04 مهر 1400 ساعت 19:51

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله اعرافی در پیامی ضمن تبریک روز صنعت و معدن به همه فعالان و مجاهدان حوزه صنعت و معدن بویژه کارگران گرامی، نکاتی کلیدی در قلمرو جهاد علمی و عملی بیان کردند.

به گزارش میبد آدینه، متن پیام به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

وبه نستعین انه خیر ناصر و معین

روز صنعت و معدن را به همه فعالان و مجاهدان حوزه صنعت و معدن بویژه کارگران گرامی تبریک و شادباش می‌گویم.

صنایع و معادن دو حوزه مهم و راهبردی و دارای نقشی اساسی و بنیادی در رشد و پیشرفت کشور است و حضور و نقش‌آفرینی در این قلمرو جهاد علمی و عملی بشمار می‌آید.

مهم‌ترین نکاتی که از سیاست‌گذاران و برنامه ریزان و طراحان و معماران و مجریان صنعت و معدن انتظار می‌رود عبارت است از:

۱. دانش‌بنیان سازی همه طرح‌ها و برنامه‌های صنعت و معدن و ابتنای همه برنامه بر تحقیق و پژوهش از اصول اساسی است و باید برای آن برنامه جامع تهیه کرد و صاحبان صنایع و معادن باید پیشگام سرمایه‌گذاری در این زمینه باشند.

۲. اصول و ضوابط صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست سالم امروز و فردای جامعه قواعد مصرف انرژی و آب باید راهنمای شفاف و برجسته راه توسعه پایدار صنعت و معدن باشد و با نهایت تلاش باید صنعت سبز و کم آلاینده و با مصرف بهینه آب و انرژی هدف‌گیری شود.

۳. اهتمام به خودکفایی در کالاهای اساسی و زنجیره قطعه‌سازی و کارخانه سازی و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین اصل مهمی است که نباید مغفول قرار گیرد.

۴. ارتباط صنعت و معدن و دانشگاه‌ها و مراکز علمی همچنان دچار رخوت و سستی است و نیازمند تدابیر اساسی‌تر است.

۵. اصلاح قوانین و مقررات و فرایندها و رویه‌های اداری برای ارتقای صنعت و گره‌گشایی از موانع تولید به عزم ملی و جامع نیازمند است و برغم همه اقدامات بعمل آمده از سوی نهادهای اجرایی و عملیاتی و قضایی کافی نیست.

۶. پشتیبانی‌های هوشمند و مشاوره‌های درست و تسهیلات بانکی عادلانه و منصفانه و به‌دوراز تبعیض و فساد به همه صاحبان ذوق و استعداد و ابتکار و خلاقیت و حمایت از جوانان عزیز و تعاونی‌ها موضوع دیگری است که در سال رونق تولید باید جدی‌تر بدان پرداخت و گره‌های کور موجود در کار تولید و اشتغال و کارآفرینی را گشود.

۷. مشکلات و چالش‌های زندگی کارگران و کارمندان و فعالان صنعت و معدن را باید مهم شمرد و دلسوزانه و عالمانه و مجاهدانه در جهت حل آن کوشش کرد.

۸. ایران بفضل الهی از جایگاهی والا در منابع انسانی و طبیعی و بویژه در حوزه معادن و ذخائر و انرژی برخوردار است اما متناسب با آن هنوز جایگاه زیبنده در تولید و سهم مناسب در بازار جهانی و رتبه برتر در صنایع برتر و استانداردها و کیفیت ندارد، وظیفه همه همکاری برای پیمودن سریع این مسیر است.

در گام دوم انقلاب اسلامی و بر اساس سیاست‌های ترسیم‌شده از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی و بر پایه اسناد رسمی کشور و در فصل جدید کشور باید در کنار هم فصل جدیدی از تحول در صنعت و معدن و تولید و پیشرفت را رقم زنیم.

از همه دست‌اندرکاران و خادمان بخش صنعت و معدن بویژه در استان یزد و بخصوص در میبد تقدیر و تشکر و قدردانی و از خداوند مهربان توفیقات فزاینده آنان را خواستارم.

علی‌رضا اعرافی

۱۰ تیرماه سال ۱۴۰۰

© طراحی :

Template Design:Dima Group