مشکلات صنعت شهرستان موردبررسی قرار گرفت، بخشی حل شد و مصوباتی در حوزه تولید و اشتغال هم داشت که مسئولین باید آن را انجام دهند.

امام‌جمعه میبد افزودند: از سوی دیگر صنایع ما باید در بحث محیط‌زیست و جذب غیربومی و شرایط فرهنگی دقت کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه محیط اخلاقی ما باید پیراسته باشد و همه ما باید تلاش کنیم محیط اخلاقی ما از بی عفافی مفاسد و هنجارشکنی‌ها مصون بماند تصریح کردند: موج‌های مختلفی به سمت ما روانه است که نسل آینده ما را از بین می‌برد بنابراین باید دست‌به‌دست هم بدهیم و با امربه‌معروف و نهی از منکر و یادآوری، توجه و گره‌گشایی و شیوه‌های درست و جایی هم که لازم است با قاطعیت نیروهای امنیتی و انتظامی جلوی رشد مفاسد را بگیریم.

مناسبت‌ها:

گرامی داشت سالروز شهادت پرچم‌دار بزرگ معارف الهی حضرت امام صادق (ع)، ۱۴ خرداد سالروز ارتحال حضرت امام رحمه‌الله علیه، ۱۵ خرداد نماد حرکت اسلامی و نهضت و بیداری و وفات عبدالعظیم حسنی از محدثان و امام زادگان بزرگ از دیگر بیانات امام‌جمعه میبد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بود.

© طراحی :

Template Design:Dima Group